Kambodža, kráľovná juhovýchodnej Ázie + praktické rady

Ak by som mal vybrať krajinu, ktorá sa mi v juhovýchodnej Ázii najviac páči, asi by som vybral Kambodžu. Toto kráľovstvo, má miesta, ktoré patria medzi svetové unikáty a nie je to len Angkor Wat.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Takmer na ploche 100 km2 sa rozprestiera archeologická lokalita Angkor, ktorá v období stredoveku patrila k najväčším ríšam v juhovýchodnej Ázii. Dokonca sa stretnete aj s odhadmi od nejedného historika, že Angkor v 9. a 10. storočí patril k najväčším mestám na svete. V historických knižkách nájdete aj informáciu o 5 miliónoch obyvateľov. Dnes je toto mesto mŕtve a prúdia sem tisíce turistov, aby sa poprechádzali medzi kamennými komplexami. Každého láka ikonická stavba Angkor Wat, ale tých stavieb sú tu desiatky. Niekoho nadchnú kamenné hlavy v komplexe Bayon a niekoho pohladia na duši stromy v komplexe Ta Phrom. Práve s tými stromami si archeológovia nevedia rady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Klasický obrázok 8. divu sveta
Klasický obrázok 8. divu sveta (zdroj: Marta Rajková)
Hlavy v Bayone
Hlavy v Bayone (zdroj: Marta Rajková)
Mních v Tha Phrom
Mních v Tha Phrom (zdroj: Marta Rajková)
Tha Phrom
Tha Phrom (zdroj: Marta Rajková)

Turistický priemysel si rád odfotí ako korene stromu oblápajú múry chrámu, ale tie korene stavbu ničia. Archeológovia by chceli tie stromy odstrániť, aby sa pamiatka nestratila naveky. Mňa osobne najviac bavia tie maličké chrámy, kde sa veľa ľudí nezastavuje, ale míňate ich keď sa premiestňujete na tuk-tukoch od jednej stavby k druhej. Neopravené, nezrekonštruované a ste tam sami. Takisto sa rád zastavím pri reliéfoch, ktoré odhaľujú život v danom období. I keď netreba zabudnúť na propagandistické vyobrazenia daného obdobia, spoločnosť v ríši Angkor patrila v tom čase k benevolentným. Vládcovia boli často hinduisti a obyvatelia budhisti. Viera sa vzájomne rešpektovala a vládcovia postavili dokonca 108 škôl a nemocníc pre obyvateľstvo. S teóriami ako mesto zaniklo je toľko, koľko je kameňov v Angkore. Jednou z nich je, že ríša zanikla pre rozšírené choroby či pre nedostatok jedla. V okolí Angkoru bolo množstvo ryžových polí, ktoré boli napájané z najväčšieho sladkovodného jazera Tonle Sap v juhovýchodnej Ázii.

SkryťVypnúť reklamu
Masový hrob pri hlavnom meste.
Masový hrob pri hlavnom meste. (zdroj: Marta Rajková)
Pol Potov režim má na svedomí takmer 2 milióna obetí
Pol Potov režim má na svedomí takmer 2 milióna obetí (zdroj: Marta Rajková)

Dodnes jazero slúži ako hlavná obživa pre miestnych a keď sa vyberiete rýchloloďou cez jazero do hlavného mesta, uvidíte klasický život na jazere. Videli ste už plávajúcu školu či plávajúci chlievik alebo basketbalové ihrisko? Kambodža má stále viac v sebe pôvodného ako okolité krajiny. Do toho neustále úsmevy domácich, ktorí si ešte pamätajú vražedné vyčíňanie Pol Pota v rokoch 1975 až 1979. V tomto období padli za obeť takmer 2 milióny obyvateľov. Krutú históriu si môžete pripomenúť napríklad v múzeu S 21 či na vražedných poliach, kde bola zavraždená inteligencia národa z dôvodu zvrátenej ideológie. Nosil si okuliare? Mal si vysokoškolské vzdelanie? Bol si lekár? Drvivá väčšia bola kruto zavraždená. Nikto nesmel bývať ani v mestách a Pol Pot prinútil národ žiť na poliach. Preto možno aj hlavné mesto vyzerá tak ošarpano. Možno ako Havana. Tu miesto španielskych honosných budov, nájdete francúzske koloniálne budovy s vysokými stropmi, točitými schodiskami a s rozľahlými balkónmi. Milujem, keď sa tu prechádzam po bulvároch a v pouličných stánkoch si doprajem silnú ľadovú čiernu kávu. Alebo navštívim trhovisko, kde dostanete všetko od výmyslu sveta. Ranná slížová polievka, čerstvé dračie ovocie, alebo kráľovské krevety v štipľavej omáčke. Keďže ide o bývalú francúzsku kolóniu, ani bageta tu nesmie chýbať. Khméri vysedávajú v starých kaviarňach nad silnou kávou a vychutnávajú si ryžové koláčiky. Phnom Penh buď milujete, alebo neznášate. Je to mesto aj s veľkým znečistením, prachom a hlukom. Ale to asi k mestu v tejto časti sveta patrí.

