Ako vytunelovať mestský podnik.

Minulý týždeň bardejovskí poslanci schválili konateľom mestských podnikov tisícové odmeny. Šéfovia Bardbytu, Bardtermu a BTV (100% sročiek mesta) dostali dohromady odmeny vo výške cca. 12 tisíc eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Za to, že vraj dobre hospodária. Nie je potrebné brať do ruky kalkulačku. Všetci vieme ako sa vykazujú účtovné zisky a koľko znesie papier pomaľovaný červenými a čiernymi číslami. Navyše sa nezdá, žeby primátorova obhajoba zlého hospodárenia mestských tunelov (pardon „podnikov") vybočovala z jeho desaťročia zaužívanej rétoriky. Frázy ako - náročná ekonomická situácia, svetová finančná kríza, pokles kúpyschopnosti obyvateľstva, dá sa polemizovať, či severovýchod Slovenska v porovnaní s Bratislavou - sú iba prázdne formulky z plesnivej učebnice samosprávneho populizmu. Jedno vyjadrenie však naozaj stojí za to. Na ospravedlnenie toho, že konateľ Bardejovskej televíznej spoločnosti dostal, zrejme za jej 18 tisícovú stratu, odmenu 2520 eur, primátor pre Korzár uviedol: „Čo sa týka Bardejovskej televíznej spoločnosti, som rád, že sa jej príjmová časť postupne zvyšuje." Tento výrok sa dá naozaj parodovať len s veľkým úsilím. Ak by sme ho predsa len trocha pritiahli za vlasy, mohol rovno citovať montypajtonovské: „Operácia sa podarila, pacient zomrel. Lekár si zaslúži odmenu."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A dosť. Nebudem ďalej kritizovať ani súdiť našich volených zástupcov. Nakoniec zvolili sme si ich sami. Kto mi vlastne dal morálne právo? Prečo sa nad tým vôbec pozastavovať? Na čo je dobré vyvolávať napätie? Je mojim cieľom len nadávať a špiniť? Zmena kurzu, vážení. Zabudnime na to, že jediným akcionárom mestských podnikov je mesto. Teda de facto všetci my, Bardejovčania, daňoví poplatníci. Zabudnime aj na to, že ich konatelia by sa mali zodpovedať predovšetkým nám, občanom. Základom mestských podnikov je totiž majetok a peniaze mesta. Mesta, nie súkromných osôb. Na všetko toto skúsme zabudnúť a s láskavým dovolením našich vysmiatych, odmenených konateľov im radšej prakticky poraďme ako „svoj" mestský podnik s vylúčením verejnosti elegantne vytunelovať. Mohli by sa tým vyhnúť každoročnej fraške nadeľovania si odmien, spojenej s ich čoraz infantilnejším obhajovaním. Tu sú tri základné pravidlá presunu peňazí z vreciek daňových poplatníkov do vreciek privátnych (podľa Karla Kiliána, Šest základních rad jak vytunelovat státní podnik, Blog za rohem.cz, 27.2.2012). Samozrejme za predpokladu, že zastávate významnú verejnú funkciu v mestskom podniku alebo samospráve:

SkryťVypnúť reklamu

1. Svedomito pracujte na svojich politických a korupčných kontaktoch. Pozvite vysokopostaveného politika, primátora či poslanca na dovolenku, poľovačku, alebo rovno na swingers párty. Nezabudnite mu opakovane pripomínať, že jeho pomoc samozrejme nechcete zadarmo. Odporúča sa začať pri 10 percentách (podľa modelu Mr. Ten). Dôležitá je pravidelnosť a horlivé zdieľanie spoločných záujmov.

2. Ak máte vo „svojom" podniku neloajálnych zamestnancov, vyhoďte ich. Na ich práci ani výsledkoch nezáleží. Hlavne v prípade ak sú inteligentnejší ako vy. Na uvoľnené miesta dosaďte svojich, pokiaľ možno senilných príbuzných a dobrých kamarátov. Dobrých znamená verných. Ak by ste mali problémy so zákonníkom práce, urobte personálny audit. Najlepšie spriatelenou a patrične zaangažovanou firmou.

SkryťVypnúť reklamu

3. Aj keď zákon prikazuje, vyhlasovať na veľké zákazky výberové konanie, nič nie je stratené. Stále môžete vo „svojom" mestskom podniku zriadiť oddelenie verejného obstarávania, alebo si založiť vlastnú agentúru (napríklad na manželku) a hneď si ju aj prenajať. Zapamätajte si jedno dôležité slovo - outsourcing. Naučte sa ho naspamäť, odriekajte ho ako mantru a hlavne ho praktizujte. Prenajímajte, outsourcujte, jednoducho plaťte súkromným firmám za služby a výkony, ktoré by mal robiť „váš" mestský podnik koľko vládzete. Posúvajte lukratívne kšefty svojim verným, podľa toho, kto je ochotný vám venovať viac zo zisku. Nezabúdajte na podstatu vašej funkcie. Že totiž ide o to vytiahnuť peniaze zo štátnej alebo mestskej kasy, od daňových poplatníkov a nasmerovať ich rovno na váš súkromný účet v daňovom raji. V žiadnom prípade si vašu prácu nezamieňajte s verejným záujmom. Ten neexistuje. To sú len drísty pre voličov, ktoré stačí oprášiť mesiac pred voľbami. A vy predsa nie ste charita. Máte svoju cenu.

SkryťVypnúť reklamu

P.S.:

„Zisk mestských podnikov je jedným z vlastných príjmov, ktorými mesto financuje svoje potreby“ (Zákon o obecnom zriadení, 369/1990 Z.z.)

„V prípade ak majetková účasť mesta v mestskom podniku je viac ako 67%, na ich zamestnancov sa vzťahuje zákon o výkone práce vo verejnom záujme. Verejný záujem je taký záujem, ktorý prináša majetkový alebo iný prospech všetkým alebo väčšine občanov mesta.“ (Zákon o výkone práce vo verejnom záujme, 552/2003 Z.z.)

Mario Hudák

Mario Hudák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu