Tak tomu bolo aj na ekologickom summite v Bruseli , kdesa hovorilo o výrobe čistej energie.Róbert pravdepodobnena summit prišiel už pevne rozhodnutý, že to, čo navrhuje Európska komisia je pre nás neakceptovateľné. 20 % čistej energienevyrobíme a basta. Nie, vietor u nás pravidelne nefúka , sem tamsíce zaduje, a to sa dá ako tak využiť. Aj vody máme zatiaľ dosť , dobre ,za pomoci vodných elektrárni nejaké to percento naskočí a snáď vypomôže ajbiomasa.
A čo slnečná energia? Nespomínam si , že by som počul ,prípadne čítal od Fica nejaké vyjadrenie o slnečnej energii. A čo?Vari na Slovensku slnko nesvieti?
Osobne si myslím , žev dobe, keď sa všade rozpráva o globálnom otepľovaní , keď sú letá stále teplejšie a slnko je stále ostrejšie, by sa mala brať doúvahy aj energia vyrobená zo slnečného žiarenia.V Rakúsku , ale napríkladaj v Českej republike vláda podporuje ľudí , ktorí sa rozhodli využiťslnko vo svoj prospech a ušetriť. Problém je , že počiatočné náklady nasystém , ktorý je využiteľný len naohrev teplej vody, sa môžu vyšplhať až na 100 000, čo je v rodinnomrozpočte obyčajnej rodiny dosť veľká položka.
Keby sa teda naša vláda začala reálne zamýšľať nad takoutopodporou pre ľudí a solárne systémy by boli cenovo dostupnejšie, zabila bydve muchy jednou ranou.
Možno by sa trošku priblížila ku kvótam stanoveným Európskouúniou, aj keď by to priblíženie určite nebolo nejaké dramatické a ešte byaj pomohla ľuďom ušetriť peniaze , keďže by na ohrev vody až 9 mesiacov mohlipoužívať slnečnú energiu a nie plyn alebo elektriku. A predpokladám ,že ceny plynu a elektriny určite klesať nebudú.
Lenže Róbert nie. Z princípu nesúhlasil s Európou ,dosiahol ústupky a obhájil jadrovú energiu. A dokonca sa snaží oumiestnenie jadrového fóra v Bratislave.
Nevadí, že jadrová energia nie je zasa až taká čistáa že uskladniť jadrový odpad jeproblém.Nevadí , hlavne že zasa zabodoval , že ukázal ľuďom, že onsa nezľakne nikoho a ničoho.Postaví ešte jednu atómku , nech si ľudia energiu kúpia.A ešte jednu atómku nech svet vidí , že na to mámea nikto nám nebude hovoriť aké zdroje máme využívať a aké nie. Budemevládcami atómu aj keby nás amíci mali zaradiť do osi zla.
Výsledok jednania v Bruseli je totiž taký , že sa budezohľadňovať geografická poloha či štruktúra priemyslu v krajine a podľa tohonavrhne číslo pre obnoviteľné zdroje. A len vláda rozhodne o tom , čitoto číslo je pre ňu prijateľné alebo nie a ostatné krajiny to budú musieťakceptovať.
Zaujímavé je, že Brusel je spokojný, aj keď sa prakticky naničom nedohodli , lebo ak sa všetci rozhodnú, že im kvóty nevyhovujú , plniťich nebudú musieť a nikto s tým nič neurobí.
Róbert je spokojný pre to isté ako Brusel.
A čo človek? A čo ľudstvo?