Hiroshima... ????

Netusil som, ze sa niekedy dostanem do Hiroshimy, no predsa sa tak stalo 11. maja 2007. Chcel som to mesto vidiet, ale som sa toho aj bal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)
Obrázok blogu

Ked som popod listie stromu prvy raz na vlastne oci zbadal atomovym vybuchom znicenu kopulu Priemysloveho placa v Hiroshime, mimovolne sa mi vytlacili slzy do ocu. Vedel som dopredu, ze to bude pre mna pripomienka najhroznejsieho a nicim neospravidlnitelneho cinu v historii, nasledkom ktoreho prislo skor, ci neskor o zivot okolo 200 tisic obyvatelov mesta, deti, zien, starcov, ktori neboli priamymi ucastnikmi vojnoveho konfliktu v druhej svetovej vojne.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Byvaly Priemyslovy palace projektoval cesky architekt Jan Letzl, postaveny bol v roku 1915. Vo vyske 500 metrov nad nim doslo k vybuchu atomovej bomby. Stavba, ktora sluzila na vystavy, stala sa sama dominantnym vystavnym objektom hiroshimskeho Parku mieru a sucastou svetoveho kulturneho dedicstva. Hadam by som mal slovo “kulturneho” dat do uvodzoviek…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

O tom, co sa dialo v Hiroshime pri vybuchu atomovej bomby, ziskal som prve informacie koncom patdesiatich rokov z knihy “Dennik z Hiroshimy”, od lekara Michihiko Hachiya. Sam bol jednym z tych, co v ten osudny den, 6. maja 1945 rano o 8. hodine a 15. minute boli v Hiroshime, na jeho stastie, nie v blizkosti epicentra vybuchu. Denne potom osetroval stovky ludi a nevedel na co ochoreli. O vsetkom si robil poznamky, z ktorych neskor vznikla jeho knizka. Ani neviem, ci ho nepostihol rovnaky osud, ako vacsinu jeho pacientov. Muselo to byt nepredstavitelne peklo, ked deti i dospeli v horiacich satoch skakali z mosta do rieky. Ak nezahynuli pri pade, predlzili si zivot mozno o hodiny, mozno o niekolko dni, ktore boli naplnene bolestnym trapenim.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu


Druhy silny dojem na mna urobil znamy francuzsky film “Hirosima, moja laska”.

Obrázok blogu

Treti impulz som ziskal v 1969. roku, ked som v Slovenskom rozhlase podla knihy "Svedomiu vstup zakazany" scenaristicky a rezijne pripravoval hru o majorovi americkeho letectva Claud R. Eatherlym. On bol tym clovekom, co dal posledny pokyn aby sa otvorili dvierka, ktorymi z lietadla vyklzla a na cestu k zemi ku svojim ludskym obetiam zletela prva atomova bomba. Pre tuto ulohu bol major Eatherly starostlivo vyberany odbornikmi z propagandy. Mal atleticku postavu, fotogenicku tvar. Bez jeho vedomia bolo mu urcene stat sa narodnym hrdinom Spojenych statov. Bol vsak mozno jednym z prvych, co pochopil hrozny dosledok svojho cinu. Odmietol stat sa zan hrdinom. Sam zacal nicit svoju dobru povest. Kradol v obchodnych domoch a vzdy tak, aby ho pri tom chytili…

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V duchu sa pytam, kto bol tym clovekom, co rozhodol, ze miestom, kde sa 6. augusta 1945 uskutocni najhroznejsi pokus na zivych ludoch, bude prave mesto Hiroshima a o tri dni neskor aj mesto Nagasaki? Asi ten clovek uz nezije, mal by teraz prinajmenej sto rokov. Podla mna, s takymto cinom na svedomi sa neda tak dlho zit.

Obrázok blogu

V patdesiatich a sestdesiatich rokoch podobne otazky si kladli miliony ludi. Svedcili o tom mohutne protestne manifestacie po celom svete. V tom case zijuci pamatnici postupne vymieraju. Teraz su v arzenaloch armad sveta ovela mohutnejsie a strasnejsie zbrane a nikto neprotestuje. Mam z toho strach…

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Kdesi som cital, ze vdaka atomovemu vybuchu mesto Hiroshima sa zrodilo z popola ako vtak Fenix, ovela krajsie a modernejsie. Stovky miest v Japonsku nastastie nezazili atomovy vybuch a dnes su rovnako krasne, ako Hiroshima. V mierovych casoch totiz dokazu ludia burat mesta tiez, no bez ludskych obeti.

Obrázok blogu

Mierovy pomnik deti pripomina pribeh dievciny, obete atomoveho vybuchu. Verila, ze ked sa jej podari vytvorit technikou origami z papiera tisic vtakov zeriavov, urcite sa uzdravi. Zeriavy su v Japonsku symbolom dlheho veku a stastia. Dievcina sice neprezila, ale jej pribeh pozna v Japonsku kazdy, takze pomnik ozdobuju stale nove a nove papierove zeriavy.

Obrázok blogu

Ak vas mozem poprosit, ktokolvek, nech uz ste akejkolvek narodnosti, akejkolvek rasy, akehokolvek nabozenstva, spomente si na nevinne obete vojnovych konfliktov a vyproste vo svojom svedomi pre seba i pre nas, zijucich, od svojho Boha mier na celej planete. Ak mozete urobit viac, urobte to. Nech mozu nasi potomkovia na nas s laskou spominat ako na dobrych a mudrych predkov… Dakujem!

Obrázok blogu

Marián Minárik-Častovský

Marián Minárik-Častovský

Bloger 
  • Počet článkov:  279
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Narodil som sa 25.marca 1939 v Častej ako večný optimista. Hoci som len obyčajný smrteľník, páči sa mi to, čo pánu Bohu: rastliny, kvetiny, zvieratá, ryby, vtáky, ľudia, lúky, stromy, zem, skaly, hory, oblaky, hviezdy, mesiac, slnko, voda, vzduch... Ja viem, je toho veľa, ale takí sme už my – optimisti. Zo všetkého však najkrajšia je žena. Tá sa pánu Bohu podarila k jeho vrcholnej spokojnosti. Potom už prestal tvoriť, celú nedeľu odpočíval a kochal sa pohľadom na jej krásu..... Zoznam autorových rubrík:  Historky spod Častovskej vežePoviedkyMoja poéziaÚvahySpomienkyMyšlienkyNedeľná chvíľka poézieNapadlo miMinipríbehyMoja rodná ČastáNeznáme objektyPríbeh s fotografiamiVýpisky z k níhŠperkyZ ciest po zemskej guliSpravodajstvo pod čiarou

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu