,,Vybral som si byt v nemenovanej realitnej kancelárii, páčil sa mi, tak som si ho rezervoval." Nechcel som ho prerušovať, ale nedalo mi. Musel som sa spýtať: "ako si si ho rezervoval?" Odpovedá: "no normálne, podpísal som rezervačnú zmluvu a zaplatil som depozit". Opäť som ho prerušil : "s kým si podpísal zmluvu?" On na to: "no predsa s realitnou kanceláriou" Hovorím: "aha, no pokračuj". V tvári mal čoraz silnejšie emócie " Pre mňa to bola hotová vec, vieš ako som sa tešil? Predstavoval som si už, ako to tam vymaľujem, kde a ako uložím nábytok ... no prišlo prekvapenie, ktoré ma vytrhlo zo sna a nastala tá takzvaná slovenská realita - v stredu sme mali podpisovať zmluvy, keď mi ten nemenovaný realitný maklér,, ( to už si kamarát aj zanadával) ,,oznámil, že mu žiaľ tento byt predávajúci nepredá. A on s tým už nevie nič urobiť" Pochopil som jeho sklamanie a frustráciu. "Už vieš prečo som sa pýtal s kým si podpísal rezervačnú zmluvu?" Pozastavil sa a zamyslel "nie." odpovedal po chvíľke. Tak som mu vysvetlil ako to robíme my v RE/MAX Benard:
V prvom rade to máme ošetrené už v sprostredkovateľskej zmluve medzi nami a predávajúcim, ale čo je veľmi dôležité, depozitná alebo rezervačná zmluva je trojstranná. Čo to znamená a čo má takáto zmluva obsahovať?
Trojstranná znamená, že je uzavretá medzi realitnou kanceláriou, kupujúcim ale aj s predávajúcim. Tým zabezpečíme to, že každá strana je informovaná o celom priebehu transakcie a svojim podpisom to aj každý potvrdí hneď na začiatku realizácie obchodu.
Obsahom tejto zmluvy sú predovšetkým jasne definované podmienky predaja, jasne stanovený termín, do kedy má byť predaj/kúpa realizovaná a aké sú sankcie pre zmluvné strany, ak zmluvu nedodržia. Dôležitá je aj výška rezervačného poplatku, napríklad od 1500,- eur a vyššie je už dostatočne vysoká na to, aby ste mali kľudnejší spánok, pretože o takúto čiastku nechce nikto prísť.
Prečo by ste mali žiadať podpis takejto trojstrannej zmluvy je aj isté odškodnenie v prípade odstúpenia druhej zmluvnej strany. Spravidla je sankcia pre kupujúceho prepadnutie zálohy a pre predávajúceho zmluvná pokuta, ktorú musí zaplatiť. Tá by mala byť taktiež vo výške zálohy, akú zložil kupujúci. Kupujúcemu sa v takomto prípade jeho zaplatené peniaze za rezerváciu samozrejme vrátia. V prípade akýchkoľvek komplikácií sa realitná kancelária stáva arbitrom medzi predávajúcim a kupujúcim, pričom jej úlohou je tieto nezhody riešiť. Ak realitná kancelária rezervačnú zmluvu používa, poskytuje tým svojim klientom isté garancie a záruky, ktoré by mali byť bežnou súčasťou realitnej praxe. V takejto kancelárií si môžete byť istý, že je prozákaznícky orientovaná a jej prioritou je teda maximálna snaha o vašu spokojnosť, či už predávate, prenajímate alebo kupujete.