Slovenské voľby `06: Gangstri a prostitútky

Veľmi zvláštna situácia panuje na Slovensku tesne po voľbách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: sme.sk)

Ako keby nám predvolebnou kampaňou skončilo prvé dejstvo, samotné voľby boli prestávkou pre politikov, počas ktorej sme sa boli my diváci občerstviť vo volebných miestnostiach a teraz nám pokračuje predstavenie ďalej.
Zúžil sa nám síce počet účinkujúcich na 6 a ich charaktery sa čoraz lepšie profilujú, ale kladného hrdinu medzi nimi stále nevidno. Úplne najhoršie je, že celé predstavenie začína pripomínať paródiu na béčkovú americkú gangsterku.

Najväčšia osobnostná zmena v tomto povolebnom dejstve sa udiala vo vnútri Róberta Fica. Nie je to zatiaľ zdokumentované, ale vyzerá to tak, že k osudnému charakterovému zlomu došlo 17.6. o 22:00:01 miestneho času. V zmysle biblického „poslední budú prvými“ sa z tohoto Last Action Hero stal Don Roberto. Svoje sídlo uzavrel pred verejnosťou, obkolesil ho páskou a dal strážiť holohlavými mladými mužmi. Novinárov, ktorých u seba pravidelne a často vítal na tlačovkách počas posledných týždňov, teraz vykázal na chodník a celú noc po voľbách ich úplne ignoroval.
Možno za dverami Don Roberto intenzívne dolaďuje svoje prvé konkrétne premiérske kroky? Veď jeho víťazstvo nie je žiadnym prekvapením. Don a jeho donori na ňom tvrdo a intenzívne pracovali, na všetky otázky mali vždy jasné a jednoduché odpovede. Určite sú pripravení na všetky povolebné alternatívy a keď im už v ceste nestojí Dzurinda, rozhodne nebudú chcieť strácať čas: dnes o 9:30 sa zruší rovná daň, do štvrť na jednu sa zlikvidujú všetky nadštandardné zisky monopolov a zajtra od 11:00 sa budeme mať konečne všetci dobre...
Inak veľmi energický a zhovorčivý Róbert Fico ale zrazu zmĺkol. Akoby neveril, že to nie je spravodajská hra, akoby neveril, že tieto voľby skutočne vyhral. Musí počkať, či ho prezident naozaj poverí rokovaniami o zostavení vlády (ten prezident, ktorému tak dopomohol k funkcii)? Alebo si hádam musí svoj volebný výsledok prečítať ešte v ranných novinách, aby mu uveril?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé dejstvo našej volebnej šou, pracovne nazvanej predvolebná kampaň, bolo dlhou a nudnou fraškou. Z pohľadu divákov/voličov bol však najpodlejším fakt, že nikto z adeptov na moc nechcel vopred konkrétne povedať, s kým je ochotný vlastne spolupracovať. Už to vyzeralo tak, že ďalšie dejstvo po voľbách bude mládeži neprístupné. Že to bude ochotný robiť každý s každým. Hlavne, aby ukojil svoje mocenské libido.
Po voľbách však vzduch zhustol ešte viac. Začiatok tohoto dejstva pripomína scénu, v ktorej 6 pištolníkov stojí pred mechom plným peňazí. Každý má v očiach túžbu a ruku na kolte. Nikto nevie, s kým a proti komu bude strieľať. Každý čaká, čo urobí ten druhý. V groteskách takéto scény končia tak, že sa tí hlupáci postrieľajú navzájom...

SkryťVypnúť reklamu

Pred 14 dňami zažila aj susedná Česká republika nové rozdávanie kariet. Stáli proti sebe dvaja silní hráči – tí, čo to chceli riešiť veci reformami a tí, čo to chceli riešiť sociálnou solidaritou. Kampaň bola tvrdá a nekompromisná. Voľby síce skončili technickou remízou, ale veci sa neprestali hýbať. Všetky nové parlamenté strany okamžite vedeli, kde je ich miesto a kto s kým bude rokovať. Predseda ODS sa ako víťaz dal do práce a v zmysle svojich predvolebných deklarácií sa pokúša zostaviť vládu, hoci možno je to práca syzifovská.

U nás je situácia obdobná. Tiež proti sebe stáli dve hlavné skupiny: reformisti a solidaristi. Voľby skončili omnoho jednoznačnejšie. Máme jasného víťaza a parlamentné počty mu dávajú až niekoľko alternatív na pohodlné vládnutie. Nič sa však nedeje. Tak, ako pred voľbami, aj teraz nikto nechce nič povedať. Je to taktita, strach, neschopnosť?

SkryťVypnúť reklamu

Všetci čakajú, čo Last Action Hero alias Don Roberto urobí. Z dvoch pištolníkov sa rýchlo vykľuli predajné dievky. Už tancujú lascívne tance a zvodne na víťaza žmurkajú: vyber si ma! Jedna je síce sklamaná zo záujmu o ňu, ale o to viac sa tlačí do popredia. Druhá však zabodovala až príliš dobre a jej sebavedomie povážlivo narástlo. Až tak, že sa za chvíľu budeme možno diviť.

Najviac hlasov vo svojom súčte získali strany SMER-SD, SNS a HZDS-ĽS. Toto trio aj podľa predvolebných prieskumov vyhrávalo hitparádu o „najviac chcenú koalíciu“. A po voľbách má dosť hlasov, aby vôli ľudu urobilo zadosť. V parlamente bude 6 strán a jednoducho viac ľudí vo voľbách volilo tieto 3 strany, ako ich protiváhu SDKÚ-DS, KDH a SMK. Sociálno-národno-ľudová vláda má teda legitímny mandát od voličov vládnuť tejto krajine.
Akákoľvek iná alternatíva vlády „solidaristov“ s donormi Dona Roberta by bola nielen popretím morálky v takejto vláde zúčastnených „reformistov“, ale aj začiatkom ich politickej samovraždy. A KDH aj SMK hádam nechcú vyprázdniť priestor napravo od stredu a prenechať ho iba SDKÚ?

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa kedysi v TV vyjadril Michal Kocáb počas priameho prenosu koncertu, kde sa to už komunistami nedalo scenzurovať: „Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži.“

Tak sa pozrime do zrkadla a zvykajme si...

Skúsení scénaristi však vo svojich filmoch používajú osvedčený grif, pri ktorom sa beznádejne vyzerajúca situácia tesne pred koncom nečakane vyrieši. Stále je ešte v hre riešenie, ktoré hrozí českej pravici
(vid článok),
ale na Slovensku by pravicu zachránilo – ak vládu nakoniec zostaví 2. strana v poradí...

Je to však happy-end, ak reformy má zachraňovať HZDS?

/pôvodná diskusia k článku/

Ludovit Marsovszky

Ludovit Marsovszky

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodne myslieť, slobodne žiť. Nerobiť druhým to, čo nechcem, aby oni robili mne. O to sa pokúšam. Zoznam autorových rubrík:  krčmové reči

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu