Rammstein a ich hrubá necitlivosť

• Nemecká skupina Rammstein zverejnila vyše deväťminútové video - hudpbný film ku skladbe Deutschland. Film vzbudil veľký ohlas, rozporuplné i veľmi kritické reakcie. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Singel so skladbou Deutschland je novinkou od berlínskej skupiny Rammstein. Viac než samotná skladba a jej text vzbudil pozornosť aj odmietanie až pobúrenie verejnosti vyše deväťminútový videofilm, ktorý ju ilustruje a dopĺňa. Odmietavé a kritické reakcie prichádzajú z celej Európy. Asi nič lepšie, než takúto reklamu, si Rammstein nemohol priať. 

Nemecká industrial metalová skupina Rammstein.
Nemecká industrial metalová skupina Rammstein. (zdroj: • Zdroj: www.hardforce.com •)

O čo ide? Hudobný film Deutschland celkom pútavo, dramaticky a obsažne znázorňuje históriu Nemecka - od bitky medzi rímskymi légiami a Germánmi, ktorá sa udiala na území Germania Magna (z latinčiny; Veľké Nemecko) v roku 16 nášho letopočtu. Veľké Nemecko bola oblasť od strednej Európy po Škandináviu, od Dunaja po Rýn a na východe po Vislu, osídlená starogermánskymi kmeňmi. Dejová línia filmu prechádza históriou Nemecka až po jeho nedávnu súčasnosť, ktorou bolo zjednotenie východného Nemecka a západného Nemecka v roku 1990. Zaujímavosťou je, že všetky hlavné postavy vo filme hrajú - znázorňujú členovia skupiny Rammstein. Film je remeselne veľmi dobre zvládnutý, je doslova výpravný, s náročnou a určite i finančne nákladnou produkciou. Vo viacerých chvíľach je film Deutschland ako umenie oveľa lepší než samotná skladba Deutschland, ktorej, podľa mňa, asi najslabším miestom je síce výrazný, ale dosť prvoplánový text - link. Ten akosi neprináša nič nové. Skladba zvlášť neprekvapí ani hudobne, je skôr štandardom skupiny, na aký sme si zvykli. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K histórii Nemecka bude do skonania sveta patriť aj to, že Nemecko rozpútalo ako I., tak i II. svetovú vojnu - dve najhroznejšie udalosti v XX. storočí. Zatiaľ čo I. svetovej vojne je v hudobnom filme Deutschland venovaný minimálny, takmer žiadny priestor, v prípade II. svetovej vojny tomu tak nie je. Nástup nemeckého nacizmu je znázornený napríklad jasnými scénami s pálením kníh. To, čo nazývame kontroverznosťou, vo filme znázorňuje scéna z koncentračného tábora. Vidíme v nej postavu Germánie ako esesáka - príslušníka SS, ktorý stojí pred šibenicou a jeden z táborových väzňov mu leští čižmy. Germánia hľadí na väzňov vo väzenskom oblečení, so žltými Davidovými hviezdami na hrudiach. Väzni - členovia skupiny Rammstein, stoja pod šibenicou, so slučkami na krkoch čakajúc na popravu.  

SkryťVypnúť reklamu
Záber z filmu Deutschland skupiny Rammstein.
Záber z filmu Deutschland skupiny Rammstein. (zdroj: • Zdroj: YouTube - Rammstein Official •)

Práve táto scéna vo filme sa stala predmetom ostrej, aj výhradne odmietavej a protestnej kritiky. Neprotestovali len zástupcovia židovskej komunity v Nemecku, napríklad Josef Schuster, ktorý povedal: "Ktokoľvek zneužije holokaust na marketingové účely, je úbohý a nemorálny." Izraelský minister zahraničných vecí prostredníctvom svojho hovorcu Emmanuela Nahshona vyhlásil, že: "Tento videoklip od skupiny Rammstein na reklamné účely je hanebný a zbytočný. Pridávame sa k viacerým, ktorí volajú po jeho okamžitom odstránení." Podstatu problému najlepšie vystihla Charlotte Knoblochová, ktorá prežila niekoľko nemeckých nacistických koncentračných táborov: "Trivializácia, zjednodušovanie holokaustu, ako sa to deje vo filme, je veľmi nezodpovedné. Hudobníci prekročili všetky medze." Napriek tomu, že hudobný film Deutschland považujem za remeselne celkom vydarené dielo a nenamietam ani proti jeho obsahu, myslím si, že scéna s inscenovanou popravou do diela nepatrí. Táto scéna napokon spôsobila, že film považujem za nechutný až odpudzujúci, je mi z neho nanič a smutno. Vnímam ho ako hrubú necitlivosť. Na druhej strane si vážim nemeckú slobodu umelecky spracovať aj rozporuplné, dokonca tragicky hanebné etapy vlastnej, 'ríšskej,' histórie. Len miera, miera mi v tomto prípade chýba. Preto súhlasím s Felixom Kleinom z Úradu Spolkovej republiky Nemecko pre židovské záležitosti a pre boj proti antisemitizmu, ktorý film má za "nechutné vykorisťovanie umeleckej slobody." 
Toto je skutočná, nehraná, nefalšovaná nemecká nacistická minulosť, zachytená na púhych šiestich fotografiách, ktoré som do článku vybral. Našlo by sa ich viac, tieto stačia.  

SkryťVypnúť reklamu
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Treblinka.
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Treblinka. (zdroj: • Zdroj: www.refresher.sk •)
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Dachau.
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Dachau. (zdroj: • Zdroj: www.refresher.sk •)
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim.
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim. (zdroj: • Zdroj: www.discovercracow.com •)
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim. Spaľovanie tiel mŕtvych väzňov, zajatcov na otvorenom priestranstve v čase keď kremačné pece kapacitne nepostačovali.
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim. Spaľovanie tiel mŕtvych väzňov, zajatcov na otvorenom priestranstve v čase keď kremačné pece kapacitne nepostačovali. (zdroj: • Zdroj: www.discovercracow.com •)
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim.
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim. (zdroj: • Zdroj: www.discovercracow.com •)
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim. Nahé ženy, hnané na trýznivú smrť do plynovej komory.
Súčasť nemeckých dejín: koncentračný tábor Auschwitz - Oświęcim. Nahé ženy, hnané na trýznivú smrť do plynovej komory. (zdroj: • Fotografia Alexa alebo Alekosa Errera z Grécka z augusta 1944, člena Sonderkommanda, ktorý v koncentračnom tábore Auschwitz zahynul v roku 1944. Zdroj: www.en.wikipedia.org •)

V nemeckých nacistických vyhladzovacích, koncentračných, pracovných táboroch, na nútených prácach, v rámci totálneho nasadenia zahynuli milióny ľudí. Obeťami systematického, dôkladne naplánovaného a dokonale organizovaného a priemyselného vyvražďovania boli predovšetkým Židia - najskôr v Nemecku, neskôr zo všetkých území, kde vstúpila noha nemeckého vojaka alebo jeho prisluhovača. Podobne boli vyvražďovaní aj Rómovia, civilné obyvateľstvo na dobytých územiach, obývaných Slovanmi, psychicky a fyzicky 'menejcenní,' príslušníci a príslušníčky sexuálnych menšín, politicky, nábožensky, rasovo 'nevhodní,' 'neárijskí.' Prečo si členovia skupiny Rammstein pre spomenutú scénku vybrali práve Židov - ktorí v ďalšej scénke vo filme strieľajú, popravujú Nemcov? Môj názor je taký, že ide o účelový kalkul na pritiahnutie čo najväčšej pozornosti aj prostredníctvom odmietavých až pobúrených reakcií verejnosti, hlavne z radov židovskej komunity. Obe spomenuté scénky sú totiž zreteľné, zrozumiteľnejšie ako keby bola vo filme napríklad scéna, kde "niekto" zavrie členov Rammstein do drevenej stodoly, zapáli ju a oknami do nej nahádže granáty (tu sa odvolávam na scénu z filmu Choď a pozeraj - Иди и смотри, 1985, réžia Elem Klimov). Takých, podobných a ešte brutálnejších, šialenejších scén "zo života príslušníkov Wehrmachtu a SS" by sa našlo veľa. Lenže - žiadna z nich by nemala taký efekt, ako vo filme zinscenovaná poprava Židov, slúžiaca ako prvok reklamy na nový singel skupiny.  
Môj smútok z filmu Deutschland pramení ešte z jedného, silného prvku: Stále medzi nami žijú ľudia,ktorí prežili koncentračné tábory a nemecký nacizmus. Napríklad spomenutá pani Charlotte Knoblochová. Ako sa im asi žije, keď sú konfrontovaní s týmto filmom? Aké negatívne a doslova šialené, strašné spomienky to v nich vyvoláva? Aké pocity majú tí, ktorí v koncentračných táboroch prišli o svoje rodiny, najbližších, a vedia o tomto filme? Aké to pre nich je, keď vedia, že sú holokaust a nacistické besnenie zjednodušene a prvoplánovo využité na propagovanie nevýrazného hudobného diela? Neviem nič o ich pocitoch, ale s istotou sa domnievam, že sú rozhorčení, vrhnutí do temna spomienok i do žiaľu, ústiaceho v protest. Ak niekto hovorí o zneužívaní a využívaní holokaustu, mal by odpovedať na otázku, či práve skupina Rammstein lacno nezneužila a nevyužila holokaust vo svoj prospech. 
Predstavme si podobnú situáciu, ktorá by nastala na Slovensku. Nejaká vychytená, veľmi populárna a na trhu etablovaná hudobná skupina by nahrala skladbu Slovensko a k nej by nakrútila rovnomenný videoklip. V ňom by boli, napríklad, takéto scénky: Členovia skupiny, oblečení v uniformách Hlinkovej gardy, by nad vykopanou hlbokou jamou do tyla strieľali slovenských mužov a slovenské ženy v krojoch, ktoré by do hrobu padali aj s deťmi, držiac ich v náručiach, so živými deťmi, ktoré by sa zadusili v masovom hrobe... Alebo iná scénka: Členovia skupiny v gardistických uniformách by hnali do vagónov pre dobytok slovenských Židov, ktorých by krátko predtým obrali o všetky cennosti i peniaze... Alebo scénka ako členovia skupiny, v tých istých uniformách, hádžu zaživa deti do plameňov vápenky... Prečo nie? Veď to všetko patrí k našej, slovenskej histórii. A text piesne? Ten by bol nenáročný, ľahko zrýmovaný, hovoril by o našej krásnej tradičnej vlasti, ktorú všetci z celého srdca milujeme, priam ľúbime. Melódia chytľavá, pesnička vhodná aj na výuku hudobnej výchovy a vlastenectva pre detičky už v materských školách. Veruže neviem komu a ako by sa to páčilo. A možnože áno - možno by sa to páčilo premnohým.  
 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu