Kapitalizmus proti kapitalizmu

Ponúkam vám niekoľko postrehov z knihy francúzskeho ekonóma... Najväčšou vyriešenou otázkou nášho (20.) storočia je víťazstvo kapitalizmu, tvrdí francúzsky autor Michel Albert v knihe Kapitalizmus proti kapitalizmu (slovenský preklad Bratislava, 1994).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

 

...Nadnárodné spoločnosti (USA) kontrolujú v zahraničí obrovské aktíva, ktoré sa pri účtovaní často podceňujú, pretože sa berie do úvahy ich nadobúdacia, a nie aktuálna cena. Tak v roku 1980 americký investičný kapitál v zahraničí predstavoval 215 miliárd dolárov. V roku 1987 to už bolo 309 miliárd dolárov (Paul Mentré, L' Amérique et Nous, Duond 1989). Toto kapitálové dedičstvo nielenže zabezpečuje Amerike dôležité príjmy, ale vopred jej zaručuje na dlhé obdobie zisky: v roku 1988 priame investície amerických spoločností predstavovali v reálnom vyjadrení trikrát viac ako japonské...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

...Najslávnejší vedci, najlepší inžinieri a vynikajúci študenti prichádzajú pracovať do Spojených štátov amerických. Prinášajú so sebou ten povestný kapitál, o ktorom všetci súhlasne tvrdia, že je najcennejší: sivú mozgovú hmotu... (počet Nobelových cien)... Amerika im umožňuje rozvoj: to nie je situačná renta, ale vybojovaná prednosť...

...Menové privilégium - od roku 1945 (dohody z Bretton Woodsu) dolár skutočne slúži ako referenčná mena v medzinárodných transakciách. Zároveň je základnou rezervnou menou, ktorú ukladajú všetky ústredné banky väčšiny krajín. Amerika tak má úžasné kráľovské privilégium, pretože môže platiť, požičiavať si a financovať svoje výdavky vlastnou menou. Privilégium, ktoré v konečnom dôsledku má ďalekosiahlejšie následky, ako si myslíme. Americký ekonóm John Mueller to vysvetľuje bez okľuky (Le Monde, 10. júl 1990):

SkryťVypnúť reklamu

 "Predstavte si na chvíľu, že každý, koho stretnete, príjme platbu šekmi, ktoré vystavíte. Prirátajte si k tomu, že všetci užívatelia vašich šekov roztrúsení po celom svete si ich zabúdajú vybrať a používajú ich ako menu pri platení svojich vlastných nákladov. Pre vaše vlastné financie by to malo dva dôležité dôsledky. Prvý je ten, že ak by všetci prijímali vaše šeky, nepotrebovali by ste vôbec používať bankovky, stačila by vám šeková knižka. Druhý dôsledok by bol ten, že pri zisťovaní výšky svojho konta by ste boli prekvapení, že tam máte vyššiu sumu, než by tam mala byť. Prečo? Práve preto, o čom sme už hovorili - vami vystavené šeky sú v obehu bez toho, že by ich niekto vybral, a neustále kolujú z ruky do ruky. Pokiaľ ide o praktický výsledok, znamenalo by to, že by ste mali vyššie zdroje na spotrebu a investovanie. Čím viac budú iní používať vaše šeky ako menu, tým bohatšie budú vaše doplnkové zdroje, ktorými môžete disponovať..."

SkryťVypnúť reklamu

Vychádzajúc z tejto úvahy, Nueller tvrdí, že Spojené štáty americké mohli disponovať asi päťsto miliardami dolárov navyše, než získali za zaplatenie daní od amerických daňových poplatníkov a z pôžičiek upísaných americkými či zahraničnými veriteľmi. Päťsto miliárd dolárov, to sa približne rovná tridsaťjedenročnej americkej verejnej pomoci tretiemu svetu. (Tá v skutočnosti predstavuje šestnásť miliárd dolárov ročne.)

Toto menové privilégium má podstatný význam. Znásobujú ho však ďalšie finančné privilégiá, ktoré nie sú menej dôležité. Takže podľa odhadu sú v americkej finančnej sieti denne v obehu dve miliardy dolárov. Je to toľko ako ročný hrubý domáci produkt (HDP) Francúzska. Amerika teda vládne peniazom, svojim aj cudzím. Dolár je zároveň znakom aj nástrojom tejto moci.  ...Kultúrna hegemónia..Akoby amerikanizácia planéty bola nezvratným procesom, ktorý získava silu z vlastného pohybu a bez oslabenia prekonáva kritiku či miestny odpor. Milardy ľudí na celom svete sa stotožňujú s americkým spôsobom života i myslenia.

Marián Minárik-Častovský

Marián Minárik-Častovský

Bloger 
  • Počet článkov:  279
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Narodil som sa 25.marca 1939 v Častej ako večný optimista. Hoci som len obyčajný smrteľník, páči sa mi to, čo pánu Bohu: rastliny, kvetiny, zvieratá, ryby, vtáky, ľudia, lúky, stromy, zem, skaly, hory, oblaky, hviezdy, mesiac, slnko, voda, vzduch... Ja viem, je toho veľa, ale takí sme už my – optimisti. Zo všetkého však najkrajšia je žena. Tá sa pánu Bohu podarila k jeho vrcholnej spokojnosti. Potom už prestal tvoriť, celú nedeľu odpočíval a kochal sa pohľadom na jej krásu..... Zoznam autorových rubrík:  Historky spod Častovskej vežePoviedkyMoja poéziaÚvahySpomienkyMyšlienkyNedeľná chvíľka poézieNapadlo miMinipríbehyMoja rodná ČastáNeznáme objektyPríbeh s fotografiamiVýpisky z k níhŠperkyZ ciest po zemskej guliSpravodajstvo pod čiarou

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu