Spravodlivosť

Spravodlivosť je pojem, ktorý je v našej spoločnosti zaužívaný už storočia. Žiaľ, častejšie ho používame v negácii. Veď, koľkokrát do dňa počujeme niekoho povedať: „Bolo to spravodlivé rozhodnutie.“ alebo „Ten človek je spravodlivý.“? Na druhej strane, koľkokrát do dňa počujeme niekoho povedať: „Ten život je poriadne nespravodlivý. Ohodnotili ma nespravodlivo.“. Čo je to vlastne tá spravodlivosť? Existuje vôbec?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Definícia spravodlivosti podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi je:

Spravodlivosť je morálna čnosť, ktorá spočíva v stálej a pevnej vôli dať Bohu a blížnemu to, čo im patrí. Spravodlivosť voči Bohu sa volá „čnosť nábožnosti“. Spravodlivosť voči ľuďom robí človeka schopným, aby rešpektoval práva každého a vnášal do ľudských vzťahov súlad, ktorý podporuje primeraný postoj voči ľuďom a voči spoločnému dobru.

... primeraný postoj voči ľuďom a voči spoločnému dobru. Ako môžeme vedieť rozpoznať spoločné dobro? Spoločnosť tvoria jednotlivci. Tí sa zväčša organizujú do väčších skupín, ale aj tak. Je to už v nás ľuďoch, že sa nikdy všetci jednohlasne nezhodneme. Vždy budú existovať aspoň dva pohľady na vec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Často sa stáva, že čo je dobré pre istú skupinu ľudí, je zlé pre druhú a naopak. Ako sa teda postaviť k dobru? Dokážeme ho identifikovať? Jestvuje absolútne spoločné dobro?

Ak by sme dokázali toto spoločné dobro určiť, vyriešili by sme tým problém nespravodlivosti. Všetci by sa rozhodli ho dosiahnuť, nebolo by protinázoru, protipohľadu. To sa mi však zdá nemožné. Objektívne stanovenie dobra pre celú spoločnosť a smerovanie k nemu sa mi javí len ako fikcia, napokon tak ako samotná spravodlivosť.

Ľudská spoločnosť sa môže k spravodlivosti len približovať. Nikdy ju však nedosiahne. Spravodlivosť sa nedá dosiahnuť bez smerovania k spoločnému dobru. Spoločné dobro sa zas nedá určiť tam, kde existuje egoizmus. Keďže ľudská spoločnosť pozostáva z jednotlivcov, egoizmus je jej prapodstatou.. Môžeme ho potláčať, ale nikdy sa nám ho nepodarí odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Je teda pre ľudí absolútna spravodlivosť vôbec dosiahnuteľná? Je. Absolútnu spravodlivosť okúsia všetci tí, ktorí okúsia absolútnu pravdu, krásu, múdrosť,... Nebude to však za pozemského života.

Nedokážeme vytvoriť svet spravodlivý, ale môže sa nám podariť urobiť ho spravodlivejší. K spravodlivosti sa však nepriblížime bez ľudí, ktorí chcú byť spravodliví. Ak teda chceme žiť v spravodlivejšom svete, musíme začať od seba. Pokúšať sa rešpektovať práva každého a vnášal do ľudských vzťahov súlad, ktorý podporuje primeraný postoj voči ľuďom a voči „spoločnému dobru“.

Marián Mackovič

Marián Mackovič

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som stredoškolský učiteľ, národne cítiaci kresťan, cholerický sangvinik s občasnými melancholickými chvíľkami, ktorý verí v neustály boj medzi dobrom a zlom o dušu človeka a ktorý s dávkou optimizmu dúfa, že spoločným úsilím to tu dokážeme urobiť o čosi znesiteľnejším a že stáť na strane dobra a pravdy je cennejšie ako čokoľvek iné. Verím, že v cieli púte mojím životom sa nebudem hanbiť obzrieť dozadu a s pokorou a bázňou budem môcť vzhliadnuť do tváre Najvyššieho. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťŠkolstvoLiteratúra a filmPolitika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu