Vzdelávacie poukazy nie sú pre rodičov.

Ak ste si mysleli že vzdelávacie poukazy majú slúžiť ako príspevok pre rodičov na krúžky, mýlili ste sa. Ako to je a na čo je vzdelávací poukaz dobrý?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Úvod do témy.

Vzdelávací poukaz je "osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie poskytované školami a školskými zariadeniami pre jedného žiaka ZŠ alebo SŠ" (citácia zo stránky Ministerstva školstva). Čiže: škola vystaví poukaz, dieťa ho donesie domov a ak si vyberie z ponuky organizácií ktoré krúžky organizujú a ktoré poukazy prijímajú, odovzdá ho tam. Najčastejšie sú to krúžky ktoré fungujú v rámci školy prípadne základné umelecké školy (ZUŠ). Hodnota vzdelávacieho poukazu je na rok 2018 stanovená na 32 €.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrý nápad.

Tak sme sa doma potešili že si trochu pomôžeme. Predsa len máme tri deti ktoré navštevujú ZŠ a tie mimoškolské aktivity nie sú zadarmo. Ústava síce garantuje bezplatné vzdelanie na štátnych základných a stredných školách, ale kto si myslí že teda nič platiť netreba, veľmi sa mýli. Nákup bežných zošitov a iných pomôcok, špeciálne pracovné zošity ktoré doporučujú pedagógovia, príspevok na iné školské pomôcky, rôzne iné "dobrovoľné" príspevky ... Preto ma potešilo keď som na titulnej stránke našej základnej umeleckej školy našiel správu:

ZUŠ Jozefa Kresánka je prijímateľom Vzdelávacích poukazov. Môžete ich odovzdať triednym učiteľom do 24. septembra 2018. Ďakujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže som však odovzdával vzdelávací poukas našej ZUŠ už minulý rok a mal som pocit že sa to na výške našeho školného nejak neodrazilo, napísal som otázku na sekretariát:

Dobrý deň, píšete že ste prijímateľom poukazov. Znamená to že sa o výšku poukazu znižuje školné pre žiaka?

Odpoveď: Dobrý deň, bohužiaľ nie. Školné nám určuje zriaďovateľ Hl. mesto SR Bratislava a vzdelávacie poukazy sú prostriedky zo štátneho rozpočtu, idú v inom účtovnom režime. Sú nad rámec rozpočtu od zriaďovateľa a využívame ich na ladenie klavírov, nákup hudobných nástrojov, učebných pomôcok a pod. S pozdravom Anna Gondášová.

SkryťVypnúť reklamu

Priznám že sa mi tento postoj nezdal korektný a rozladil ma. ZUŠ evidentne za každý vzdelávací poukaz od štátu dostane 32€. Ale odmieta to zohľadniť v školnom. Je to takto v poriadku? Veď predsa cieľom malo byť pomôcť rodičom s nákladmi na krúžky, motivovať ich aby umožnili deťom rozvíjať ich schopnosti aj mimo školy a trávili čas zmysluplne. Preto som zisťoval na Ministerstve školstva vedy a výskumu, či je takýto postup správny.

Vyjadrenie Ministerstva školstva

Odpoveď prišla z Odboru koncepcií a financovania regionálneho školstva, Sekcia financovania, rozpočtu a výkazníctva: Vážený pán Fejfár, ... Z uvedeného vyplýva, že finančné prostriedky poskytované na záujmové vzdelávanie prostredníctvom vzdelávacích poukazov sú poskytované školám a školským zariadeniam, ktoré zabezpečujú pre žiakov záujmové vzdelávanie, nie sú poskytované žiakom, respektíve ich rodičom. S pozdravom Ing. Magdaléna Sotáková

SkryťVypnúť reklamu

Takže všetko je inak. Zariadenie ktoré poukazy prijima za ne dostane príspevok od štátu. Či to zohľadní v školnom alebo nie je úplne v jeho kompetencii. Nikto to od neho nemôže žiadať.

Aký to má teda význam?

My sme vlastne len takí nosiči poukážok. Štát nám cez školu pošle šek, ktorý si ale nemôžme uplatniť. Ale zato ho môžeme niekomu zaniesť a on si ho nechá preplatiť. OK. Ale prečo to teda vlastne robíme my? Rodičia? V princípe z toho v mnohých prípadoch nič nemáme. Tak prečo si ministerstvo nevyžiada od zariadení výkaz koľko detí sa prihlásilo a podľa toho im nepošle na účet peniaze?

Asi tuším odpoveď. S počtami detí by sa robili machinácie a štát by nemal kapacitu to kontrolovať. Takže to takto suplujeme my. Rodičia a deti. Robíme poštárov.

Ak je to už ale takto, podľa mňa nešťastne nastavené, predsa si myslím že by bolo férové napríklad od našej ZUŠ poskytnúť aspoň čiastkovú úľavu na školnom. Takto by z toho profitovala aj škola aj rodič. A zároveň by to motivovalo rodičov. V tomto stave je plne na rozhodnutí rodiča kam a či vôbec poukaz odovzdá.

Martin Fejfár

Martin Fejfár

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spomaliť a mať viac času pre užívanie si života, jeho citlivé vnímanie a intenzívnejšie prežívanie. To by som chcel. Občas sa mi to darí, väčšinou nie. Ale nevzdávam sa ;-) Ambícia spraviť kariéru mi je na šťastie už dávno cudzia. Chcem sa živiť tým čo ma baví a napĺňa. Niekedy sa ma veci dotknú a vtedy o tom píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu