Nech žije legislatívou podložená titulománia!
Vedela som, že tu máme veľa absolventov odboru sociálna práca. To vie hádam každý. Už niekoľko rokov mi to bolo divné, že prečo sú ľudia takí fascinovaní jedným z najťažších povolaní, aké môže existovať.
Áno viem, ide o to, že na Slovensku máme titulomániu. Za každú cenu a čím viac titulov. Dokonca mnohé tituly vyžadujú priamo aj zákony. Je to skrátka biznis. Keď ste boli zdravotná sestra s praxou, jednoducho ste si museli po rokoch urobiť aspoň Bc. Nedá sa svietiť. Nevedno síce, čo ste sa tam dištančne aj naučili pre prax...
Čo tam po praxi?
Predstavte si, že ste opravár hromozvodov. Máte 10 ročnú prax. Všetko ovládate. Ale od januára 2021 príde legislatíva, že do 3 rokov musíte byť apoň bakalár.
Keď sa chcete živiť svojou prácou, tak čo urobíte? Dáte do googla požadované a pôjdete na prvú možnú univerzitu, aby ste si zachránili živobytie. Takto presne to funguje.
Kým zareaguje niektorá štátna univerzita, to sa načakáte. Ale súkromná univerzita vie reagovať pružne.
Tak, ako by to bolo potenciálne s hromozvodmi, tak to bolo aj so sociálnou prácou.
Nepoznám pána Krčméryho osobne.
Viem o jeho filantropii a dokonca som niekoľko rokov podporovala Radka (takéto meno sme dali chlapcovi u nás v rodine, pretože to jeho rodné bolo komplikované na vyslovenie) v Kamboži. Bol to náš adoptívny syn. Verím, že peniaze išli naozaj tam, kam mali.
Po vzhliadnutá reportáže CEZ ČIARU sa mi otočil žalúdok. Toto nemôže byť pravda. Pán Krčméry, ku ktorému vzhliadajú státisíce Slovákov, ako ku kapacite najmä počas korony (áno síce tvrdil, že v máji už budeme všetci OK...) a jeho škola má takéto prešľapy?
Pri podrobnejšom skúmaní podstaty problému narazili tvorcovia reportáže na závažné zistenia, ktoré súvisia s dlhoročným pôsobením experta na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho na akademickej pôde. Ide o udeľovanie profesorských titulov v oblastiach ako ošetrovateľstvo, či sociálna práca, v ktorých je Slovensko preborníkom minimálne v priestore strednej Európy.
Navyše, pri skúmaní databáz narazili novinári aj na zaujímavé pozadie spolupráce medzi Vysokou školou svätej Alžbety a súkromnou Komplexnou centrálnou záchrannou službou, ktorá profituje predovšetkým na štátnych zákazkách.
VŠ sv. Alžbety vyprodukovala toľko profesorov, že hádam ani celá okolitá V4 ich toľko za posledné roky nemá. A väčšina z nich mimo svoj odbor? Samozrejme za čudných okolností? Na vyššie dôchodky budeme týmto rýchlokvasným kapacitám prispievať všetci. Pretože tituly, ktoré získali im to legislatívne zaručujú.
Už niekoľko rokov vediem komunitu ľudí po 40-ke a 50ke, ktorí si často nevedia nájsť adekvátnu prácu. Čo by dali za to, ak by mali garantovaný aspoň slušný dôchodok? Aj keď takouto cestou človek s morálnymi zásadami určite nechce ísť...
Tento blog som sa rozhodla napísať z dvoch dôvodov. Jedným je fakt, že ma reportáž postavila na nohy a namiesto obeda sa mi otočil žalúdok. Ďalší dôvod prišiel dnes, keď som si prečítala obhajobu pána Krčméryho, od jeho spolupracovníka, ktorý je nahnevaný, lebo vraj bola reportáž urobená tendenčne.
https://peterkuchar.blog.sme.sk/c/548743/ako-dokazeme-vyrobit-z-najznamejsieho-slovenskeho-filantropa-kriminalnika.html
V reportáži odzneli overené informácie. Žiadna tendenčnosť tam nebola. Ja ju tam nevidím. Tendenčné bolo vedenie RTVS, ktoré ju zakázalo odvysielať. Aj dnes po viac ako 30 rokoch od revolúcie sme na tom v mnohých ohľadoch rovnako. Kamoši na správnych miestach robia svoje.
Viem, že každá takáto inforácia zanikne do troch dní. Na Slovensku sa zodpovednosť vyvodzuje dlho, až sa niekedy aj zabudne. Škoda. Nech žije Nežná a jej odkaz.
Martina Valachová