Prečo je dokument CEZ ČIARU o tituloch na Krčméryho univerzite potrebný!

Asi pred 48 hodinami mi poslala kamarátka informáciu a link na reportáž, ktorú spracoval tím redaktorov po tom, ako verejnoprávna TV zamietla odvysielanie reportáže na jednotke. Síce som sa chystala variť obed, ale zapla som...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nech žije legislatívou podložená titulománia!

Vedela som, že tu máme veľa absolventov odboru sociálna práca. To vie hádam každý. Už niekoľko rokov mi to bolo divné, že prečo sú ľudia takí fascinovaní jedným z najťažších povolaní, aké môže existovať. 

Áno viem, ide o to, že na Slovensku máme titulomániu. Za každú cenu a čím viac titulov. Dokonca mnohé tituly vyžadujú priamo aj zákony. Je to skrátka biznis. Keď ste boli zdravotná sestra s praxou, jednoducho ste si museli po rokoch urobiť aspoň Bc. Nedá sa svietiť. Nevedno síce, čo ste sa tam dištančne aj naučili pre prax...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo tam po praxi?

Predstavte si, že ste opravár hromozvodov. Máte 10 ročnú prax. Všetko ovládate. Ale od januára 2021 príde legislatíva, že do 3 rokov musíte byť apoň bakalár. 

Keď sa chcete živiť svojou prácou, tak čo urobíte? Dáte do googla požadované a pôjdete na prvú možnú univerzitu, aby ste si zachránili živobytie. Takto presne to funguje. 

Kým zareaguje niektorá štátna univerzita, to sa načakáte. Ale súkromná univerzita vie reagovať pružne. 

Tak, ako by to bolo potenciálne s hromozvodmi, tak to bolo aj so sociálnou prácou.

Nepoznám pána Krčméryho osobne.

Viem o jeho filantropii a dokonca som niekoľko rokov podporovala Radka (takéto meno sme dali chlapcovi u nás v rodine, pretože to jeho rodné bolo komplikované na vyslovenie) v Kamboži. Bol to náš adoptívny syn. Verím, že peniaze išli naozaj tam, kam mali.

SkryťVypnúť reklamu

Po vzhliadnutá reportáže CEZ ČIARU sa mi otočil žalúdok. Toto nemôže byť pravda. Pán Krčméry, ku ktorému vzhliadajú státisíce Slovákov, ako ku kapacite najmä počas korony (áno síce tvrdil, že v máji už budeme všetci OK...) a jeho škola má takéto prešľapy?

Pri podrobnejšom skúmaní podstaty problému narazili tvorcovia reportáže na závažné zistenia, ktoré súvisia s dlhoročným pôsobením experta na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho na akademickej pôde. Ide o udeľovanie profesorských titulov v oblastiach ako ošetrovateľstvo, či sociálna práca, v ktorých je Slovensko preborníkom minimálne v priestore strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, pri skúmaní databáz narazili novinári aj na zaujímavé pozadie spolupráce medzi Vysokou školou svätej Alžbety a súkromnou Komplexnou centrálnou záchrannou službou, ktorá profituje predovšetkým na štátnych zákazkách.

VŠ sv. Alžbety vyprodukovala toľko profesorov, že hádam ani celá okolitá V4 ich toľko za posledné roky nemá. A väčšina z nich mimo svoj odbor? Samozrejme za čudných okolností? Na vyššie dôchodky budeme týmto rýchlokvasným kapacitám prispievať všetci. Pretože tituly, ktoré získali im to legislatívne zaručujú.

Už niekoľko rokov vediem komunitu ľudí po 40-ke a 50ke, ktorí si často nevedia nájsť adekvátnu prácu. Čo by dali za to, ak by mali garantovaný aspoň slušný dôchodok? Aj keď takouto cestou človek s morálnymi zásadami určite nechce ísť...

SkryťVypnúť reklamu

Tento blog som sa rozhodla napísať z dvoch dôvodov. Jedným je fakt, že ma reportáž postavila na nohy a namiesto obeda sa mi otočil žalúdok. Ďalší dôvod prišiel dnes, keď som si prečítala obhajobu pána Krčméryho, od jeho spolupracovníka, ktorý je nahnevaný, lebo vraj bola reportáž urobená tendenčne. 

https://peterkuchar.blog.sme.sk/c/548743/ako-dokazeme-vyrobit-z-najznamejsieho-slovenskeho-filantropa-kriminalnika.html

V reportáži odzneli overené informácie. Žiadna tendenčnosť tam nebola. Ja ju tam nevidím. Tendenčné bolo vedenie RTVS, ktoré ju zakázalo odvysielať. Aj dnes po viac ako 30 rokoch od revolúcie sme na tom v mnohých ohľadoch rovnako. Kamoši na správnych miestach robia svoje. 

Viem, že každá takáto inforácia zanikne do troch dní. Na Slovensku sa zodpovednosť vyvodzuje dlho, až sa niekedy aj zabudne. Škoda. Nech žije Nežná a jej odkaz.

Martina Valachová

Martina Valachova

Martina Valachova

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som žena. Manželka. Matka. Profesijne sa venujem marketingu a zároveň vediem komunitu ľudí po 40-ke. Som spoluzakladateľkou Inštitútu Trvalého Rozvoja 40plus Sme prvá slovenská odborná platforma venovaná reštartu ľudí po 40-ke. Podporujeme ľudí 40 plus, ktorí sa rozhodujú pre zmenu v kariére alebo osobnom živote, hľadajú nové príležitosti a sú konfrontovaní s vekovou diskrimináciou. Dodávame ľuďom po 40ke odvahu a povzbudzujeme ich sebadôveru v procesoch náročných zmien. Hľadáme systémové riešenia v oblasti odstraňovania vekovej diskriminácie a zároveň sme v kontakte s individuálnymi príbehmi ľudí vo veku 40+, ktorí majú čo ponúknuť a chcú byť aktívnou súčasťou spoločnosti. Okrem toho, že o témach píšem, začala som na témy robiť aj podcast, ktorý sa volá ODZNOVA. Prečo chcem prispievať na blog.sme? Som liberál a bola by som rada, ak by sa naša spoločnosť uberala rozumným smerom. Zatiaľ to tak, žiaľ, nevyzerá. A aj o tom píšem...Píšem veľa a na dennom poriadku a čakám, kedy sa ľudia v niektorých (mnohých) ohľadoch zobudia. Kedy zistia, že sme smrteľní a máme na tejto planéte iba xyz dní. A je len na nás, ako ich strávime. A či cestou neotrávime ďalších. Počas môjho života som stretla ľudí vzdelaných, ale aj bez vzdelania. Zistila som, že nie je dôležité, čo píšu papiere alebo to, ako sa človek tvári. Ide vždy o to, čo skutočne žije.Martina Valachová Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu