Vyriešené záhady – zhasínajúce sa lampy & cestovateľ v čase

Vo svete sa objavilo množstvo udalostí, ktoré spočiatku vyzerali záhadne a nevysvetliteľne bez pomoci nadprirodzených síl, avšak nakoniec boli predsa odhalené. Tieto poznania významnou mierou napomáhajú k rozvoju kritického myslenia a inšpirujú k hľadaniu odpovedí tam, kde si mnohí ľudia často vystačia s konštatovaním, že „ide o zázrak" či „táto záležitosť nemá riešenie". Vitajte v sérii vyriešených záhad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Posadnutosť zhasínajúca svetlá

V istom americkom rádiu funguje relácia s „renomovaným" veštcom, ktorému ľudia často volávajú so svojimi problémami. Jedného večera mu zavolal evidentne rozrušený pán:

„Myslím, že som posadnutý... Vždy večer, keď sa vraciam autom za tmy domov, ako tak prechádzam ulicou, tak sa pri mne zhasínajú a znovu rozsvecujú lampy, okolo ktorých prejdem. Bojím sa, že je to varovanie pred niečím zlým, čo sa má stať..."

Jasnovidec mu na to odpovedal, ako sa dalo predpokladať:

„Áno, je pravda, že z vás cítim istú energiu, ale nemusí byť nevyhnutne zlá. Zhasínanie svetiel môže značiť, že končíte jednu fázu života a ich opätovné rozsvietenie je pre vás výzvou na nový, lepší začiatok."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako tak „médium" pokračovalo v rečiach o hľadaní toho pozitívneho v tom znamení, prudký nával volajúcich odstavil všetky telefonické linky.

Paradoxne, nešlo o žiadnych vedcov ani psychológov - do rádia volali obyčajní automechanici.

Po chvíli bolo vysielanie mimoriadne prerušené a jeden z nich bol pustený do éteru s jednoduchým posolstvom:

„Hneď zajtra si dajte opraviť výškové nastavenie reflektorov. S najväčšou pravdepodobnosťou vám jednoducho mieria privysoko, a tým spúšťajú svetelné spínače lámp. Je to bežný problém - keď prechádzate ulicou, vaše svetlá spôsobia, že lampy sa vypnú, ako by bolo ráno. Potom čo prejdete poza ne, v tme sa opäť rozsvietia."

Skryť Vypnúť reklamu

Tento poslucháč mal šťastie - jeho „záhada", ktorej riešenie by bežnému človeku napadlo len veľmi ťažko, bola vyriešená. Koľkí z nás by z pohodlnosti, namiesto hlbšieho zamyslenia, skôr uverili vysvetleniu média?

Cestovateľ v čase

V roku 2010 bolo jedným z najposielanejších videí „Chaplinov cestovateľ časom". O čo teda išlo:

Jeden z blogerov, George Clarke, si pri pozeraní DVD k filmu od Charlieho Chaplina, „The Circus" z roku 1928, všimol jednu zvláštnosť: v istom okamihu sa v zábere objaví staršia pani, ktorá ako by volala z mobilného telefónu!

Schválne si pozrite toto video (samotné zábery začínajú od 2:45 alebo ak si chcete vypočuť aj Georgov udivený komentár, skúste od 1:25):

Skryť Vypnúť reklamu

Je to naozaj prekvapujúce video - opäť by asi väčšine z nás po chvíli došla zásoba možných logických vysvetlení a aj keby sme odmietli uznať, že ide o skutočného cestovateľa v čase, asi by nás nič lepšie nenapadlo...

Našťastie sa však našiel človek, ktorý nevedno či zhodou náhod alebo len cieľavedomým pátraním prišiel na koreň celej záležitosti.

Komentátor tohto videa, s nickom „Crennycrenshaw", napísal:

„Choďte na stránku načúvacích prístrojov od Siemensu a potom kliknite na históriu ich zariadení. K modelu z roku 1924 je obrázok, ktorý ukazuje ako sa používal a vysvetľuje celú záhadu."

A naozaj, na ich stránke sa nachádza obrázok nápadne pripomínajúci pani z Chaplinovho filmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodatočne bola vysvetlená aj ďalšia skutočnosť - a síce, že pani vyzerá akoby do toho prístroja sama hovorila. Viacerí ľudia, ktorí mali tú skúsenosť, potvrdili, že starší ľudia, ktorí začínajú používať načúvacie prístroje, strávia celé dni hovorením do nich „sami pre seba", aby si na ne zvykli.

Takže z cestovateľa v čase sa nakoniec stal možno jeden z prvých „product placement-ov" v histórii kinematografie.

Martin Bobošík

Martin Bobošík

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa premýšľať, keďže mám tu možnosť. Zoznam autorových rubrík:  Kritické myslenieHudbaAktuálneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu