Kristus, Lopatka a Higgsov bozón

Tieto tri mená mi od včerajšieho rána rezonujú v hlave. Či chcem či nechcem, musím na nich v kuse myslieť. Prečo? Pretože pre mňa symbolizujú zásadné veci a zmeny. Navyše spolu úzko súvisia. Ako? Veľmi paradoxne a jednoducho. Cez pravdu a peniaze. Ale po poriadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Konferencia biskupov Slovenska tvrdí, že verejnosť nemá právo na všetky informácie. To znamená, že odkazuje svojim veriacim, ktorí ju živia a tvoria: „Buďte ticho! My rozhodujeme čo je pravda a čo nie!" Arogantnejšie prehlásenie vo vzťahu k základným ľudským právam a slobodám smerom k občanom, som od horlivých strážcov desatora ešte nepočul. Náhodou sa mi pred časom dostala do rúk kniha Život Krista od Giovanniho Papiniho. Veľmi zaujímavé dielko. Po jej prečítaní som si uvedomil až extrémne obludný rozpor medzi Kristovým učením a inštitúciou cirkvi. Som presvedčený, že ak by Kristus dnes zostúpil z nebies a videl ten bordel (a nemám na mysli iba odvolanie arcibiskupa Bezáka), nestačili by mu ani ruky, ani pár poriadnych trsteníc na to aby vyhnal z chrámov a priľahlých „konferencií" všetkých farizejov, zapredancov a k(t)upcov. A prečo sa toto zlo deje? Pre peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani ďalšia správa nie je príjemná. Tentokrát sa však netýka arogancie a korupcie moci cirkevnej ale svetskej. Konkrétne našej vlády. Presnejšie slovenskej štátostrany. Ešte presnejšie ministra Richtera a jeho sporu s už bývalým šéfom sociálnej poisťovne Lopatkom. Ten abdikoval, pretože nesúhlasil s plošnou výmenou svojho tímu, s ktorým sociálnu poisťovňu zreformoval, ozdravil a ušetril štátu miliardy. Za kvalitnú službu štátu bol z neho vyobcovaný a ponížený. A prečo sa toto zlo deje? Samozrejme pre peniaze. Netreba ani príliš dlho študovať zoznamy neplatičov aby vám to docvaklo.

A konečne niečo pozitívne. V Cerne objavili Higgsov bozón. Bežný človek síce nerozumie ako to vlastne pán Higgs so svojou časticou myslel, ale to nie je až také podstatné. Dôležité je, že tento podnik na rozdiel od cirkvi a štátu funguje perfektne. Asi preto, lebo ich svojou podstatou presahuje, dotýka sa významu a samých základov bytia ako takého. A ešte jeden detail. Vo fyzike neexistuje žiadna korupčná konštanta ani premenná. Peniaze sú len prostriedok, číslo. Aj keď v prípade Cernu dosť podstatné. Nepredstavujú však samotný cieľ, moc, teda zlo, ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Ten je oveľa prozaickejší. Hľadať pravdu o svete okolo nás.

SkryťVypnúť reklamu

A keď sa o to niekto úspešne pokúša, ono to v hlave rezonuje, aj keď tomu poriadne nerozumiete, alebo sa tomu bránite. Či už chcete, alebo nie.

Mario Hudák

Mario Hudák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu