Častovský barón Prášil

Jožo Beer z Hoštákov, bol častovským barónom Prášilom. Keď prišiel do krčmy, objednal si pivo a prisadol si k chlapom. Všetci sa tvárili, ako by si ani nevšimli, že prišiel. Keby boli na neho prehovorili, nepovedal by ani slovo. Vypil by pivo a odišiel by domov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

-Ešče som ból len také malé chlapčisko, - začal rozprávať sám, - vybraly zme sa s tatenkom na hríby. Tatenko poznaly místa, dze róstly najvačšé. Takých pet-desat centymetrových trpaslýkof zme nechávaly pre chudobu. Došly zme na to taténkové místo a já už len kukám do dálky, či nevidzím nejaký porádný kúsek. Nyšt som nevidzél, len takú žulovú skalu. Slnko na nú svícilo, vybrál sem sa tam, že si na néj odpočinem. Tatenko sa négdze stracily, pomyslél som si, lebo ony maly ešče také místa, keré nescely ukázat any mne. Dojdem já k téj skale blíž, kukám na nú, ach jebloch ci, to nebola skala, to ból taký velký hríbisko. No, do metra mu moc milimetróf nechýbalo. Širák mál jak taký vačší parazól. Éj, veru, šak já neska tatenka dostanem, povedál som si, lebo ony určite taký velký nenajdu. Klekól som si na zem, že si mój úlovek lepší prehlédnem a čo nevidzím? O hríbovú nohu opretý sedzá tatenko a spokojne si pochrupkávajú. "Tatenko!"- vykríkol som na ných. Ony si asi myslely, že ích načapál hájnyk na hruškách. Tak sa zlekly, že vyskočily jako dzivá svina a pri tém zarevaly až sa stromy ohýbaly. Ale to víte, pri hríboch sa nemá kričat. Hríby sú jak ryby, jak je krik, tak zmiznu, nenajdete any jedného. Aj ten náš metrákový zmizól. Nemalo cenu dálej hledat, vydaly zme sa domo. Strašná smola to pre nás bola, že nám zmizól, lebo z teho jedného by zme boly nasušily hríbov na celú zimu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale nebola to posledná smola, čo nás poscihla. Jak zme sa vracaly od hory cez zahradu domo, už z dálky zme vidzely, že nám na dvore chýba svina aj s celým chlývom. Teda, nebolo nám šecko jedno. Svinu zme chovaly od jasene už trištvrt roku k dalším Vánocám. Tak jéj chucilo, že by aj klynce bola zežrala a z každého jedného aj štvrt kila hned pribrala. Dlhá bola cez dva metre a okolo pása mala dalšé dva metre. Brána bola zamknutá, hledaly zme jú v stodole, šadze po dvore, aj do studne zme kukly, ale téj svine nygdze. A výte dze zme jú nakonec našly? Za domom v medzúrke bola zaklesnutá. Celé Hoštáky nám mosely print na pomoc. Ale tristo nás tam bolo. V téj medzúrke zme jú mosely zabyt a tam aj spracuvat a potom aj zest, lebo bolo leto a také teplo, že sa nám nože z teho ohýbaly.

SkryťVypnúť reklamu

Potom zme už svine nechovaly, chodzily zme do pánských lesóf na dzivinu, tak, na čérno. Ráz zme dostaly náščevu ze Štefanovej, žena nemala žádné maso, tak sem si zebrál takú malú duplofku s urezaným laufom a vybehól som cez zahradu hore, do Mraznýc. Ešče som si utrhól do vačku pár čerešný, reku, keby som mál smad. Najprf som sa poohlédol, či sa tadze netúla nejaký huncokár. Ket som vidzél, že nevidzím nygdze nykeho, vyhlédol som si takého porádného zajáca, móhol mat alespon dvacet kilo, ból jak taký malý medved. Aj som ho pekne krásne zbavíl života a hned som sa s ným pobrál domo. Ale zrázu, do cesty mi stúpil jelen, velký jako krava. Podla parohóv mosel mat takých sedem-osem rokóf. Zastaly zme proci sebe a kukaly jeden na druhého. Vtedy sem si uvedomíl, že nemám vóbec nabitú mojú duplofku. Čo včúl, pomyslél som si. Pri tém som jedól tý čerečne, lebo mi vyschlo v krku. Nedalo sa nyšt robit, nabíl sem tý čerešnové kostky do pušky a strelíl jelenovi rovno medzi oči. Pre neho to bolo, jako ked ho mucha poščípe. Obrácil sa a migól do dubiny. To je šecko nyšt. Ale o dva roky išól som tadze a ten jelen zasek mi len stúpil do cesty. A víte, jak sem ho spoznál? Nevíte? Nuž tak, že medzi paroháma mu róstla taká malá pólmetrová čerešnyčka. Tuším na néj boly aj dve-tri čerešne, ale len také plánky, lebo mu to nygdo nezaščípil. Teho jelena som ešče ráz uvidzél. V jednu noc som vyšól na dvór k hnoju, lebo sem sa potrebuvál zbavit piva, čo som večér vypíl. A jak tak kukám na chvezdy, jak sa tak migotyajú na nebi, čujem "chrum, chrum, chrum". Idem za tým zvukom a čo nevidzím. Na jablone, na čapáku, na samém vršáku vylezený ten moj jelen s čerešnu medzi roháma, včúl móhla mat tak póldruha metra. Ten hnusák obžíral najmladšé výhonky z jablone. "Ideš!" - zarevál som na neho, že sa šeci psi na Hoštákoch rozščekaly jako dziví. A ón vám hop, hop, z jedného stromu na druhý až na konec zahrady a zmizól v pánskej hore. Nakonec ho našól gróf Pálfy, jak má hlavu ze stromom opretú o Bílu skalu. Vóbec nevládal hlavu nadvihnut, jak ból ten strom tašký, šak mál vtedy už ale osem metróf výšky. Tak ho gróf zastrelýl, jelena dál vypchat a predál ho do múzea ve Švajčársku. Za penáze si kúpil červenú Aerovku, na mna si any nespomenúl.

SkryťVypnúť reklamu

To máte jako s Adolfom Hitlerom. Ból to mój dobrý kamarád, boly zme spolu na vojančine. Ón ból frajter a já jeho čatár. Ból to taký skromný chlapec, mál sem ho celkom ráda. No jedného dna vyvédol takú hlúpost, až mi ho bolo lúto. Na polném cvičišči sa malo skúšat strašne velké delo. Šecko bolo pripravené na ráno, kedy malo print na kontrolu celé velytelstvo. Delo bolo dokonca nabité, stačilo len potáhnut takú tenkú retázku. Mojí chlapci mali to delo celú noc strážit. Od pólnoci do jednéj bola rada na frajtrovi Hitlerovi - ón sa tak vtedy nevolál, volál sa Šikelgrúber. Zavolál sem si ho do kancelárne a hovorím mu: "Adolf, ty si celkom rozumný chlapec, len nékedy zbytečne zvedavý. Budeš tam celú hodzinu sám, tak si daj pozór, aby si néčo nevyvédol. K delu sa nepribližuj, drž sa od neho takých najmén pet metróf. Nerád by sem o teba prišól." Myslýte, že ma poslúchol? Ešče ból len nejakých slabých desat minút ve stráži a už čujem mohutnú ranu. Hned som vedzél, že delo vystrelylo. Ten chmulo Šikelgrúberský-Hitlerský ma neposlúchol a potáhol za tú tenkú retázku a už ból prúser na svece. Hned sem si spočítal, že by móhol dostat aj trest smrci. Aj ked ból sprostý jak kachlové koleno, bolo mi ho lúto, lebo taká hovadzina by mu móhla skazit celý život. Porádne som mu vynadál a povedál sem mu, aby sa k temu nehlásil a šecko sem to zebrál na seba. Mna na druhý den za to zdegraduvaly a ten chudák sprostý to prežíl bez úhony, ešče z neho místo mna spravily velytela čaty. Ale myslýte si, že mi nékedy za to podekuvál? Ále, dze! Nespomenúl si na mna any vtedy, any neskór, ket sa stál Fírerom šeckých Nemcóf. Móhol mi dat alespon kríž za vojnové zásluhy. Šak to rozdával na každém kroku. Čo by sa mu stalo, keby si spomenúl na starého kamaráda z vojny? Ból to chmulo, kerý dycky néčo vyvédol a potom nevedzél, jak sa z teho vymotat. Šak, aj tak dopadól. Otrávil sa, jak nejaký vrah. Vtedy, ked sem ho mál pod sebu, mál som mu uši vytrhat a né z prúseru ho tahat! Keby ščúlek prišól sem, naplúl by sem mu rovno do ksichtu a bolo by mi jedno, či medzi oči alebo rovno do oka.

SkryťVypnúť reklamu

-Teda strýco, vy ste maly ale známosci! - obdivne poznamenal mladý Vinco Peško.

-Kašlat na né! - zareagoval starý Beer. - Včúl mám inačé starosci. Kúpil som si na Dubovském taký malý štráfik.

-A to už načo vám to bude? - začudoval sa opäť Vinco. - Šak je to daleko, hádam aj dva kilometre to máte z Hoštákof.

-Chlapče, to je taká úrodná zem, že ket tam na jar hodzíš korunu, do jesene ci tam vyroste na jedném kríčku aj desat stokorunáček. Aby sem to tam vyskúšal, z jara sem tam zasadzíl ale desat krumplóf. Na jesen som to išól vykopat, pod každým kopcom bolo aj sto krumplóf, každý jeden vážil kilo.

-A víš, že móžeš mat aj pravdu? - nečakane sa zapojil do debaty inak mlčanlivý cestár Šebora. - Já sem vidzél, jak v Bratyslave dvacatpet kováčof vyklepalo taký velký kotel, že aby si ho obešól, mosél by si ít okolo neho na bicygly dva týdne.

Beera zaujalo rozprávanie cestára Šeboru, počúval ho s otvorenými ústami.

-Ná očuj, načo ím taký velký kotel ból?

-Na to, aby v ném móhly uvaryt tý tvojé krumple! - zakontroval Šebora a celá krčma sa dala do rehotu. Beer vstal, odišiel k výčapnému pultu, pred krčmára na tanierik pribuchol rukou desaťkorunáčku za pivo a za rehotu chlapov z krčmy odišiel. Nič sa proti tomu nedalo robiť. Ďalšie rozprávanie strýca Beera bolo pre ten deň skončené.

Marián Minárik-Častovský

Marián Minárik-Častovský

Bloger 
  • Počet článkov:  279
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Narodil som sa 25.marca 1939 v Častej ako večný optimista. Hoci som len obyčajný smrteľník, páči sa mi to, čo pánu Bohu: rastliny, kvetiny, zvieratá, ryby, vtáky, ľudia, lúky, stromy, zem, skaly, hory, oblaky, hviezdy, mesiac, slnko, voda, vzduch... Ja viem, je toho veľa, ale takí sme už my – optimisti. Zo všetkého však najkrajšia je žena. Tá sa pánu Bohu podarila k jeho vrcholnej spokojnosti. Potom už prestal tvoriť, celú nedeľu odpočíval a kochal sa pohľadom na jej krásu..... Zoznam autorových rubrík:  Historky spod Častovskej vežePoviedkyMoja poéziaÚvahySpomienkyMyšlienkyNedeľná chvíľka poézieNapadlo miMinipríbehyMoja rodná ČastáNeznáme objektyPríbeh s fotografiamiVýpisky z k níhŠperkyZ ciest po zemskej guliSpravodajstvo pod čiarou

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu