Šoféri a chodci...

Písmo: A- | A+

Pekný, letný, slnečný deň. Sedím v aute bez klímy, parím sa a rozmýšľam o tieni. Zastavil som za jedným autíčkom na malej križovatke, bez semaforov. Kedže sme na vedľajšej ceste šofér predo mnou púšťa autá ktoré majú prednosť. Čo sa stalo čo nie ( niekedy sa to stáva aj tým lepším ) zastavil na časti prechodu pre chodcov.

Bohužial práve vtedy sa po ňom rozhodol prejsť istý mladý muž, odhadom tridsiatnik spolu so staršou paňou. Chcel prejsť po prechode, ale pravdepodobne sa mu zdal priúzky pre jeho široké a rozdrapené ego. Na časti prechodu asi tak na tretine, totiž stálo spomínané auto.

Takže nebojácne prišiel k autu a zabúchal na okno. Zdalo sa mu asi, že šofér nereagoval dostatočne patrične, tak zabúchal ešte raz.

AHÁÁÁ... Tentoraz šofér otočil hlavu....

"No pome, posuň sa ... " akosi okato a nahnevane vyhlásil a začal auto obchádzať, pričom si neodpustil ešte raz udrieť auto za tú drzosť stáť na prechode a z úst vypustil slovo ktoré zvyčajne slušní ľudia nepoužívajú.

V pohode a kľude, potom prešli po prechode na druhú stranu ako by tam tento štvorkolesový tátoš ani nestál.

Neviem čo si o ňom pomyslel šofér dotyčného auta, hneď ako sa dalo križovatku opustil.

Podotýkam, že naozaj nemohol stáť mimo prechodu, možno len v tom prípade ak by chcel svoje auto dostať do nezávideniahodnej kolíznej situácie priamo v križovatke.

Áno sme šoféri, ale sme aj Ľ U D I A.

Každému z nás sa stane, že zastane tam kde netreba, každému sa občas pritrafí, že mu "zdochne" auto priamo na križovatke. Sem tam prehliadneme nejakú tu značku, alebo ideme o pár kilometrov rýchlejšie ako by sme mali alebo telefonujeme v aute. Nemalo by sa to stávať ale stáva sa. Aj mne.

Ale aj vy chodci ste tiež len Ľ U D I A. Tiež robíte chyby, ste nepozorní, prebiehate cez cestu hocikedy a hocikde, niekedy ako stádočko a akosi automaticky očakávate, že auto minimálne pribrzí alebo priamo zastaví. Stále akosi naivne myslíte, že tonové auto dokáže zastaviť lepšie a rýchlejšie ako vy.

Rozprávate sa medzi sebou, otec niečo vysvetľuje svojmu dieťaťu a šup ho cez cestu. Alebo mladá zamyslená kočka mysliaca na svoje prvé rande, nevedomky vstúpi do cesty bez toho aby sa aspoň pozrela či je voľno. A možno si ani neuvedomí, že práve to rande ide zažiť. Ale nie s chalanom ale s autom.

A koniec koncov, každý šofér býval a možno aj je chodec a každý chodec je alebo môže byť aj šofér. Takže nalejme si čistého vína... kto je bez viny nech prvý hodí kameň.

Hej doba je rýchla, každý sa niekde ponáhľa. Myslím si ale, že vzájomný rešpekt a trochu ohľaduplnosti by nezaškodil.

Platí to aj pre chodcov aj pre šoférov, a šoférov hlavne z tých vyšších levelov, ktorí majú rýchle a silné autá vo veľkom nepomere k skúsenostiam a krátkosti držania vodičáku.

A vy chodci prosím uvedomte si, že aj šofér môže byť unavený, vystresovaný v každodenných zápchach a možno menej pozorný. A to ešte neznamená, že Vám chce nejako ublížiť.

Skryť Zatvoriť reklamu