Šťastím pre Európu je, že boxer Robert Fico, rozdáva k.o. údery demokracii na Slovensku. Nie v oveľa väčšej krajine, ktorá by svojim vplyvom mohla určiť trendy aj v iných štátoch EU. Nešťastím pre nás je, že sme toho priamou súčasťou. A tiež to, že mnohí to majú na háku.
Jasné, že (aj a nie len) protesty v Bratislave ukázali tých, ktorí to na háku nemajú a štve ich súčasný stav krajiny. Je to však málo. Veľmi málo. Aj u (nateraz) opozičných politikov mi totiž chýba väčšia profesionalita v komunikácii, ako napríklad jednoduchší a priamočiarejší jazyk bez zbytočných póz a akademických debát leštiacich si ego. A tiež jasná komunikačná stratégia. Najlepšie spoločná..., veď kartelové dohody sú v politike dovolené.
Fico totiž útočí (mimoriadne úspešne) na najnižšie pudy, najmä na strach o prežitie a šikovne manipuluje verejnú mienku a podsúva klamstvá dookola tak vehementne, že ľudia, ktorí proste nemajú čas analyzovať a niekedy ani kapacitu premýšľať, mu na to naletia a zjedia aj s navijákom.
A veľká časť opozície zväčša IBA REAGUJE... A v tom je práve problém. Málokedy totiž TVORÍ kontent! Nevšíma si formu obsahu a reaguje až vtedy, keď už je téma výrazne za horizontom (väčšinou), prípadne odpovedá nevhodne - často zložito a akademicky.
Jedným z pozitívnych príkladov sú Demokrati, ktorí aj napriek nulovému rozpočtu aspoň reagujú - zväčša okamžite a vecne a hlavne pomerne zrozumiteľne (niekedy trochu viac akademicky ako by bolo potrebné, ale aspoň niečo robia). Tvorcom relevantného kontentu však zatiaľ opozícia nie je (ani Demokrati). Ani protestami nie. Jasne to ukazujú prieskumy - aspoň zatiaľ.
Späť k Ficovi. Jeho rétorika je mimoriadne šikovná a v manévrovaní dokázal už neraz, že vie reagovať na to, čo chcú ľudia počuť. A v tom je mimoriadne nebezpečné to AKO veci pomenúva, teda forma obsahu. Stačí sa pozrieť na to, kde sa Slovensko nachádza v ratingu konšpirácií (patríme ku krajinám sveta, kde konšpiráciám verí najviac ľudí!!!), ako sa tu darí extrémistom (fašisti z Brat za Brata podporujúci agresora z ruSSka), ako sa krivý právny štát a stráca sa právna istota..., dalo by sa (bohužiaľ) dlho pokračovať.
V komunikácii platí, že ľudia majú veľmi radi, keď majú pravdu a keď sa potvrdí to, v čo veria. Všetci, bez rozdielu to tak máme, pozitívne to totiž "kŕmi" naše egá. Preto využívame autority, ako nositeľov "právd" ktorým veríme a potvrdzujeme si tým vlastné presvedčenia. Na tom samozrejme nič zlé nie je.
Smutné však je, že nositelia tých "právd", ktoré v sebe majú hodnoty ako napríklad SLOBODA, DEMOKRACIA, REŠPEKT, SPRAVODLIVOSŤ v prvom rade nedokážu zjednotiť seba (egá, egá egá) a samozrejme nedokážu zjednotiť ani (nás) tých, ktorí v tieto hodnoty veria a sú presvedčení, že sú správne. A presne toto Fico a jeho mediálni a komunikační poradcovia vedia.
Preto je dôležité počúvať pozorne AKO Fico prezentuje svoje správy ľuďom. Je potrebné TVORIŤ kontent a začať byť krok pred ním. Jednoducho, zrozumiteľne, opakovane a hlavne SPOLOČNE.
Autoritári majú totiž jednu spoločnú vlastnosť. Sebastrednosť a postupné sústreďovanie rozhodnutí a moci do svojich rúk. Je to tiež spojené s paranojou a následne obklopovaním sa pochlebovačmi a ľuďmi ktorí budú slepo súhlasiť so všetkým, čo "vodca" povie. Čím menej demokracie, tým silnejší je efekt "ja, vládca rohodnem, lebo najlepšie viem čo a ako". (Toto mimochodom postihlo Matovičovo OĽANO - teraz Slovensko a viedlo k prepadu z volebno-víťaznej podpory 25,02% pod hranicu zvoliteľnosti za 4 roky - mimoriadne babráctvo hodné zaradenia do učebníc politológie a psychológie myslím...)
A práve v profilácii sa Fica ako autoritára je šanca demokraticky zmýšľajúcich ľudí a lídrov. Autokrati totiž veľmi často začínajú kopiť chyby a v stále relatívne silnej demokracii, ako je tá naša, je to šanca, ako ho poraziť. Nie na jedno volebné obdobie, ale natrvalo.
Budem rád, ak sa rozprúdi diskusia (nie len tu samozrejme) podporená činmi a do diania sa zapoja aj ľudia, ktorí nemajú ambície byť v aktívnej politike na viditeľnom mieste, ale nie je im jedno, kam smeruje naše malé, krásne Slovensko.