Zvláštna láska

Písmo: A- | A+

Okraj mesta, rieka Topľa, pol siedmej večer. Tmavé úseky bez domov, bez ľudí. Raz a dva, raz a dva... rýchlo prekladám nohami a pri brade sa rytmicky mihoce žltý zips športovej bundy. Na chrbát mi zažiaria dva reflektory. Potím sa. K mostu to mám ešte ďaleko. Biele auto ma pomaličky obchádza, pre istotu si všímam poznávaciu značku aj siluetu šoféra. Keby teraz vystúpil a namieril na mňa slzný plyn... Hm, moja nová láska má okrem endorfínov aj kúsok adrenalínu.

Minulosť: Neznášam beh. Človek fučí, telo sa trápi a nakoniec je z toho len kyselina mliečna. Ani fitko nemá zmysel, načo tam dvíhať železá a bicyklovať na jednom mieste. Aerobik ešte ujde, ale dlho ma to skackanie nebaví. Pilates - hotová nuda. Na plavárňach neznášam smrad chlóru, mám z neho stiesnené pocity. A vlastne pred vodou mám obrovský rešpekt, ktovie čo sa mi stalo v minulom živote. Viem, že s mojou váhou treba niečo robiť. Ale šport mi nevonia. Tak nebudem jesť keksíky a vypijem viac vody, to má tiež efekt. Tralalá, dve tehotenstvá rok po roku. Iks iks el.

Potom: Zľakla som sa. Nemôžem takto ďalej žiť so svojim telom. Komu by sa chcelo celé dni vláčiť so sebou v taškách štrnásť fliaš vody? Ešteže som sebakritická a viem, sama to nezvládnem. Zapísala som sa na redukčný kurz. Možno vyhodené peniaze, možno krok k úspechu. Prísny tréner, úspešný športovec, naoko odmeraný. Chce výsledky. Počúvam, makám, dúfam, dôverujem. Po skončení kurzu ostávame v kontakte. V mozgu mám nainštalovaný nový program, volím zumbu. Poznám chuť potu, radosti, spokojnosti. K tomu kondícia a nové kamarátky. Super, no ne?

Dnes: Príchod 15 nula, nula. Sme na dlhšej dovolenke mimo môjho domu. Vybaľujem. Unavená, neaklimatizovaná. 18 nula, nula cítim v tele zvláštne vibrácie. Nedá sa im odolať. Potrebujem cítiť rytmus, záťaž, pľúca, svaly. Obliekam bundu so žltým zipsom a skôr než vybehnem na päťkilometrovú trať okolo rieky, zapnem si čas na stopkách. Tik tak, raz a dva, raz a dva ... dávka prúdi žilami.

Počas behu premýšľam, čo sa to stalo. Kedy sa to stalo. Ako to, že ja dnes s radosťou športujem. Je to strach, že zjem čokoládku a zajtra budem mať o pol kila viac? Je to chémia, lebo endorfíny sú ako ópium? Hrablo mi v bedni a hrám sa na nový životný štýl? Zvyšujem si sebavedomie úmerne so zlepšovaním kondície? Je pol siedmej večer, rieka a prítmie. Beh ma nebolí, beh ma teší. Výborná čistiareň hlavy. Zaplavujú ma iskry hormónov šťastia, hotová láska. Zvláštna láska. Začína pršať, cítim pokoj a som šťastná, že v tejto romantike ma čaká ešte kilometer do cieľa. Pohyb je liek, oslava, základ života...

 

Skryť Zatvoriť reklamu