

Miyajima je pripobrezi Sanjo, v blizkosti znamehomesta Hiroshima, ktore lezi na juhozapadeostrova Honshu. Spolu s nasimi japonskymisvatovcami sme sa tam sice vybrali autom, no cestu z Matsuyamy sme si skratili lodnymtrajektom cez takzvane Vnutorne more, ktore oddeluje od seba tri Japonskeostrovy: Shikoku, Honshua Kiushu. Potom sme zasa nechali auto na parkovisku v pristave a dalsimtrajektom sme sa preplavili na nedaleky uz spominany maly ostrovcek Miyajima.



Skutocne jepravdou, ze na ostrove nemaju ani porodnicu ani cintorin. Nesmu sa tu dokoncazabijat ani zvierata. Dokladom toho su krotke srnky, volne sa pohybujuce medzinavstevnikmi. Pokojne okusuju cerstvu travicku, vyrastajucu spomedzi kamenov,popijaju slanu vodu z mora. Zakazane je tiez stinanie zdravych stromov.


Snajznamejsou stavbou ostrova, jeho slavnou sintoistickou branou - torii som sa stretol pred asipatnastimi rokmi v americkom DysneyWorlde nedaleko Orlanda. Americki navstevnici parku nemuseli cestovat daleko dosveta, aby si pozreli najznamejsie stavebne klenoty sveta. Kazdy pri vstupemiesto vstupenky dostal cisty pas a na trase okolo asi poldruhakilometrovehojazera pohodlne presiel najznamejsimi statmi celeho sveta, ktore bolicharakterizovane typickymi stavbami a – samozrejme - restauraciami. Vsade mupeciatkou bolo potvrdene, ktory stat “navstivil”. Japonsko charakterizovala –okrem ineho - prave drevena torii z Miyajimy. Ako jedina bola umiestnena vovodach jazera, pretoze japonska torii je postavena vo vode, no v mori. Prva toriiv Miyajime bola postavena este v 12. storoci. Dnesna bola postavena priblizne vroku 1875. Morsky odliv ju odkryje natolko, ze sa da k nej prist po suchom dnemora. Aj ked pri nasej navsteve more klesalo, nedockali sme sa chvile, aby smesa k brane priblizili po odhalenom morskom dne.



Slavnaplavajuca torii je pomyselnou branou z pevniny do ostrovnej svatine Icukushima. Vybudovana bola nadrevenych pilotoch v zatoke ostrova v roku 593.




Sucastou chramuIcukushima je drevena stavba jedneho z najstarsich javist divadla “no” v Japonsku.



Dalsou velmistarou pamiatkou je petposchodova pagoda Godjuno to, postavena v roku 1407.


Presli sme saaz do lesneho parku v okoli zatoky. Nahodou sme nasli malu modlitebnu, v ktorejbolo plno penazi. Ani my sme nic nezobrali, no nieco sme pridali. Yoshiko sapri kamennom oltariku i pomodlila.



Stromy nielen,ze sa nesmu rubat, ale Japonci vo vseobecnosti maju k stromom velku uctu. I poich smrti zachovaju z nich zaujimave torza, ktore mna fascinuju svojouschopnostou rozpravat o zivote stromov i ludi v davnej minulosti.





A pre dnesok sa hadam aj rozlucime. Zajtra sa zobudime v Hiroshime.