SkryťVypnúť reklamu
Mangostíny
Mangostíny (zdroj: Marta Rajková)
Kráľovské krevety na centrálnom trhovisku v Phnom Phene
Kráľovské krevety na centrálnom trhovisku v Phnom Phene (zdroj: Marta Rajková)
Hot Pot patrí k najobľúbenejšej zábavke. Dostane vývar a tam si dávate jedlo.
Hot Pot patrí k najobľúbenejšej zábavke. Dostane vývar a tam si dávate jedlo. (zdroj: Marta Rajková)

Čo však budete milovať, sú kambodžské pláže na juhu. Mnoho ľudí, keď príde do prístavného mesta Sihanoukville len mávne rukou nad neupravenými a znečistenými plážami. Ale stačí len nasadnúť na trajekt a za hodinu prídete na miesta, ktoré sa raz dostanú do svetového povedomia. Ostrovy Koh Rong alebo Koh Samloen majú tie typické gýčové biele pláže s tyrkysovým morom. Keď domov posielam fotky, dostávam otázku, či som na Maldivách či Zanzibare. Veľa ľudí neverí, že Kambodža má tak prekrásne pláže. Pred siedmymi rokmi ich objavil jeden Turek a začal rozvíjať turistický priemysel. Je to miesto, kde stále nájdete tú svoju opustenú pláž.

SkryťVypnúť reklamu
Idemeeee
Idemeeee (zdroj: Martin Navrátil)
Pohodička
Pohodička (zdroj: Marta Rajková)
Ešte sem nedorazili zástupy turistov
Ešte sem nedorazili zástupy turistov (zdroj: Marta Rajková)
Pláže Koh Rong
Pláže Koh Rong (zdroj: Marta Rajková)

Na záver cesty ideme na sever k hraniciam s Laosom. Kde sa rovinatá krajina postupne zdvíha do hôr a kde rieka Mekong je vládcom. Vedeli ste, že tu môžete vidieť sladkovodných delfínov? Nám sa to teraz nepodarilo, ale nevadí.

Kambodža to je kombinácia histórie, oddychu pri mori, ale aj zábavy v hlavnom meste či na krásnych ostrovoch a plážach. Je takisto navyše považovaná za ideálnu bránu do Ázie. Ak hľadáte exotiku, cestovateľské trasy a dobrú kuchyňu, potom ste si vybrali určite správne. Aj skúsený cestovateľ bude nadšený množstvom možností, ktoré toto miesto ponúka.

Text: Martin Navrátil

Našu ročnú cestu môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

Pár praktických rád na Kambodžu

Víza

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíte veľmi jednoducho na hranici za poplatok 30 USD, prípadne za 1200 THB (thajských bhatov), ak cestujete smerom z Thajska. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Na vybavenie víz potrebujete len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Mojou povinnosťou je však upozorniť na jednu nekalú vec, ktorá sa odohráva na hraniciach a je jedno, či z thajskej alebo vietnamskej strany.

Ak cestujete z thajského Bangkoku, miestne cestovné kancelárie sa vás môžu snažiť oklamať tvrdiac, že keď si priplatíte cca. 3 až 15 USD

  • nemusíte čakať v horúcom počasí v rade na hraniciach;

  • vybavia vám víza rýchlejšie, než by ste si ich vybavovali na hraniciach sami alebo iné výmysly.

Stretli sme sa dokonca aj s tvrdením, že kambodžské víza stoja 40 USD a vy tak zaplatíte poplatok „len“ 3 USD navyše.

Odmietnite zaplatiť tieto extra poplatky a nepodporte miestnu mafiu, ktorá stále pravidelne zdiera turistov. Z vlastnej skúsenosti totiž vieme, že v skutočnosti:

  • víza aj s vyplnením vybavíte do 10 minút;

  • nie sú žiadne veľké rady, keďže pre cudzincov je osobitná budova;

  • na thajskej aj na vietnamskej strane je klimatizovaná miestnosť.

Nepoznáme ľahšiu hranicu na vybavenie víz. Veľa ľudí však naletí na hore uvedený fígeľ pri predstave, že budú stáť v teple. Takéto hranice už viac menej neexistujú na hlavných ťahoch.

Ak slušne odmietnete platiť poplatky navyše, tak miestne cestovné kancelárie sa pokúsia o ďalšie triky. Trvajte na tom, aby ste si ponechali pri sebe:

  • originálny doklad o zaplatený dopravy, ktorú ste dostali v mieste zakúpenia dopravy. Nepustite ho z rúk. Stretli sme sa s tým, že cestovatelia, čo išli po vlastnej linke cez hranice, nemali originálny doklad a následne autobus, ktorý čakal pri nástupe za hranicou, ich odmietol zobrať.

Koľko stojí cesta Bangkok – Siem Reap (Angkor Wat)?

Máte dve možnosti.

  • 350 THB (čo je cca. 9 EUR), ale v tomto prípade budete musieť vymeniť autobus na hranici. Cesta trvá cca. 10 hodín.

  • 850 THB (čo je asi 21 EUR). Tento druh dopravy ide priamo z Bangkoku do Siem Reapu bez toho, aby ste museli zmeniť autobus. Cesta trvá asi 8 hodín.

Doprava do Kambodže

Žiadne priame spojenie medzi Kambodžou a Európou neexistuje. Najjednoduchšie je letieť do thajského Bangkoku alebo cez Čínu a následne buď do Siem Reapu (kde môžete navštíviť známu pamiatku Angkor Wat), alebo do hlavného mesta Phnom Penh. Lety z Bangkoku a Siem Reapu patria medzi tie lacnejšie, väčšinou stoja do 50 EUR a pri skorom nákupe aj menej. Pri tomto lete môžete využiť asi najpopulárnejšiu nízkonákladovú leteckú spoločnosť Air Asia – http://www.airasia.com.

Ak by ste sa rozhodli, že chcete zostať chvíľu v Bangkoku a ísť do Kambodže po zemi, môžete využiť pravidelné autobusové linky do Siem Reapu. Cesta trvá cca 8 hodín a cena sa pohybuje od 10 do 20 EUR. Lístky kúpite bezproblémovo v Bangkoku na najslávnejšej ulici plnej barov Kao San Road.

Vnútroštátna doprava

Autobusy

Cesty v Kambodži sú na veľmi dobrej úrovni. To znamená asfaltové a vzdialenosti prejdete oveľa rýchlejšie ako pred pár rokmi. Takisto autobusové spojenia v rámci Kambodže sú na vysokej úrovni. Medzi mestami odchádzajú v pravidelných intervaloch klimatizované autobusy. Lístky si viete bezproblémovo kúpiť nielen na autobusovej stanici, ale aj na hoteloch či guesthouse-och, kde bývate.

Doprava medzi mestami

  • Siem Reap – Phnom Penh – 6 hodín – 10 USD

  • Siem Reap – Sihanoukville – 11 až 12 hodín – 18 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)

  • Phnom Penh – Sihanoukville – 6 hodín – 10 USD

Rýchloloď

Medzi mestami Phnom Penh a Siem Reap, kde leží známy Angkor Wat, je najlepšie prepraviť sa rýchloloďou, ak je dostatočne vysoká hladina jazera. Cesta je síce drahšia ako autobusom, ale je zážitkovejšia. Nielenže prejdete najväčším sladkovodným jazerom v juhovýchodnej Ázii, ale uvidíte aj plávajúce domy a možno aj zaujímavú faunu (sladkovodné delfíny). Ak sedíte na streche, poriadne sa natrite opaľovacím krémom.

Loďou sa dostanete tiež na ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloem, a to z prístavu v meste Sihanoukville. Plavba rýchloloďou trvá cca 40 minút. My sme využili spoločnosť Speed Ferry, ktorá na svojej stránke uvádza aj časový rozvrh. Cena spiatočnej dopravy pri kúpe online je cca. 21 USD/osoba, na mieste v Sihanoukville dostanete lístky za 20 USD/osoba. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú aj kombináciu lístka autobus + loď, čo je niekedy výhodnejšie, pretože takto vás cena lístka za loď vyjde o pár dolárov menej.

Z ostrova na ostrov

Vzdialenosť medzi ostrovmi Koh Rong s Koh Rong Samloem je 20 minút plavby loďou. Ak by ste chceli ísť z Koh Rong na Koh Rong Samloem (alebo opačne), máte dve možnosti:

1) už spomínanou lodnou spoločnosťou „Speed Ferry“ za 5 USD. Lístok je dobré si objednať 24 hodín dopredu.

2) Boat Taxi – miestni rybári vás prepravia za poplatok cca. 25 USD dolárov. Oplatí sa to viac, ak ste viacerí. Rezervácia nie je nutná a stačí prísť za hociktorým rybárom, ktorý má loď a opýtať sa

Bezpečnosť

Kambodža je omnoho bezpečnejšia krajina ako ju máme uloženú v našich predstavách. Kambodža je chudobnejšia ako Thajsko či Vietnam, ale možno o to otvorenejšia voči turistom. Odporúčame:

  • Dávať si pozor na osobné veci na trhoviskách a preplnených miestach.

  • Piť vodu len z balených fliaš.

  • Dodržiavať pitný režim v období veľkých horúčav.

Peniaze

Kambodžskou menou je kambodžský riel (KHR), ktorého aktuálny kurz si môžete pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/khr-cambodian-riel. Druhou akceptovanou menou je americký dolár. Kambodža je považovaná za lacnú destináciu, aspoň v porovnaní so Slovenskom je lacnejšia. Služby sú na veľkom vzostupe, netreba si preto rezervovať hotely v príliš veľkom časovom predstihu. Ubytovanie nájdete aj na mieste a ceny sa dajú zjednávať. Strava a doprava sú pomerne lacné. Najdrahšími položkami počas návštevy Kambodže sú vstupy do pamiatok.

Zdroj: https://www.travelistan.sk/krajina/kambodza/

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu