Ahoj, volám sa "morálny úpadok", kamaráti mi hovoria aj "kríza".

Depresia, strach, arogancia. Tri kľúčové prvky k morálnemu úpadku ako jedincov, tak spoločnosti. Kto môže za to, že sme depresívni, že máme strach z neznáma a z neistôt, že prestávame dôverovať svojím zamestnancom / zamestnávateľom, vláde, susedom, rodine... Hľadať vinníka v začarovanom kruhu je ako objektívne pomenovať pôvodcu celého zla na svete - nemožné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Spoločnosť je živý organizmus. Nikdy nebude dokonalá rovnako ako akákoľvek živá bytosť na tejto planéte, zato tak neuveriteľne dokonale sme dali spoločnosti tvár živého organizmu, že sme skopírovali aj všetky nedostatky živého organizmu, medzi ktoré patria predovšetkým choroby, nečakané kolapsy, smrť. Že sme sa pri vytváraní spoločnosti inšpirovali prírodou znie pri pohľade na dnešnú spoločnosť komicky.

Rovnako ako ľudské telo potrebuje srdcovo-cievnu sústavu (krv) k distribúcii kyslíka do celého tela, potrebuje naša spoločnosť finančný systém (peniaze) pre uspokojenie základných ľudských potrieb. Môžete namietať, že človek žijúci v džungli potrebuje len inštinkty a prírodné prostredie. To je pravda, ale porovnávať zložitosť spoločnosti domorodca z džungle k našej civilizovanej spoločnosti je ako porovnávať baktériu s organizmom človeka - baktéria tiež nepotrebuje krv, delí sa primitívnym spôsobom, prežije v extrémnejších podmienkach ako človek.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak zastavíte krvný obeh, za veľmi krátko nastane smrť. Ak zastavíte v spoločnosti peniaze, spoločnosť za veľmi krátko prestane fungovať - rozpadne sa. Pád finančných inštitúcii je rovnaké ako prežiť infarkt - nesie so sebou trvalé následky, skracuje život(nosť) a môže spôsobiť náhlu smrť (rozpad). Keď pomerne mladý človek dostane náhle infarkt, je pre nás jednoduché analyzovať, prečo k tomu došlo? Pomerne áno - zle stravovacie návyky, vysoký cholesterol, nedostatok pohybu, dedičnosť. Prečo nedokážeme rovnako efektívne analyzovať aj našu spoločnosť? Nezdá sa vám, že viniť žili a tepny zo smrteľného infarktu z dôvodu nedostatočnej pevnosti a odolnosti je rovnaký nezmysel ako viniť banky a politikov z pádu ekonomického / finančného systému?

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ľudskému telu dávate a čo od neho očakávate? / Čo spoločnosti dávate a čo od nej očakávate?


Ľudské telo - povedzme, že máte sen stať sa kulturistom. Prajete si mať krásne a vyšportované telo, prajete si cítiť sa fit a v pohode. Ak je to skutočne Váš sen a máte od svojho tela veľké očakávania, nasleduje začiatok procesu - čo do toho musíte dať a čo pre to musíte urobiť.

Ako na to? - Vypracujete si cvičebný plán, upravíte si jedálniček, výživové doplnky, proste všetky aspekty, ktoré je potrebné určitý čas dodržiavať. Budete na sebe intenzívne pracovať, striktne budete dodržiavať všetky pokyny, nezastavíte sa skôr ako nebudete mať úspešne splnenú každú jednú úlohu z celého množstva, ktoré ste si stanovili. Obmedzíte všetky aspekty, ktoré Vás k požadovanému výsledku nedovedú - mastné jedlá, nepravidelné stravovanie, zlozvyky (alkohol, cigarety...). S počiatku to nebude príjemné, pretože vystupujete zo svojej zóny komfortu, rušíte veci, ktoré Vám boli pohodlné, cítite potrebu a nutkanie sa k niektorým veciam vrátiť. Vydržíte, výsledok sa určite časom dostaví a Vy budete spokojný, pretože ste sa k požadovanému výsledku dostali.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť - Povedzme, že chcete žiť v kultúrnej a civilizovanej spoločnosti. Snívate o tom, aby boli k sebe ľudia milí a úprimní, aby sa na nič nehrali, aby neboli povrchní a nespoločenskí. Rovnako tak snívate o blahobyte a dostatku, aby mal každý kde bývať, aby boli ľudia zdraví, netrpeli civilizačnými chorobami... Obraz dokonalej spoločnosti. Čo pre to treba spraviť?

Ako na to?! - Zamyslite sa, nemá to niečo spoločné s kulturistom, ktorý na začiatku svojho rozhodnutia sa nenachádzal v akomsi stave 0, ale vážil 125 kg, mál zvýšený cholesterol s nábehom na srdcovocievne poruchy, k tomu intenzívne fajčil? Čo všetko musel tento človek urobiť, čo všetko musel obetovať, čoho sa musel vzdať, aby sa behom 5-10 rokov dostal do tela zdravého človeka, ktorý má neskutočnú radosť zo života, pretože dosiahol to po čom túžil?

Skryť Vypnúť reklamu

A čo ta vysnívaná spoločnosť? Ako sa dá porovnávať spoločnosť, ktorej Vy, ja, sused, politik, každý jeden jednotlivec, je jej veľmi malou súčasťou? Ako sa to dá porovnávať s ľudským telom, ktoré je v paralele so spoločnosťou vlastne spoločnosť samotná? Ako, keď spoločnosť nie som len JA, ale MY? Sme vôbec ochotní pripustiť myšlienku, že spoločnosť sa skladá z každého z nás, a ľudia sú presne taký, aký chceme aby boli? Sme ochotní konečne pochopiť, že ak chceme zmeniť spoločnosť, ľudí okolo seba tak, ako sme si vysnívali, že musíme zmeniť NAJPRV samého seba?

  • Depresívny človek sa obklopí nie len depresívnymi myšlienkami, ale aj depresívnymi ľuďmi, ktorí mu v jeho depresií budu intenzívne pomáhať.

  • Arogantný človek sa nie len arogantne správa, ale sa obklopí aj arogantnými ľuďmi, ktorí mú potvrdzujú, aký sú ľudia (spoločnosť) arogantní (arogantná).

  • Vystrašený človek je nie len posadnutý strachom z rizika a vyhľadávaním istôt, ale obklopí sa ľuďmi rovnako vystrašenými, kde jeden druhému navzájom nedôverujú a pre útek od strachu sú ochotní dôverovať všetkému, čo ostatní považujú za istoty.

Kríza finančná, hospodárska, ekonomická a neviem aká je kríza je krízou spoločnosti, je to morálny úpadok väčšieho množstva jedincov, ako dokáže spoločnosť zniesť. Depresia, arogancia a strach sú ťažké choroby spoločnosti spôsobujúca finančné, hospodárske, ekonomické infarkty. Neliečenie závažných chorôb vedie k celkovému kolapsu organizmu / spoločnosti a tak, ako smrť organizmu sa dotkne každej jednej bunky, ktorá je jeho súčasťou, sa dotkne smrť každého jedného jednotlivca, ktorý je jej súčasťou.

Liek spoločnosti sme my, každý jeden z nás. Napokon, história už neraz ukázala, akú moc dokáže mať jedinec, keď dokáže pre svoje správne rozhodnutie nadchnúť masy. Chyba nie je v konkrétnych ľuďoch v spoločnosti, za naše šťastie / nešťastie nemôže spoločnosť ani konkrétne osoby nachádzajúce sa v nej. Za všetko čo sa v spoločnosti deje, si môžeme sami, pretože každý jeden z nás má silu tieto veci ovplyvniť.

Martin Macák

Martin Macák

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od februára žijem v Thajsku. Momentálne som zakotvil v prekrásnom meste Chanthaburi, len kúsok od ešte krajšieho ostrova Koh Chang :-). Viac o mojom živote v Thajsku na www.thajskyzivot.com . Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu