Kúpa nehnuteľnosti: aké sú vaše reálne finančné možnosti

Častou chybou pri plánovaní kúpy nehnuteľnosti je kalkulácia len na základe hrubých odhadov vyšky úveru. Ďalším problémom môže byť nižšie ocenenie nehnuteľnosti znalcom banky v porovnaní s reálnou kúpnou cenou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Rozpočet, ktorý má kupujúci vyhradený na kúpu nehnuteľnosti je v drvivej väčšine prípadov najdôležitejším kritériom výberu. Jednoducho to, koľko má človek k dispozícii v podobe vlastných prostriedkov a koľko si dokáže požičať, určuje to, ako bude bývať. Ja na základe dlhoročnej praxe môžem povedať, že kupujúci sa pri zostavovaní rozpočtu často mýlia.

Prvým a najčastejším omylom je precenenie svojich úverových možností. Kupujúci môže mať prísľub výšky úveru od banky dokonca i v podobe hypotekárneho certifikátu, no to ešte neznamená, že banka túto sumu i preplatí. Často sa totiž líši skutočná cena nehnuteľnosti a jej znalcom banky stanovená hodnota. Rozdiel môže dosiahnuť aj 15 percent. Pre kupujúceho to znamená, že tento rozdiel bude musieť financovať iným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým omylom je podcenenie potrebných vlastných zdrojov. Stáva sa totiž, že kupujúci podcení dodatočné náklady spojené s kúpou novej nehnuteľnosti. Najmä u tých starších bytoch a domoch hovoríme o nákladoch na prípadné rekonštrukcie a opravy, no oveľa častejšie náklady vedia v prípade novostavieb zaskočiť náklady na zariadenie. V prípade rodinných domov je takouto nečakanou položkou napríklad úprava terénu okolo domu, oplotenie a výsadba. Dodatočné náklady sa môžu dovedna dokáže vyšplhať aj na desať percent celkovej kúpnej ceny nehnuteľnosti.

No nerealistický pohľad na rozpočet pri kúpe nie je jediným problémom. Často sa opakujúcou chybou je i kalkulácia len na základe hrubých predbežných odhadov. Kupujúci v čase hľadania a obhliadania nehnuteľností nemá presný prehľad o vlastných prostriedkoch, a ani o úverových možnostiach. Táto chyba môže mať v lepšom prípade za následok zdržanie v procese kúpy, v tom horšom zlyhanie kúpy ako takej.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavá nehnuteľnosť má totiž zvyčajne v danom čase viac než jedného záujemcu o kúpu. Ten kto má svoje financovanie pripravené už v predstihu, a kto má o svojich možnostiach veľmi reálnu predstavu, má oveľa vyššie šance túto želanú nehnuteľnosť získať. Či už skrz rýchlosť s akou je ku kúpe schopný pristúpiť alebo možnosťou prípadne preplatiť iného záujemcu, keďže dokonale pozná svoje finančné možnosti.

Martin Čapo

Martin Čapo

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V roku 2004 založil, a do dnešného dňa, vedie realitnú kanceláriu RIEŠIME BÝVANIE s pôsobnosťou na rezidentnom trhu v Bratislavskom regióne. Je autorom realitného manuálu Kupujeme/Predávame nehnuteľnosť. Sedem rokov bol arbitrom relácie TV Joj Nové bývanie. Pravidelne prispieva do rôznych médií­ na tému reality a zúčastňuje sa ako hosťujúci prednášajúci na fakultách Ekonomickej Univerzity. Od apríla 2013 je viceprezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu