Clive Staples Lewis a jeho geniálne myšlienky boli, sú, aj budú nadčasové

C.S.Lewis bol géniom, ktorý nadmieru odhadol človeka a vývoj spoločnosti v čase, kedy sám dospieval...Svedčia o tom jeho práce aj výroky....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A práve súhrn niektorých jeho výrokov by som chcela dať do pozornosti, pretože pre mňa symbolizujú dokonalé predpovede a odhady nielen o budúcnosti spoločnosti ako takej, ale najmä o smerovaní človeka...On ten pán Lewis dokonale predostrel počas svojej existencie to, čo sa dá nazvať nadčasové. Jeho náhľad a pohľad na človeka a fungovanie sveta nesie v sebe ešte dnes čosi, nad čím sa pozastaví mnoho ľudí, pretože, úprimne, im možno aj pripomína ich vlastné prežívanie vo vnútri a nebojí sa priamo pomenovať mnoho vecí, ktoré sa ešte aj dnes niekedy bojíme pomenovať my samy...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politika, vnútorné prežívanie, vzťahy k sebe aj Bohu....integrita, dôstojnosť, sebaúcta....literatúra, umenie, kultúra, pohľad do budúcna..Tak poďme na to.

"Všetci chceme pokrok, ale ak sme na nesprávnej ceste, tak pokrok znamená len urobiť obrat a vrátiť sa späť na správnu cestu. V takom prípade je človek, ktorý sa obráti najskôr, najviac progresívny"

"Zlyhania, opakované zlyhania, sú ukazovateľmi na ceste k úspechu. Jedno pochybenie znamená krok vpred k úspechu. "

"Priateľstvo je nevyhnutné, ako filozofia, ako umenie...Nemá žiadnu hodnotu prežitia....Namiesto toho je jednou z vecí, ktoré dávajú hodnotu prežitiu. "

"To, čo nazývam teraz "sebou(self)", je ťažko nejakou osobou. Je to skôr miesto stretnutia pre rôzne prirodzené vplyvy. túžby,obavy a tak ďalej...Niektoré pochádzajú od mojich predkov, niektoré z môjho vzdelania, niektoré možno od nejakých diablov...Osobnosť, ktorou si predurčený byť, je niečo, čo žije nie z prírody, ale z Boha..."

"Literatúra realite pridáva, jednoducho ju neopisuje. Obohacuje nevyhnutné právomoci, ktoré každodenný život vyžaduje a poskytuje. A v rámci tohto rešpektu, zavlažuje púšte, ktorými sa naše životy stali"

"Nežijeme vo svete, kde sú všetky cesty okrúhle a ktoré, ak ich nasledujeme dostatočne dlho, nás privedú postupne bližšie a nakoniec sa stretnú v centre. Ale žijeme vo svete, kde sa každá cesta po pár kilometroch rozdelí na dvoje, a tieto dve zas na ďalšie dve a na každom tomto rozcestí musíš urobiť rozhodnutie..."

"Zázraky sú opakovaním malých písmen toho istého príbehu, ktorý je napísaný na celom svete písmenami príliš veľkými, aby ich niektorí z nás nevideli."

"Dokonca ani v literatúre a umení nebude žiadny človek, ktorý sa obťažuje originalitou, nikdy originálny: zatiaľ čo ak sa jednoducho pokúsite povedať pravdu (bez toho, aby ste sa starali o to, ako často to bolo predtým povedané), stanete sa deviatimi z desiatich originálov bez toho, aby ste si to niekedy všimli"

"Najbezpečnejšia cesta do pekla je pozvoľná - mierny svah, mäkká cesta pod nohami, bez náhlych zákrut, bez míľnikov, bez smeroviek."

"Sme tým, čím veríme, že sme"

"Bol vám tento svet taký láskavý, že by ste mali odísť s ľútosťou? Pred nami sú lepšie veci ako tie, ktoré zanecháme."

"Niektorí ľudia sa cítia vinní za svoje úzkosti a považujú ich za chybu viery, sú to však súženia, nie hriechy. Rovnako ako všetky súženia, ak ich tak môžeme brať, aj oni sú našim podielom na Kristovom utrpení."

"Budúcnosť je niečo, čo každý dosahuje rýchlosťou 60 minút za hodinu, nech robí čokoľvek, nech je to ktokoľvek."

"Ak hľadáte pravdu, môžete nakoniec nájsť útechu; ak hľadáte útechu, nezískate ani útechu, ani pravdu, iba mäkké mydlo a zbožné želanie, aby ste začali, a nakoniec zúfalstvo."

"Úlohou moderného pedagóga nie je ničiť džungle, ale zavlažovať púšte."

"Skutočným problémom nie je , prečo trpia niektorí zbožní, pokorní a veriaci ľudia, ale prečo podaktorí nie."

"Ak čítate históriu, zistíte, že kresťania, ktorí najviac robili pre súčasný svet, boli práve tí, ktorí mysleli väčšinou na ten iný svet. Až keď prestali myslieť na iný svet, stali sa neefektívnymi..."

"Povedať nám, aby sme poslúchali inštinkt je, ako keď povieme, aby sme poslúchali „ľudí“. Ľudia hovoria rôzne veci: aj inštinkty. Naše inštinkty sú vo vojne ... Každý inštinkt, ak ho budete počúvať, bude tvrdiť, že je potešením za cenu tých zvyšných"

"Neexistuje žiadna nestvorená bytosť okrem Boha. Boh nemá opak."

"Hľadaj seba a v dlhodobom horizonte nájdeš iba nenávisť, osamelosť, zúfalstvo, zlosť, zrúcaninu a hnilobu. Ale hľadajte Krista a nájdete Ho a spolu s ním všetko ostatné odhodené...."

"Satan, leader či diktátor zlých duchov, nie je opozitom Boha, ale Michala..."

 

Martina Šulová

Martina Šulová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Blogerka, editorka, feministka, aktivistka za ľudské práva, práva žien a detí, pro - life /rka(?), no hlavne žena - človek, sem - tam si urobím rozhovory s osobami, ktoré ma zaujmú, aby som mala informácie a odpovede na svoje otázky priamo zo zdroja. Ako sa vraví : Keď to neurobíš ty, kto iný? Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu