Syntetické či laboratórne diamanty? Koniec hry!

Časy, keď cena syntetických (laboratórnych) diamantov atakovala cenu ich prírodných náprotivkov, sú dávno preč.

Syntetické či laboratórne diamanty? Koniec hry!
Prírodný alebo syntetický?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Dávno preč sú už aj časy, keď syntetické diamanty stáli polovicu. Tretinu. Dvadsať percent. Cena trojkáratového prírodného diamantu špičkových parametrov dnes dosahuje hranicu 150 tisíc amerických dolárov. Rovnaký, avšak laboratórne vyrobený (teda syntetický) diamant, dnes môžete na trhu nájsť aj za sumu pod 15 tisíc. Koniec hry? Zďaleka nie. Skôr len začiatok konca.

Je preto potrebné pripomenúť na úvod niekoľko dôležitých faktov:

Syntetický, alebo inak povedané laboratórny, diamant (a ani žiaden iný syntetický kameň) nie je drahý kameň. Podľa pravidiel Svetovej klenotníckej konfederácie (CIBJO) totiž nemôže byť za drahokam považovaný materiál vyrobený človekom, pretože nespĺňa jeden z troch základných atribútov drahých kameňov, ktorými sú krása, trvácnosť a vzácnosť – syntetické kamene sú totiž vyrobiteľné v teoreticky neobmedzenom množstve a preto im atribút vzácnosti nevyhnutne chýba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Syntetické, alebo inak povedané laboratórne, diamanty sa dajú spoľahlivo odlíšiť od diamantov prírodných, i keď tento proces si často vyžaduje profesionálne gemologické vybavenie a odborné skúsenosti. Nie sú to teda rovnaké kamene, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Hodnota syntetických, alebo inak povedané laboratórnych, kameňov od momentu vynájdenia spôsobu ich výroby vždy postupne klesá a veľmi pravdepodobne sa s postupom času priblíži k sume nákladov spojených s ich výrobou, ktoré budú s rozvojom technológií taktiež klesať.

Nezabúdajme ani na praktické skúsenosti. Skvelým príkladom, ktorý môže byť inšpiráciou pre kritické úvahy o hodnote diamantov vyrobených v laboratóriu, je príbeh syntetického rubínu. Málokto vie, že prvý syntetický rubín klenotníckej kvality uzrel svetlo sveta už v roku 1902, kedy bol podobne, ako prvé syntetické diamanty, ďaleko drahší, než porovnateľný prírodný kameň. No dnes, po viac ako 120 rokoch, sa hodnota všetkých syntetických rubínov približuje nule, dokonca ani tie najkvalitnejšie kamene používané pri výrobe lacnejších šperkov dnes nemajú hodnotu vyššiu ako niekoľko desiatok eur.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnota drahokamov priamo súvisí s túžbou človeka vlastniť niečo výnimočné a vzácne. Ľudské emócie predstavujú jeden zo základných pilierov existencie drahokamov a ich obrovskej hodnoty. A sú to práve ľudské emócie, ktoré, na rozdiel od rôznych komodít, ktorých hodnota je často naviazaná na stav poznania či technického rozvoja v danom období, sú veľmi stabilným pilierom, ktorý našu spoločnosť sprevádza nepretržite už niekoľko tisícročí.

Vytriezvenie po rokoch

Nemožno popierať, že aj prírodné diamanty majú svoj profesionálny marketing. Avšak žiaden, ani ten najlepšie prepracovaný marketing, nedokáže dlhodobo zastierať absenciu základných atribútov hodnoty pri laboratórne vyrobených diamantoch. Predstava, že ste pred niekoľkými rokmi investovali desiatky tisíc do šperku so syntetickým diamantom, ktorého hodnota dnes dosahuje päť až desať percent z tejto sumy, je priam šokujúca. Je to však stále len začiatok konca. Preto je dôležité priamo a jasne povedať, že kúpa akéhokoľvek syntetického diamantu je vyložene módnou (a stále ešte pomerne drahou) záležitosťou, ktorú v tomto smere nemožno žiadnym spôsobom porovnávať s kúpou prírodných drahokamov. Pre objektívnosť je potrebné dodať, že ani kúpa prírodného drahokamu nemusí nevyhnutne znamenať dobrú investíciu. V prípade syntetických, teda laboratórne vyrobených, diamantov však stále platí, že pokles ich cien je daný základnými ekonomickými princípmi a až po určitú hranicu (ktorú ešte stále nedosiahli) je v podstate nevyhnutný.

SkryťVypnúť reklamu

Cena bude klesať aj naďalej

Podľa Martina Rapaporta, známeho zostavovateľa cenníkov drahých kameňov, „ešte stále stanovujú mnohí maloobchodníci vysoké ceny laboratórne vyrobených diamantov tým, že ich porovnávajú s cenami ich prírodných náprotivkov, čím potenciálne zavádzajú spotrebiteľov, aby si mysleli, že dostávajú dobrú ponuku“. Cena syntetických diamantov sa však, ako sme už uviedli, závratne rúca. Rapaport zdôrazňuje, že sa môžu obchodovať až o 98 % nižšie, ako je známy Rapaportov cenník prírodných diamantov, a predpovedá, že tento pokles bude pokračovať až na úroveň stoviek alebo dokonca desiatok dolárov za karát“.(zdroj: RapNet Blog – Learn What to Expect in the Diamond Market in 2024)

SkryťVypnúť reklamu

Martin Mikuš

Martin Mikuš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Gemológia, teda vedná disciplína zaoberajúca sa drahými kameňmi, je mojou aktívnou záľubou i prácou už viac ako 20 rokov. Som znalcom pre odvetvia Drahé kamene, Drahé kovy a Klenoty, šperky a pôsobím tiež vo funkcii riaditeľa znaleckej organizácie, Slovenského gemologického inštitútu. Som členom diamantovej burzy Diamantclub van Antwerpen. Spolu s otcom a sestrou sa popri odbornej činnosti venujem aj obchodovaniu s diamantmi, farebnými drahokamami a šperkmi v rodinnej spoločnosti Mikuš Diamonds. Cieľom môjho blogu je priniesť záujímavé a zároveň odborne presné informácie zo sveta drahokamov širokej verejnosti. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu