Nepotrebujeme poslušných občanov

Ľudia z vonku a ľudia z vnútra. Sa medzi sviatkami prvýkrát stretli v interaktívnej diskusii „Local People - Prestrihaj sa svetom" v Bardejove. Úspešne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Organizátori pozvali na diskusiu dve skupiny ľudí, ktorí sa vydali na cestu von z Bardejova a na cestu vnútri neho. Ľudí, ktorí sa prestrihávajú svetom (vonku a vnútri) a majú si čo povedať. Lokálnych ľudí tvoriacich doma a v zahraničí. Dve skupiny, dva pohľady a potenciál spolupráce.

Počúvať hlas mladých

„Čo znamená Local People - Prestrihaj sa svetom? Východzí bod je Bardejov. Cieľom je prejsť svoj okruh, svoju cestu a vrátiť sa naspäť do východzieho bodu. Pozvali sme ľudí, ktorí sa na takúto cestu vydali. Ktorí niečo vo svete vo svojej akademickej kariére už dokázali. Pýtali sme sa otázky, ktoré majú súvis miestom kde žijeme. S mestom Bardejov," povedal o diskusii jej organizátor Juraj Šott.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Myslím, že je čas na to, aby naše mesto nebolo pyšné len na cenu Unesco a na svoje kultúrne pamiatky, ale aj na svojich rodákov. Veľa mladých ľudí z Bardejova je úspešných vo svete. Ich hlas treba počúvať. Na druhej strane chceme podporiť občianske aktivity, ktoré v Bardejove vznikajú. Ľudí ktorí na týchto projektoch pracujú. Chceme vytvoriť priestor na to, aby sme spolu začali komunikovať," vysvetlil Šott.

Ľudia z vonku

V prvej časti sa predstavili mladí akademici, rodáci z Bardejova, ktorí sa svojim odborom venujú v zahraničí. Na otázky: Prečo sa zbaliť a odísť?, Je ti tvoje mesto úplne ukradnuté?, Kde sa cítite lepšie, doma, alebo tam kde práve pôsobíte? alebo Čo by ste ako prvé urobili ak by ste sa vrátili?, odpovedali piati diskutujúci. Študent filmovej dramaturgie Tomáš Fedorko, biológ Peter Mikula, študentka archeológie Michaela Dzurušová, výtvarník Maroš Baran a budúci mladý fyzik, gymnazista Jaroslav Hofierka.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia z vnútra

Po hudobnej spojke jazzovej kapely Standard Time Brothers a vianočnom punčovom občerstvení vstúpil večer do svojej druhej časti. Ľudí z vonku nahradili ľudia z vnútra. Priestor dostali občianske združenia a neziskovky pôsobiace v Bardejove a jeho okolí. Svoju prácu pre verejný sektor odprezentovali Ján Šurkala z Občianskeho združenia (OZ) Šok zo Zborova, Fero Maxin z OZ Different, a Peter Harčar a Martin Šmiľňák, obaja z OZ Náš Bardejov.

Juraj Schott, ktorý diskusný večer spoločne so skupinou mladých Bardejovčanov organizoval, bol s jeho prvým ročníkom nadmieru spokojný.

„Myslím si, že to čo chýba kvalite života nielen v Bardejove ale aj v iných slovenských mestách sú múdri, vzdelaní ľudia, ktorí tvoria strednú triedu. Mestá ako Bardejov trpia vyľudnenosťou. Zostávajú v nich len starci a deti. Mladí ľudia odchádzajú. Preto si myslím, že mladú generáciu treba vypočuť a aktivizovať. Dať jej priestor a hľadať možnosti ako vytvárať zaujímavé spoločné projekty," prezradil.

SkryťVypnúť reklamu

K elitám sa správame macošsky

Občianska spoločnosť prebúdza a ľudia sa začínajú aktivizovať. Vedia, že ak chcú kvalitnejšie žiť, musia zmeniť veci okolo seba oni sami. „Je tu priestor aby sme okolo seba vytvárali dobré veci a program tohto diskusného večera bol toho dôkazom. Málo pracujeme s našimi rodákmi a elitami a to sa netýka len Bardejova, ale celého Slovenska. K týmto ľuďom sa správame macošsky," myslí si Juraj Šott.

„My nepotrebujeme poslušných občanov. Potrebujeme rebelov a ľudí, ktorí rozmýšľajú kriticky a nekonformne. A potrebujeme im dať v našom meste priestor. Ukázať na nich prstom. Vytvárať partnerstvo. Chvalabohu nám dorastá generácia, ktorá má zdravé sebavedomie a netrpí predpojatosťou. Teším sa, že sa podarila dobrá vec a že je tu vízia ako robiť veci lepšie," dodal organizátor.

SkryťVypnúť reklamu

Mario Hudák

Mario Hudák

Mario Hudák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu