Vraždy podľa osobitného zreteľa

Ak človek zdesaťnásobí svoje peniaze, v žalúdku sa mu začne uvoľňovať istý druh chemikálie. A tá je vysoko návyková. Žijem vo zvláštnom meste. Ocenenom UNESCOm. Virtuálne už tretí rok najkrajšom. Možno aj pocitovo. Na prvý pohľad, na prvý pohmat aj na prvý pokec fungujúcom. Reálne však v meste, ktoré je plné zatuchnutého hnoja.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nie, nemýlite sa. Nehovorím o utopickej farme z románu Georga Orwella, kde spoločnosť riadia svine. Sme v skutočnom Bardejove a ja mám po zhliadnutí posledného mestského zastupiteľstva pocit, že o našom meste nerozhodujú už ani prasce. Iba ich neosobný, studený hnoj. Prasce by totiž mali k majetku Bardejovčanov aspoň trochu úcty. Ospravedlňujem sa za prehnaný sarkazmus, ale poraďte mi ako inak možno pomenovať absurdný precedens, ktorý sa udial na mimoriadnom zastupiteľstve 4.apríla. Poslanci schválili miestnemu oligarchovi výmenu, ktorá je naozaj hodná „osobitného zreteľa". Vymenili mu cca. 3000 m2 pozemkov v centre mesta za to, že na časti z nich postaví 800 m2 chodníka, ktorý bude môcť užívať aj mesto. Ako dôvod osobitného zreteľa radnica uviedla ukončenie reanimácie a obnovy časti mestskej pamiatkovej rezervácie. Naozaj logické zdôvodnenie ak niekomu chcete „venovať" mestské pozemky v hodnote takmer dvesto tisíc eur. Túto brilantnú rošádu navyše neschválila v prvom kole ani majetková komisia. Po reklamnej prestávke a sponzorskom odkaze však zasadla všemocná mestská rada, ktorej sa tento kšeft už nevidel tak pritiahnutý za vlasy. S pokojným svedomím jeho schválenie poslancom posvätila. A tí ho ako poslušné stádo ovečiek odklepli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Beriem do ruky kalkulačku a počítam. Koľko to stálo Bardejovčanov. Obyčajných daňových poplatníkov, ktorí v tejto hladovej doline prežívajú z tristo eurového platu. 3000 m2 pozemkov x 80 eur (priemerná cena za pozemok v danej lokalite) = 240 tisíc eur. 800 m2 chodníka x 60 eur (cena za vybudovanie chodníka) = 48 tisíc eur. 240 000 eur - 48 000 eur = 192 000 eur.

Výsledok je mínus 192 000 eur pre mestskú kasu. Takmer 6 miliónov korún, ktorými všetci prispejeme, pretože nami volení poslanci sa tak rozhodli. Rozhodli sa s osobitným zreteľom v ruke nabitým slepými argumentmi zavraždiť zdravý rozum a dôveru svojich voličov. Opravte ma ak počítam nesprávne. Ak by Vám to však náhodou sedelo, obráťte sa prosím pre vysvetlenie na svojho poslanca (hlasovanie číslo 6): http://www.bardejov.sk/mesto/images/stories/hlasovania_msz/vysledky_hlas_301202.html .

Mario Hudák

Mario Hudák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu