Najčastejšie chyby maklérov pri nábere nehnuteľností

Písmo: A- | A+

Hlavná činnosť realitných maklérov, ak pracujú s predávajúcimi, je náber nehnuteľností. V dnešnom článku poukážem na najčastejšie chyby, ktorých sa makléri dopúštajú. Vychádzam zo situácie, keď maklér je už na stretnutí a dohaduje si podmienky spolupráce.

1. Chyba - Všeobecná alebo žiadna zmluva

Je veľmi dôležité rozumieť výhodám exkluzívnej zmluvy, samozrejme aj správne vysvetliť klientom, že je to to najlepšie ako pre neho, tak aj pre makléra. Ak tomu dobre nerozumie samotný maklér, určite to ani dobre nevysvetlí a klient mu zmluvu nepodpíše. U mňa - v kancelárií RE/MAX Benard, už všeobecná zmluva existuje len vo výnimočných prípadoch! A musím povedať, že je to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som urobil.

 2. Chyba - Cena

 

Stanovenie správnej ceny zabezpečuje úspešných obchod. Drvivá väčšina nehnuteľností nemá správne stanovenú cenu. Klasický príklad je ponuka na internete, kde s kľudom "angličana" môžem tvrdiť klientom, že vo všeobecnosti platí, že z ceny, ktorá je zverejnená, si môžu odrátať 30%. To nepoteší žiadneho predávajúceho. Samozrejme je úplne prirodzenou vlastnosťou väčšiny klientov, že chcú jednať o cene a majú potom dobrý pocit, že si vyjednali zľavu. Preto navýšiť cenu odporúčam, ale v žiadnom prípade o 30%. Ako príklad uvediem: akceptovateľné navýšenie 2000,- Eur pri nehnuteľnostiach v cenovom rozmedzí 40.000 - 60.000 Eur.

 3. Chyba - Foto / Video

 

Poznáte to určite: pobehám po byte s telefónom, urobím 7 fotiek za 3 min. a je to. Prosím vás pekne, len tomu sa vyhýbajte.

Poznáte "Home staging?" Ak nie, pozrite si o čo ide, aspoň na internete.

Viete akú silu má video? Akým rýchlym tempom sa video prediera do popredia? Chcete byť medzi prvými? Ešte je čas.

 

A ako sa vyhnúť týmto chybám? Jeden z najdôležitejších pilierov v každom biznise je vzdelávanie!

Skryť Zatvoriť reklamu