Inou otázkou tiež je, aký vplyv bude mať vládnutie, ale i vedenie predvolebnej kampane na Európu. A to nielen región strednej Európy.
Populizmus, štvavé marketingové kampane, obmedzovanie férovej politickej súťaže i dôraz na nacionalistické témy “spájania národa ponad hranice”.
To veru nie sú princípy, na základe ktorých sa dá budovať prosperujúca, moderná, súdržná a bezpečná Európa. Zdá sa, že príbeh výhry za každú cenu, za masívneho využívania dezinformácií a konšpirácií, je dobrou inšpiráciou. Pre mnohých politikov v Európe, ktorí snívajú sen o veľkom úspechu v získaní moci, to bude len ďalšie povzbudenie na používanie ešte bezuzdnejších metód.
Vyhlásenia o tom, že Maďari žijúci v okolitých krajinách vo voľbách vraj “pomohli ochrániť materskú vlasť”, neukazuje vôľu na dobré susedské vzťahy do budúcnosti. Fidesz sa jednoducho stáva radikálnou nacionalistickou stranou, ktorá vytlačila zo svojich pozícií aj fašizoidný Jobbik, známy svojimi neskryte revizionistickými kampaňami.
Verím, že tieto voľby aj zjavne nedemokratické trendy, ktoré sa usídľujú u našich južných susedov si dobre všímajú aj európski politici. A naši europoslaci, ktorí sa nedávno tak aktívne angažovali v príprave monitorovacej misie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Je ešte čas, aby práve ľudia z európskych inštitúcií dozreli na to, aby sa politické trendy nenávisti, populizmu, útočného nacionalizmu a revizionizmu nerozlievali ďalej naprieč celým regiónom.
Politici na Slovensku si musia byť zároveň vedomí, že predĺženou rukou stále radikálnejšieho Fideszu na Slovensku je SMK. Každá snaha etablovať túto stranu ako relevantného politického partnera slovenským politickým stranám musí byť preto považovaná len za nechutný žart. Ako totiž hovorí znovuzvolený premiér Orbán: „Opozičné strany, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť neschopné, nemožno podceňovať, ich sila totiž pramení zo zahraničia. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že bojujú ako žoldnieri cudzích krajín, a to je vážnym zdrojom rizika“.