Africký mor ošípaných, alebo ukážka, že nikto za nič nemôže....

Situácia je vážna. Máme 6 okresov, kde máme potvrdený výskyt. Poviete si, že to nie je problém, ale je. A obrovský

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Africký mor ošípaných (AMO) je neliečiteľné ochorenie pre vnímavé zvieratá. V prirodzenom prostredí ho prenášajú kliešte, ale v našich podmienkach, okrem diviakov, ide predovšetkým o prenos cez ľudský faktor. Vírus spôsobuje skoro 100 % mortalitu (úmrtnosť), v endemických zamorených oblastiach sa síce znižuje, ale prežité zvieratá sa stávajú prenášačmi. Čo je pri tomto víruse hlavné, je jeho vysoká rezistencia a schopnosť prežitia aj v extrémnych podmienkach. Pri izbovej teplote 18 mesiacov, v mrazenom stave 6 mesiacov (niektoré údaje hovoria o 300 dňoch), prežíva pri pH medzi 1,9 - 13,4. Bezpečne ho usmrcuje až teplota nad 70 stupňov Celsia. Preto, ak sa už dostane do vnímavého prostredia, hoci aj prenosom cez tepelne neopracované výrobky, pomôžu len razantné opatrenia. Navyše u AMO neexistuje žiadna vakcína. Preto je nutné vo vymedzenom ohnisku likvidovať všetky divé aj domáce vnímavé zvieratá.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dňa 13.1.2019 maďarské autority potvrdili prítomnosť vírusu u diviaka nájdeného v župe Borsód – Abaúj- Zemplén susediacej s okresom Rimavská Sobota. Vzdialenosť od SK hranice je menej ako 1 km . Pre Slovensko išlo o veľmi nepriaznivú situáciu.

Na východe Slovenska bolo, pred viac ako rokom, vyhlásené mimoriadne opatrenie a prikázaná depopulácia (razantné zníženie stavu) diviačej zvery. Nejak nevyšlo. Zrejme nebol čas. Jednoduchá matematika nepustí. Ak totiž máte ročný prírastok vyšší ako predstavuje navýšenie lovu zistíte, že rok po vyhlásení mimoriadneho opatrenia máte viac diviačej zveri ako pred opatrením. Chyba? Iste.

Skryť Vypnúť reklamu

A tu začína Slovenská rozprávka. Poľovné združenia predložia plány lovu okresným úradom, tie sú zas riadené ministerstvom vnútra a nemajú žiadnu povinnosť koordinovať a overovať, či plány lovu predstavujú dostatočné zníženie stavu zvierat tak, ako to nariadil hlavný veterinár SR, ktorý zas podlieha pod ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Plány lovu sa schvália a zašlú späť na poľovné združenia. Ak poľovné združenie splní plán lovu, všetko je LEGE ARTIS. Nikto za nič nemôže.Fakty ktoré definujú východiskovú situáciu: 

 • Depopulácia, čiže zásadné zníženie stavu zvierat je prikázané všetkým poľovným združeniam od 24.6.2019 a ako sa dnes ukázalo, tak prírastok bol vyšší ako úbytok, čiže opatrenia boli absolútne neúčinné.

 • Poľovné združenia sa snažia vyviniť tým, že plnia plán lovu, ktorý predložili a schválili na okresných úradoch

 • Boli distribuované chladiace boxy na dočasné uskladnenie ulovených diviakov do doby vyšetrenia vzoriek na AMO

 • Dnes nie je priestor na určovanie vinníka, dnes je potrebné prijať účinné opatrenia a zamedziť šírenie nákazy.

Riešenie

 MPaRV vydá mimoriadne opatrenie v ktorom 

 • Vyhlási v epicentrách nákazy a kružnici 30-50 km od epicentier mimoriadnu situáciu

 • Poverí kompletnou vecnou aj formálnou zodpovednosťou za krízové rozhodovanie aj kontrolu účinnosti opatrení hlavného veterinára SR

 • Bude potrebné vyčleniť prostriedky pre hlavného veterinára a predovšetkým mimoriadne podriadiť všetky poľovné združenia a revíre, priamo pod krízové riadenie hlavného veterinára SR.

 • Hlavný veterinár SR vydá príkaz pre jednotlivé miestne príslušné RVPS na stanovenie plánu lovu pre jednotlivé poľovné revíre s výsledným cieľovým stavom 0 v období max 6 mesiacov

 • Hlavný veterinár SR vydá príkaz na dennú aktualizáciu a monitoring pre miestne príslušné RVPS účinnosti lovu výlučne na základe skutočného počtu vyšetrených vzoriek

 • Hlavný veterinár SR určí karanténnu oblasť musí prikázať a vymôcť právo. Bude viac ako žiadúce zabezpečiť obmedzenie až zákaz pohybu tovarov a zvierat, ktoré môžu predstavovať potenciálne riziko prenosu vírusu v zóne 30-50 km tvorenej kružnicou so stredom v epicentre potvrdenej nákazy. A to obojstranne, čo znamená do aj zo zóny.

 • Pozitívny kadáver zásadne nezakopávať, povinne likvidovať v kafilérii pri dodržaní opatrení na bezpečnú prepravu tak, aby preprava nepredstavovala riziko šírenia nákazy

Spätná kontrola účinnosti opatrení

Skryť Vypnúť reklamu
 • Hlavný veterinár, prostredníctvom miestne príslušnej RVPS, zabezpečí denný, týždenný a mesačný monitoring plnenia plánu lovu podľa bodu 1.e a v prípade neplnenia plánu lovu na úrovni 80% (mesačne) a viac vydá prvé upozornenie pre ten ktorý revír a poľovné združenie

 • V prípade, že miestne príslušná RVPS zistí, že porušenie plánu lovu podľa bodu 2.a pokračuje aj v nasledujúcom mesiaci, vydá druhé upozornenie a bude vyžadovať predloženie opatrení, ktoré dané poľovné združenie dobrovoľne prijme tak, aby bol plán lovu najneskôr v 3 mesiaci kumulatívne plnený.

 • Ak v 3 mesiaci krízového obdobia nebude plnený plán lovu podľa bodov 2.a a 2.b, je povinný hlavný veterinár požiadať o súčinnosť silové zložky štátu a zabezpečiť fyzickú depopuláciu diviačej zvery v danom revíre.

 • Sankcia sa porušenie plánu lovu nesmie byť finančná, nie je dostatočne účinná, je potrebné zvážiť právne možnosti dočasného/úplného zrušenia poľovného revíru, alebo odobratie výkonu poľovného práva pre to, ktoré združenie, či revír, ktoré neplní plán lovu.

 • Využiť ostatne účinný model jahniat pre distribúciu mrazenej diviny, ktorá po vyšetrení vzorky bude negatívna

 • Zabezpečiť dostatočnú rozrábkovú kapacitu pre predpokladaný počet odlovených diviakov

 • Prehodnotiť zvýšenie odstrelného pre zvýšenie účinnosti opatrení

 • Odstrelné odpočítať od trhovej hodnoty negatívneho diviaka, čím sa zásadne zníži predajná cena v celej obchodnej sieti SR a zvýši úspešnosť skutočného predaja na domácom trhu.

 • Postupovať ďalej podľa overeného postupu pri riešení jahňaciny

Ak nie je jasné aké riziká tu máme tak sú tu 2 zásadné 

 1. Hrozí nám zákaz exportu bravčového mäsa mimo SR. To bude pre toto odvetvie agrorezortu fatálne, náš export predstavuje majoritu výroby.

 2. Ak sa nákaza prenesie do oblastí, kde máme sústredené intenzívne chovy vnímavých zvierat, budú všetky utratené. História obnovy chovu po AMO nám ukazuje, že jav býva nevratný.

Je potrebné si ale uvedomiť ešte jeden zásadný faktor. Prebiehajúca žatva. Ak je na poli uhynuté zviera tak kombajn kontaminuje celú úrodu aj slamu. Ak si uvedomíme ako putuje po Slovensku obilie určené na kŕmne účely, môžeme si veľmi ľahko zavliecť ochorenie na celé územie SR. Zároveň žatva bude znamenať vysokú mieru migrácie diviaka do oblastí, kde žatva ešte neprebieha, čo účinným opatreniam skutočne nepomáha.

Potrebujeme konať a potrebujeme konať rýchlo....inej cesty niet

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  197
 •  | 
 • Páči sa:  21x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu