Zápisky z veteriny- čierny deň

Dnešný deň začal celkom milo, aj keď na konci zmeny som už taký pocit nemala. Ráno zvoní telefón. - Dobrý deň, veterinárna poliklinika, prosím?- ( v telefóne mužský hlas)-. Dobrý deň, ja som bol včera u vás so psom a bola tam jedna pani so SHAJPEROM (myslí shar- peia) a napadlo ma za aj ja mám SHAJPERA a stále kašle a už dva dni nežerie. Čo mu môže byť? Viete mi poradiť?- -Áno, ale musíte s ním prísť, lebo príčin môže byť viac.-

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Položím telefón a usmievam sa- keby nezbadal u nás pani so shajperom, ani by mu nedošlo, že aj jeho SHAJPER kašle.
Je deväť hodín, otváram ordináciu ,idem prebrať pacienta, ktorý je objednaný na ráno na operáciu. Chvíľu stojím v krátkych rukávoch vonku a čakám, kým majiteľ ,,maturuje" v mitzubishi pajero. Vzdávam to a schovávam sa do čakárne -je mi zima. O minútku sa otvoria dvere a muž mi vraví:
-Mohli by ste sa ísť na ňu pozrieť? Asi nám zdochla po ceste.-
Vychádzam von a pozerám do auta- na zadnej sedačke leží veľmi starý psík staforda, na mliečnej žľaze má nádor veľkosti ragbyovej lopty, na koži otvorené rany.......... priložím jej ruku k hrudníku- NIČ. Pozriem jej do papuľky- neskutočne zlý chrup- zubný kameň by sa dal lámať zbíjačkou a cyanotický jazyk. Je evidentne mŕtva.
- Je mi ľúto- oznamujem.- Už nežije.
- a prečo mohla zomrieť?-
V stotine sekundy sa rozhodujem pre milosrdnú lož- Zlyhalo jej srdiečko.- ( Ale pravda je na 99,99% taká, že nádor na ml. žľaze isto metastázoval do pľúc- to by vysvetľovalo aj ten cyanotický jazyk- ale koniec koncov, skutočnou príčinou bolo naozaj zlyhanie srdca. Nádory na ml. žľaze veľmi často metastázujú do pľúc, ale aj do pečene, a mali sme aj sučku, ktorej nádor metastázoval do stavcov chrbtice.)
S mužom je ešte staršia pani- odhadujem že je jeho mama. Tá je s vývojom situácie celkom spokojná a neustále opakuje:
-To je najlepšie, čo sa jej mohlo stať. To je najlepšie, čo sa jej mohlo stať.-
Mladík sa s tým nechce tak ľahko zmieriť a stále vyzvedá:
- A už sa nedá oživiť, však?- myslím, že ju mal rád.............
-Ľutujem, je naozaj mŕtva.-
- To je najlepšie, čo sa jej mohlo stať.- tvrdí opäť žena.
Mladík je nerozhodný a tak ženinu teóriu potvrdím:- Viete, je lepšie, keď umrela s vami, akoby umrela pár hodín, alebo dní po operácii v bolestiach. Chcete ju tu nechať?-
- Nie, vezmeme si ju domov a pochováme ju.-
- Keď budete mať druhýkrát psíčka, mali by ste s ním raz ročne prísť na prehliadku, kde by sme mu vyšetrili krv, či mu fungujú dobre vnútorné orgány, pozreli sonom maternicu, popočúvali srdiečko, prípadne očistili zubný kameň....... aby sa dožil v zdraví staroby......-

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viem, že tomuto psíkovi už nepomôžem a je zbytočné mladíka trápiť výčitkami svedomia, ale mám pocit, že aspoň troška osvety im musím vliať do hlavy, aby aj nejaký iný psík v budúcnosti neskončil podobne.
Po dlhých minútach rozhovoru, sa vrátim dnu a oznamujem Jurkovi, že jeho pacient zomrel cestou k nám. Potom si uvedomím, že žena mala pravdu:( TO JE NAJLEPŠIE, ČO SA JEJ MOHLO STAŤ- áno, to je najlepšie, pre ich peňaženku. Nezazlievam im to, možno - keby sme jej robili predoperačné vyšetrenia, aj tak by sme navrhli eutanáziu)
Začneme vybavovať drobnosti, neskôr príde cisarák a sokol na vybratie stehov......
Roboty je stále dosť a keď už sa zdá, že budem mať chvíľku pokoj, tak začnem robiť veci, ktoré všetci berú ako samozrejmosť.- Zažehliť tracheálne kanyly a na vrecko napísať ich priemer, aby sme ich rýchlo mohli identifikovať, dať sterilizovať veci, doplniť solucio novicov- je to taká dezinfekčná prchavá zelená latka a dávame ju na rany ako umelú chrastu- na vzduchu veľmi rýchlo hustne a schne. Naberám je 20-tkou striekačkou a najhrubšou ihlou z litrovej fľaše a prelievam ju do malej fľaštičky, ktorú používame v operačke. Ale novicov v striekačke hustne a keď troška zosilním tlak, tak s hlasným FFIIIIUUUUM vyletí ihla s ostriekam všetko, čo mi stoji v ceste- dres, vyčistené nástroje, stenu, radiátor, uterák... a pochopiteľne seba. Vzdychnem a začínam všetko poctivo a ťažko drhnúť, lebo novikov už zaschol a ide dole len drôtenkou- proste hodina roboty navyše.
Je obed. Ani neviem kedy a či sme mali obednú prestávku, pamätám si iba, že som niečo v rýchlosti zhltla.
Prichádza labrador, ktorý veľmi ťažko dýcha a kolabuje cestou po schodoch- musím mu pomáhať vyjsť tie tri schody do čakárne a tak isto mu pomôcť prejsť do vyšetrovne. Volám Vlada, aby sa ho ujal. Vypadá, že má smrť na jazyku- labrador, nie Vlado:)
Dávame mu venóznu kanylu, a cez ňu prípravky na zmiernenie opuchu v trachei, aby sa mu zlepšilo dýchanie. Majiteľka je zase mama so synom- oznamujú, že ho práve chceli vziať do psieho hotela, lebo idú do Álp lyžovať, ale dostal tento záchvat. Pani hneď oznamuje -ALE TRÁPIŤ HO NENECHÁME! RADŠEJ HO USPÍME! ON JE ČLEN RODINY A NENECHÁME HO TRÁPIŤ!!!- V duchu vzdychnem- mamy to asi berú veľmi racionálne, neviem, ale ja by som najprv povedala lekárovi, aby urobil všetko čo je v jeho silách, pre záchranu môjho psíka....... Asi po pol hodine sa jej rozhodnutie vyplní. Keď sa psík ukľudní natoľko, že už mu nehrozí zadusenie a jeho dych je lepší, robíme mu RTG. Snímok odhalí nádory na pľúcach- psík sa dusí preto, lebo nemá čím dýchať. Navrhujeme eutanáziu, pretože psíkovi hrozí pomalá no istá smrť zadusením. Necháme majiteľov, nech sa rozlúčia a potom ho dospávame na veky. Ešte ho poutieram,. zabalím do bielej plachty, aby odchádzal od nás dôstojne a pomáham ho naložiť do kufra- syn sedí za volantom a plače.
Čakáreň sa vyprázdňuje a prichádza ďalší labrador na vybratie klinov, no už v telefóne- keď sa objednával- oznámil, že psík zle skočil, buchol sa a na tú zlomenú nohu opäť kríva. Keď príde, robíme RTG a snímok ukazujem, že si opäť zlomil všetky kosti v lakti a dokonca aj tú skrutku, ktorou sme mu to pred tromi mesiacmi zoskrutkovali a aj ďalší klin, ktorý sme mu tam počas operácii pracne ,,vpratali". Prognóza je zlá- noha sa už takmer s určitosťou nikdy poriadne nezrastie a neskôr tam vzniknú také artrotické zmeny, že psíkov život bude samá bolesť a utrpenie. Navrhujeme amputáciu- majiteľ sa rozhoduje pre eutanáziu.
Opäť ho nechávame samého, nech sa rozlúči.......
Všetci sedíme v tej našej ,,obývačke" a uvažujeme nad silou, ktorá dokázala prestrihnúť 3mm hrubú skrutku..........Zuzka ticho povie:- ja by som mala svojho Chica radšej bez nohy, ako by som ho dal uspať.-
Aj ja. pomyslím si, ale neodsudzujem majiteľa. Je to jeho psík a jeho rozhodnutie. V tejto práci nemôžete odsudzovať ľudí, nech by sa rozhodli akokoľvek. Ako by ste sa s nimi mohli stretnúť na budúce?
Uspávame ďalšieho labradora- dnes je to už tretí mŕtvy pes- všetci čierni- je proste čierny deň.
Konečne prichádza aj ,,SHAJPER“ , čo ráno telefonoval- sú to vlastne štyria shajperi- všetci chorí.
Je večer. Prinášajú mačku na sterilizáciu a na vybratie nádoru na ml. žľaze. Nádor je velikánsky, vrastený do svalov a okolitého tkaniva a metastázuje do lymfatickej uzliny pod pazuchou. Kým to Vlado všetko povyberá, poriadne mačku ,,rozseká". Už dopredu ju ľutujeme, lebo nemá asi veľa života pred sebou a aj napriek analgetikám bude mať po takomto masakri veľké bolesti. Prichádza majiteľ. Ešte nie je ,,zaštopkaná" a tak mu Vlado ukazuje nádor, rany a vysvetľuje mu aj prognózu. Pýta sa ho, či má pokračovať v zašívaní, alebo ju má uspať. Majiteľ nám rozkáže pokračovať a my sme celkom radi a mačke držíme palce, aby vydržala čo najdlhšie.
...Už dávno je tma, keď naposledy všetko upracem a idem domov.
Cestou autom uvažujem nad tým, že dnes nám každý veľký prípad nevyšiel a asi sme v mínuse. Viem, že by som to nemala tak brať, lebo aj tie malé prípady- tie obyčajné vakcinácie a podobné ,,blbosti" sú dôležite a majitelia majú svojich psíkov naozaj radi, ale aj tak sa cítim mizerne a biedne.

Martina Tóthová

Martina Tóthová

Bloger 
  • Počet článkov:  176
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som veterinárna sestra. Zvieratá sú mojou láskou, a preto ma práca napĺňa uspokojením. Mimo práce sa venujem svojim zvieratkám a občas aj cudzím - ako výcvikárka. v poslednej dobe svoje kynologické skúsenosti využívam aj pri písaní kníh o molossom, dogovitých a pastierskych plemenách - vyšli mi dve knižky - knižka o šteňati (máme doma štěně)a o výchovných problémoch (nie len) molossoidných plemien psov,dokončujem knihu o správnom kŕmení psov. čitatelia blogu sa na mňa môžu s prípadnými problémami, ktoré s týmito úžasnými psíkmi majú, obrátiť, rada im pomôžem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

227 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu