Dôchodok nám stačiť nebude

Ak na staré kolená nechcete zostať o hlade, začnite si šetriť. Štátny dôchodok Vám stačiť nebude. Dnes to už otvorene priznávajú aj predstavitelia vlády. Aj takéto správy sa už šíria médiami. Prečo? Odpoveď je jednoduchá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ako to s nami vyzerá...

Dnes na Slovensku poberá starobný dôchodok cca 700 000 ľudí. Odhaduje sa že do roku 2060 sa tento počet zvýši 3-násobne. Zatiaľ čo dnes sa na jedného dôchodcu „skladajú“ dvaja ekonomicky aktívni ľudia, v budúcnosti to bude iba jeden. Náš dôchodkový systém je stratový už v súčasnosti. Navyše ekonomický analytici ten náš považujú za jeden z najrizikovejších v Európe. Ľudia, ktorí sa nechcú spoliehať na štátny dôchodok, by mali začať hľadať možnosti zhodnotenia a investovania svojich voľných peňazí čo najskôr. Omnoho dôležitejšia než výška odkladaných peňazí je totiž čas. Ak sa totiž rozhodnete investovať až krátko pred dôchodkom aj keď s vyššou sumou, pravdepodobne Vám to stačiť nebude. Naviac budete riskovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde máme peniaze najčastejšie odložené...

Na Slovensku je v súčasnosti nasporených zhruba 27 miliárd eúr. Kde ich Slováci majú odložené? Najmä na svojich bežných účtoch a termínovaných vkladoch. Tam sa však voľné peniaze zhodnotia len minimálne alebo vôbec. Miera inflácie každoročne zníži ich hodnotu o zhruba 2 – 3 %, i keď v prechodnom období to neplatí, z dlhodobého hľadiska určite áno. Nechávať peniaze na bežných účtoch, terminovaných vkladoch. Odkladať cez investičné životné poistenie či stavebné sporenie bez cieľu využiť úver alebo medziúver dnes už vo väčšine prípadov nie je šťastnou voľbou.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti...

Medzi najvýhodnejšie a relatívne bezpečné spôsoby zhodnotenia voľných finančných prostriedkov patrí investovanie do podielových fondov. V zahraničí už dlho rozšírený a obľúbený nástroj finančného trhu. Z dlhodobého hľadiska jeden z mála, ktorý poráža infláciu a dokáže slušne zhodnotiť Vaše úspory. Správcovské spoločnosti ponúkajú niekoľko druhov podielových fondov, ktoré sa líšia možným výnosom, ale aj rizikom. Najviac tradične vynášajú akciové fondy. Tie investujú minimálne dve tretiny peňazí do akcií. O niečo nižšie výnosy možno získať v dlhopisových fondoch. Naopak, najbezpečnejšie by mali byť peňažné podielové fondy. Tie vkladajú peniaze investorov predovšetkým na termínované vklady či nakupujú štátne pokladničné poukážky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako investovať bezpečne...

Pri investovaní si treba uvedomiť, že existuje akýsi “investičný trojuholník“. Ten tvoria tri základne parametre. Očakávaný výnos, risk a likvidita. Výnos je v podstate zisk z investície. Riziko obecne znamená stupeň neistoty, že skutočný výsledok sa bude líšiť od očakávaného. Likvidita predstavuje rýchlosť premeny investície späť na hotovosť. Je mi jasné, že každý by si prial maximálny výnos s vysokou likviditou a minimálnym rizikom. Ideálna investičná príležitosť však neexistuje. Každý si môže zvoliť len akúsi optimálnu investičnú stratégiu. Preto aj investovanie do otvorených podielových fondov má určité pravidlá pri ktorých dodržaní riskujete viac či menej, čím samozrejme ovplyvňujete aj svoje výnosy. Tak ako je vytvorený v bankách Fond na ochranu vkladov, rovnako existuje aj Fond na ochranu investícií. Ak chcete investovať bezpečne, odporučil by som investovať po menších čiastkach. Pravidelne. Diverzifikovane (rozčlenene) a s dlhým investičným horizontom (min. 10 rokov a viac). Týmto spôsobom investovania máte vysoký predpoklad, že naplníte svoj investičný cieľ. Porazíte infláciu a zhodnotíte svoje peniaze.

Martin Kupec

Martin Kupec

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezávislý finančný konzultant.Mojou špecializáciou je finančné plánovanie.Vo svojom blogu sa venujem najmä analýze a porovnávaniu finančných produktov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu