
Každý by mal denne počúvať trochu hudby, prečítať nejakú báseň, pozrieť si pekný obraz a pokiaľ možno povedať niekoľko rozumných slov. (J. W. Goethe)
Poznáme už siedme CD z ich dielne s názvom Guraľu, cy či ne žaľ, ktoré vyšlo v máji tohto roku pri príležitosti pätnásteho výročia založenia ľudovej hudby Kollárovci. Hudobne fungujú od roku 1997. Prvýkrát sa predstavili širokej verejnosti v roku 2006 svojím prvým CD Z Kolačkova parobci. V tom istom roku stihli vydať aj ďalšie s názvom Keď chlapci hrajú. Pri príležitosti 10. Výročia vydala ľudová hudba Kollárovi CD Hej, tam od Tater, kde si spolu s nimi zahrali aj hostia prizvaní k nahrávaniu tohto albumu. Hudobní hostia spolupracovali s muzikantmi aj na štvrtom nosiči Pozdrav zo Slovenska. Tieto prvé štyri hudobné nosiče obsahujú ľudové piesne a tance z územia celého Slovenska, kde každé CD bolo viac či menej hudobne zamerané na konkrétnejšie oblasti nášho územia. Zmena nielen v tvorbe ale aj hudobnom obsadení nastala v roku 2012 pri vydaní albumu Dievčatá, kedy ľudovú hudbu Kollárovi opustili dovtedy stáli členovia, brat Martin (cimbal) a sestra Júlia (spev). Po hudobnej stránke sa kapela zamerala viac na súčasné melódie, ktorými sa snažili priblížiť aj poslucháčovi nie veľmi naklonenému ľudovej tvorbe. A určite máme v pamäti aj posledné vianočné CD Vianoce s Kollárovcami, ktoré vyšlo v decembri 2012; bol to súčasne ich prvý vianočný album.
Dnes chlapci oslavujú 15 rokov svojej hudobnej pôsobnosti na slovenskej ľudovej scéne. Pripravili pre nás nielen CD ale súčasne aj DVD s rovnomenným názvom Guraľu, cy či ne žaľ. Videoklipy sú audiovizuálnym obrazom pre tých, ktorí možno ešte nemali to šťastie vidieť a počuť Kollárovcov naživo, ale aj pre tých, ktorí sa na pekných a urastených chlapcov z podtatranského Kolačkova radi pozerajú; myslím, že hovoríme najmä o ženskom publiku. Taktiež DVD so sebou prináša nielen krásne piesne či už autorské alebo ľudové, ale vyzdvihuje aj krásu prírody Vyšných Ružbách a Nestville parku vo Hniezdnom, kde videoklipy boli natáčané.
Na novom CD nájdeme desať ľudových piesní a šesť autorských. Súčasne medzi šestnástimi skladbami je osem skladieb, ktoré sa nachádzajú už aj na starších CD a ktorými Kollárovci chcú priblížiť svoju predchádzajúcu tvorbu a možno nás podnietiť k zakúpeniu aj ostatných albumov. Tento posledný album je, podľa slov Kollárovcov, prierezom ich pätnásťročnej hudobnej tvorby. Úžasné autorské skladby ako Dedinôčka, Láska si pýta dvoch či Priatelia, ale aj ľudové piesne v hudobných mixoch: Kresané, Goralské polky, Terchová mix, České polky či Zábava mix. To všetko a oveľa viac nájdeme na novom CD Kollárovcov.
„Keď chlapci hrajú ... husličky nám hrajú, nožičky tancujú a dievčence výskajú."
Po speváckej stránke si to chlapci úmerne rozdelili. Každý z nich sa našiel v tom svojom živle tej ktorej skladby. Rada by som vyzdvihla najmä nové autorské piesne Dedinôčka a Láska si pýta dvoch, ktoré si naspieval kontrabasista Štefan Repka, poslednú pieseň Priatelia v podaní Štefana Kollára ale aj skladby Mám ja hrušku či Nepovedz ty dievča materi v podaní najmladšieho brata Mareka. Mnoho skladieb si zaspievali chlapci spoločne. Zaujímavosťou na tomto CD sú České polky, ktoré určite potešia českých poslucháčov a divákov. Podľa slov Mareka Kollára „vplyvom Šlágru TV ich ľudia ako ľudovú hudbu oveľa viac vnímajú a poznajú v celom Česku a Slovensku. Určite majú viac fanúšikov v ČR, nakoľko vraj pred rokom mnohí ani nevedeli kto Kollárovci sú a vôbec ich nepoznali". Možno je to akási výzva aj pre novú slovenskú televíziu Senzi TV, aby boli Kollárovci čoraz bližšie aj domácemu publiku na domácej hudobnej TV scéne.
Nový album sa vyznačuje istou dynamikou aj vďaka bicím nástrojom. Čo sa týka spevu, je tam výrazný súzvuk zrelých hlasov, ktoré dokonale ladia s hudobnými nástrojmi. Chlapci dokázali zladiť nielen svoje hlasy, ale predovšetkým dokonale vystihli typ hlasu pre daný typ skladby. Veľmi zaujímavým a súčasne dynamizujúcim prvkom je prítomnosť „a kapela" spevu v závere skladieb. Rovnako, v piesňach sa pohrávajú so zmenou hlasovej tóniny. Vo väčšine skladieb držia prím husle a cimbal, iné sú zas typické prítomnosťou akordeónu najmä v úvode a závere. Hudobné prekvapenie je postrehnuteľné v skladbe A jo hlopiec, ktorá je výrazná etno zvukom, čo je obrovský prínos pre počúvateľnosť ľudovej hudby v spojení s mladou generáciou; nevynímajúc ani ostatné špecifické úpravy skladieb. Kollárovci nezabudli ani na Cigánske piesne, ktoré novému CD dodali akési osvieženie a súčasne chlapci ukázali aj svoju univerzálnosť spevácky aj hudobne. Už spomínaná posledná skladba Priatelia je zaujímavá tým, že aj keď hovoríme o ľudovej hudbe, zvukom sa asi najviac približuje slovenskému popu.
Nedá mi nezastaviť sa pri dvoch, už spomínaných piesňach, ktoré ma zaujali. Prvou je pieseň Láska si pýta dvoch, ktorú by som označila za nosný singel celého albumu. Myslím si, že ide o najchytľavejšiu skladbu, či už je to jednoduchosťou textu alebo nápaditého hudobného spracovania; prítomnosť soprán saxofónu v úvode, celková sviežosť skladby vďaka husliam i výrazný spevácky dvojhlas v refrénoch. Taktiež prepojenie dvoch piesní Mám ja hrušku a Nepovedz ty dievča materi v podaní najmladšieho hudobníka Mareka Kollára je pre mňa ďalším špecifikom tohto CD. Tieto piesne majú nový a súčasne pre mňa špecifický „feeling", ktorý je podchytený už spomínaným využívaním bicích nástrojov.
A čo na záver? Ľudovú hudbu Kollárovci čaká veľký medzinárodný folklórny festival v Passau v Nemecku.
Najbližšie ich však môžete počuť a vidieť na šnúre Verejných koncertov: Kollárovci - Guraľu, cy či ne žaľ v mestách Prešov, Košice, Stará Ľubovňa a Liptovský Hrádok. Okrem iného samozrejme aj na iných súkromných či verejných akciách, o ktorých sa viac dozviete na stránke: kollarovci.sk
alebo na Facebooku: Kollárovci - hudobná skupina
Malým prekvapením je, že už túto stredu, 18.09.2013 bude súčasťou Východoslovenského denníka Korzár ako príloha výber z najnovšieho CD Kollárovcov.