“Si neber cirkev do huby...”

Takto vyzerala prvá veta, ktorú som počul od dlhoročného priateľa po tom, ako sme začali vrámci politiky, ktorej rozumie každý, riešiť tému odluky cirkvi od štátu. Ide o to, že ako veriaci kresťan som mal tú drzosť vysloviť myšlienku, aby sa cirkev konečne začala správať podľa učenia, ktoré hlása. A v mojom ponímaní sveta je to logické. Štát ako základná právna organizácia zvrchovanej politickej moci spoločenstva na istom území sa skrýva za slovo “demokracia”, čo nie je nič iné ako svojvôľa obmedzovaná pravidlami, predpismi a zákonmi. Jedno z pravidiel je aj skutočnosť, že u nás riadne zaregistrovaná cirkev má právo na príspevok zo štátneho rozpočtu na svoj chod. Táto čiastka, o hodnote ktorej sa teraz nebavíme, je paušalizovaná a vyplácaná paradoxne podľa počtu duchovných. Čo je na tom čudné? Uvediem príklad...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Predpokladajme, že Svedkovia Jehovovi, bez toho, aby som ich nejako urážal, museli splniť podmienku 20.000 členov na to, aby boli na Slovensku uznaní ako registrovaná cirkev s nárokom na príspevky od štátu. Skutočnosť, že Svedkovia Jehovovi sa tejto možnosti vzdali tu nie je podstatná. A teraz si predstavme, že ak každého svojho člena, kvôli snahe o akvizíciu nových členov, teda o akúsi “evanjelizáciu” začlenia do svojich štruktúr ako duchovných, ktorými by za okolností, ktoré si určuje iba sama cirkev, mohli byť, mali by dnes 20.000 duchovných s plným nárokom na príspevok od štátu! Nepríde Vám to choré až zvrátené? Že sa tak nestalo? Nuž, chvála Bohu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzhľadom k mojim hodnotám si vážim, že aj na Slovensku existujú cirkvi, ktoré sa nepriživujú na systéme, ale sami financujú svoje aktivity či už svojpomocne, alebo za pomoci sponzorov.

Zo štátneho koláča si najviac odkrajuje žiaľ práve Rímsko-katolícka cirkev. Prečo žiaľ? Nuž, možno aj preto, lebo sa vzhľadom na kresťanské hodnoty cítim byť trochu oklamaný ako člen tohoto spoločenstva - veriaci katolík. Nemám pocit, že by RKC musela byť financovaná štátom, ktorý je rok čo rok s rozpočtom v deficite a chýbajú mu peniaze na miestach oveľa potrebnejších. Nie, že by som svoju vieru a spásu svojej duše pokladal za nepodstatnú. Som však presvedčený o tom, že rovnako dobre, ak nie oveľa lepšie, by mohla táto cirkev fungovať z príspevkov svojich členov a sponzorov, ako to robia aj iné cirkvi. Možno by sa zmenila štruktúra fungovania a rovnako aj efektivita. Tá istá muzika by sa dala urobiť za oveľa nižšie náklady, lebo, povedzme si pravdu, v cirkvi sú prvoradí veriaci! Či?

SkryťVypnúť reklamu

Moja teta, roduverná katolíčka a hlboko veriaca osoba, ktorá bude mať tento rok 70 rokov ma veľmi prekvapila pri konfrontácii, ktorej som bol svedkom ešte ako študent, keď vyhlásila: “...nebojte sa my si svojich farárov uživíme aj sami!” Táto osôbka nemala ani vysokú školu, ani nebola prílišná intelektuálka, napriek tomu svojim jednoduchým sedliackym rozumom chápala, že nie je žiaden problém, ak by si cirkev financovali veriaci.

Tým viac ma zaráža, že vidím oheň v očiach ľudí - veriacich z malých dediniek, odhodlaných brániť svojim telom generalizovaný názor svojho biskupa a kňaza, že odluku cirkvi od štátu chcú iba ateisti a iný “antikristi” - nepriatelia cirkvi. Necítim sa ako nepriateľ, naopak, myslím si, že inak nastavené pravidlá a každodenná práca s veriacimi a spolužitie s nimi nie len ako ich duchovní, ale najmä ako ľudia, by našej cirkvi iba prospelo.

Martin  Kováč

Martin Kováč

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Člen fabriky na nápady. Zoznam autorových rubrík:  InternetSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu