Povstanie a II. svetová vojna vo filme

• Ponúkam vám možnosť ako si zmysluplne i poučne, osožne, zaujímavo i kultúrne pripomenúť výročie Slovenského národného povstania. Siahnite po výbere z našich filmov s témou Povstania a druhej svetovej vojny. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Pripravil som dve kolekcie našich filmov s témou Slovenské národné povstanie a druhá svetová vojna - spolu je to dvadsať filmov, zoradených podľa rokov vzniku. V prvej je desať hraných filmov. Ich výber som pripravil v spolupráci s Martinom Kaňuchom - filmovým teoretikom z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu a šéfredaktorom odborného časopisu Kino-Ikon. V druhej sú dokumentárne filmy, ich výber som pripravil v spolupráci s Evou Filovou - filmovou kritičkou a historičkou. Za spoluprácu pri zostavovaní výberov ďakujem aj Petrovi Dubeckému - generálnemu riaditeľovi Slovenského filmového ústavu a predsedovi Asociácie slovenských filmových klubov.
 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

HRANÉ FILMY

Vlčie diery (réžia Paľo Bielik, 1948)
Dramatický príbeh z obdobia SNP, odohrávajúci sa v malej slovenskej dedine, zachytáva tragický osud vdovy Svrčinovej a jej štyroch synov bojujúcich na strane partizánov proti nemeckým okupantom. Filmom Vlčie diery sa Paľo Bielik etabloval ako režisér. Film sa považuje za významné dielo slovenskej kinematografie, jedno z kľúčových s témou SNP.

Záber z filmu Vlčie diery.
Záber z filmu Vlčie diery. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)


Posledný návrat (réžia František Kudláč, 1958)
Súdobý psychologický príbeh o manželskej kríze bývalého partizánskeho veliteľa Petra a jeho ženy Leny. Film rieši konflikt medzi ženou, ktorá sa nechce vzdať svojho povolania a obetuje mu šťastie celej rodiny a medzi mužom, ktorý v osamelosti hľadá pochopenie u nej.

V hodine dvanástej  (réžia Andrej Lettrich, Jozef Medveď, 1958)
Dramatický príbeh z obdobia Povstania. V malej slovenskej dedine zabije nemecký vojak v bitke svojho kamaráta a potom strávi noc u mladej ženy, manželky veliteľa Hlinkovej gardy. Veliteľ jednotky SS prikáže zavrieť desiatich rukojemníkov za oboch zmiznutých vojakov. Po návrate hlavného vinníka, ktorý sa však k svojmu činu neprizná, si musia rukojemníci vybrať spomedzi seba piatich, ktorým bude udelená milosť

Kapitán Dabač  (réžia Paľo Bielik, 1959)
Dráma dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP, nedokáže však prekonať postoj samotára ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. Vo filme sa prvýkrát v slovenskej kinematografii objavila téma individuálneho hrdinu, ktorý sa v existenčne vypätej historicko-spoločenskej situácii odmieta stať súčasťou kolektívneho konania. V hlavnej úlohe filmu je nezabudnuteľný a neprekonateľný Ladislav Chudík.

SkryťVypnúť reklamu
Záber z filmu Kapitán Dabač.
Záber z filmu Kapitán Dabač. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)


Pieseň o sivom holubovi (réžia Stanislav Barabáš, 1961)
Poviedkový film, ktorý sa odohráva v slovenských horách na konci druhej svetovej vojny. Prostredníctvom detských hrdinov pôsobivo vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny. Hraný debut režiséra Stanislava Barabáša mal netradičnú formu voľného cyklu šiestich poviedok a priniesol nový pohľad na vojnu. Namiesto odvážnych vojenských činov sa do popredia dostal život na okraji frontu.

Boxer a smrť (réžia Peter Solan, 1962)
Dráma, nakrútená podľa rovnomennej poviedky poľského spisovateľa Józefa Hena v hlavnej úlohe so Štefanom Kvietikom, odohrávajúca sa v koncentračnom tábore. Proti sebe ako boxeri stoja veľiteľ tábora a jeho väzeň. Spolu s filmom Obchod na korze jedna z najlepších tematických snímok s vojnovou témou.
 

SkryťVypnúť reklamu
Záber z filmu Boxer a smrť.
Záber z filmu Boxer a smrť. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 

Zvony pre bosých (réžia Stanislav Barabáš, 1965)
Dramatický príbeh z konca druhej svetovej vojny. Dvaja partizáni sa po bojovej akcii vracajú k skupine vedúc so sebou mladého nemeckého vojaka. Uprostred beznádejne pustých hôr sa ocitnú ľudia z dvoch nepriateľských táborov. Kým partizáni strácajú kontakt s jednotkou, Nemec stráca nádej, že sa mu podarí vyviaznuť z tejto situácie. Interpretácia vojny je vo filme osobnostná a individualizovaná, ide o dôsledne koncentrovanú dramatickú kompozíciu, založenú na postupnej gradácii vzťahov.

Muž, ktorý luže (réžia Alain Robbe-Grillet, 1968)
Rozprávanie plné pravdy a klamu, skutočnosti a predstierania. Hrdinom je akýsi novodobý barón Prášil, ktorý svojimi historkami o hrdinovi miestneho odboja mystifikuje obyvateľov malého slovenského mesta a získava si tak priazeň a lásku žien. Film je zaujímavý aj tým, že ide o prvú slovensko-francúzsku filmovú koprodukciu v "uvoľnených časoch."

SkryťVypnúť reklamu
Záber z filmu Muž, ktorý luže.
Záber z filmu Muž, ktorý luže. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)


Kým kohút nezaspieva  (réžia Jozef Pálka, 1972)
Dráma, nakrútená podľa rovnomennej divadelnej hry Ivana Bukovčana. Niekto zastrelí nemeckého vojaka. Nemecký veliteľ dá náhodne vybrať desať miestnych obyvateľov a ako rukojemníkov ich zavrie do pivnice - ak sa páchateľ nenájde, desať rukojemníkov bude popravených. Výborná existencionalistická dráma s hviezdnym obsadením: Chudík, Króner, Dibarbora, Adamovič, Adamčík, Turzonovová, Durdík st., Pappová - Zvaróková, A. Ďalší... 
Trofej neznámeho strelca (réžia Vladimír Pavlovič, 1974)
Dramatický príbeh z Povstania. Na medzinárodnej poľovníckej výstave je za najkrajšiu trofej označené mohutné parožie jeleňa, ktorého v roku 1944 zastrelil neznámy partizán. Na výzvu sa prihlási mnoho ľudí so svojím svedectvom. Na základe ich výpovedí po tridsiatich rokoch opäť ožívajú spomienky na krutosť vojny a tvrdý partizánsky život.

Záber z filmu Trofej neznámeho strelca.
Záber z filmu Trofej neznámeho strelca. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)


 

DOKUMENTÁRNE FILMY

Za slobodu  (réžia Paľo Bielik, 1945)
Strihový dokument o Povstaní. Autentický filmový materiál, ktorý nakrútil Paľo Bielik s kameramanmi Karolom Krškom, Václavom Richterom a ďalšími spolupracovníkmi počas Povstania, dodnes používajú dokumentaristi ako primárny dobový zdroj.

Nacistami vypálená partizánska obec Telgárt, 30. september 1944.
Nacistami vypálená partizánska obec Telgárt, 30. september 1944. (zdroj: Zdroj: Vojenský historický archív Bratislava)


Nikdy viac  (réžia Ctibor Kováč, 1958)
Dlhometrážny dokumentárny film o zločinoch fašizmu a o vraždách, ktorých sa dopustili príslušníci pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy na účastníkoch Slovenského národného povstania. Dobovo účelový, ale historicky zaujímavý film so zábermi zo súdnych konaní, z domácich a zahraničných archívov.
Hlási sa Slobodný slovenský vysielač  (réžia Rudolf Urc, Pavol Sýkora, 1964)
Filmová pripomienka významnej úlohy banskobystrického rozhlasu počas Povstania. Zaujímavo spracovaná téma formou obrazovo-zvukovej koláže, rekonštrukcie rozhlasového vysielania a spomienok známych osobností rozhlasu, filmu a televízie.
Monológy  (réžia Martin Slivka, Miloslav Kubík, 1964)
Dokumentárny film o bojovej ceste partizánskej brigády Čapajev a o záhadnej a dodnes nevyjasnenej smrti veliteľa Ľudovíta Kukorelliho. Vzácne sú výpovede Kukorelliho manželky, bývalých Čapajevovcov a ľudí, ktorí im pomáhali.

Hliadka z partizánskeho oddielu Stalin.
Hliadka z partizánskeho oddielu Stalin. (zdroj: Zdroj: Vojenský historický archív Bratislava)


Generáli (réžia Rudolf Urc, Dušan Kulíšek, 1969)
Film o generáloch Slovenského národného povstania, Rudolfovi Viestovi a Jánovi Golianovi. Prvá časť filmu dokumentuje kľúčové momenty príprav vzniku Povstania, druhá časť je dokumentárnou rekonštrukciou vyvrcholenia Povstania a tragického konca Viesta a Goliana.

Generáli Rudolf Viest a Ján Golian pri výsluchu v Bratislave.
Generáli Rudolf Viest a Ján Golian pri výsluchu v Bratislave. (zdroj: Zdroj: Voajenský historická archív Bratislava)


Mimoriadne cvičenie  (réžia Vlado Kubenko, 1971)
Dlhometrážny dokumentárny film venovaný 2. československej paradesantnej brigáde, ktorá sa sformovala v ZSSR a stala sa kľúčovou bojovou jednotkou v Karpatsko-duklianskej operácii aj v Povstaní. Film je mimoriadny z hľadiska výpovednej i umeleckej stránky.
Kalište  (réžia Vlado Kubenko, 1973)
Dokumentárny film o histórii obce Kalište, jedného z partizánskych centier, a o jej vypálení nacistami v marci 1945. K silnému emocionálnemu účinku filmu prispelo fotografické videnie kameramana Alexandra Strelingera a charakteristická, expresívne ladená folkloristická hudba Svetozára Stračinu.

Zničený povstalecký tank.
Zničený povstalecký tank. (zdroj: Zdroj: Slovenská národná knižnica Martin)


Nemecká  (réžia Peter Solan, 1974)
Dokumentárna rekonštrukcia vyhladzovacej akcie v obci Nemecká v januári 1945, pri ktorej bolo v miestnej vápenke zabitých vyše 900 obetí, civilné obyvateľstvo aj zajatí partizáni rôznych národností. Komentár Ladislava Chudíka a súdne výpovede sú sugestívne dopovedané obrazom - kamerou Alexandra Strelingera.
Vzdušný most (réžia Eva Štefankovičová, 1984)
Dokumentárny film o význame letiska Tri duby počas Slovenského národného povstania, kedy zohrávalo dôležitú úlohu leteckého koridoru z Poľska a Sovietskeho zväzu. Reportážne výpovede žijúcich pamätníkov strieda dynamická montáž z domáceho a moskovského filmového a fotografického archívu.
Francúzski partizáni v SNP (réžia Martin Slivka, 1985)
Podľa najnovších výskumov sa Slovenského národného povstania zúčastnilo 33 národov a národností. Medzi nimi aj francúzski utečenci zo zajateckých táborov, ktorí sa významne podieľali v bojoch pri Strečne a Vrútkach. Francúzski veteráni putujú po miestach ich pôsobenia a spomínajú na prvé kontakty so slovenským obyvateľstvom.

Francúzski partizáni v boji pri Strečne.
Francúzski partizáni v boji pri Strečne. (zdroj: Zdroj: Slovenská národná kniˇžnica Martin)

• Viac o filmoch nájdete v databáze Slovenského filmového ústavu - SK CINEMA --- link. •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu