Menšie ohrozenie pre matky s deťmi a seniorov. Množstvo cestujúcich v autobuse či vlaku, ktorí môžu prísť bezpečne domov alebo do práce. Množstvo zdravotníckeho personálu a lekárov, ktorý môžu byť pokojne v službe. Množstvo úradníkov a policajtov, ktorý môžu byť na úrade a v kancelárií. V prípade, ak ich človek vopred upozorní, že treba brať do úvahy cestovateľskú anamnézu. To nie je ani pohroma, ani katastrofa, ani to automaticky neznamená nákazu koronavírusom. Aj ked sa prejavia nejaké príznaky ochorenia. Na to je práve lekár, aby to vedel posúdiť, čo to reálne môže byť. Avšak to platí, len ak má vopred dostatok informácií a zároveň istotu, že sám nie je v ohrození.
Súčasnú snahu politikov vnímam skôr ako snahu nastaviť situáciu tak, aby sa vývoj situácie u nás mohol uberať Šanghajským alebo Taiwanským scenárom. Sprehľadnenie a stabilizácia situácie a neskôr možno postupné upúšťanie od niektorých obmedzení. Zároveň aj vyššia šanca, že život v krajine sa aspoň obmedzene môže vrátiť do zabehnutých kolají. Takisto aj skrátenie obdobia, kedy u nás môže reálne nastať prepuknutie epidémie. Sme jedna z mála krajín, kde došlo k zisteniu prvých, reálne infekčných prípadov tak "neskoro".
Je dôležité si uvedomiť, že nákaza prepukla v Čine, neexistuje tu neohraničené ohnisko s neznámou rozlohou. U nás je to importované ochorenie. V súčasnosti je u nás stále len potenciálnym zdrojom nákazy, každý, kto prišiel v poslednej dobe zo zahraničia. Ide teda o konkrétneho jednotlivca so známou polohou v priestore a čase. V ideálnom prípade doma v karanténe, 14 dní. Zároveň aj ostatný ľudia, ktorý sa mohli od neho potenciálne nakaziť sa dajú pomerne ľahko identifikovať a kontaktovať.
Reálny problém, výpadok v personále, príjmoch či zisku nastane, ak bude nutné odrezať od sveta mesto, okres, či kraj. Momentálne je to podľa mňa stále skôr na jeden až dva mesačné platy. Vtedy už reálne hrozí preťaženie zdravotnícheho personálu a nemocníc návalom pacientov. Nehovoriac o možných úmrtiach kvôli nezvládnutiu situácie. Momentálne sme stále skôr v medziach pravdepodobnosti nie istoty. Buďme ohľaduplný, buďme zodpovedný, buďme súcitný, aspoň na nutné obdobie. Ak nebudeme vedome ohrozovať seba i druhých je pravdepodobné, že možno o pol roka prepuknutie epidémie naplno, ostane len v rovine úvah či katastrofických scenárov panikáriacich ľudí. Momentálne máme stále šancu, dostatok informácií, poznatkov a prostriedkov aby to tak aj naozaj mohlo byť.
Poznamka:
Dosluhujuci premier sa zdrahal zavadzat "policajne metody" a pritom sam priznal, ze policia uz intenzivnejsie monitoruje ludi. To monitorovanie dodrziavania karanteny vsetkych importovanych nakaz je klucove a Taiwanci to pochopili. Len ak sa stara a nova vlada prestane hasterit do jesene teoreticky moze byt po vsetkom... To je take tazke dat vzajomne sympatie a antipatie bokom a zacat konstruktivne spolupracovat?