Tragédia s morom ošípaných pokračuje

Dlho bolo ticho a nikto verejnosť neinformoval. Stránka ŠVPS ukazuje stále iba 10 prípadov a ministerstvo Matečnej radšej ticho mlčí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 24. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. Evidujeme ďalšie prípady afrického moru ošípaných na území SR. Africký mor ošípaných (AMO) sa rozšíril o ďalšie prípady potvrdenia tejto nákazy u diviaka. K dnešnému dňu je evidovaných 23 laboratórne potvrdených prípadov, všetky na území okresu Trebišov, 12 prípadov u diviaka a 11 prípadov v chove domácich ošípaných. Vyšetrenia ďalších diviakov, ako aj domácich ošípaných, v národnom referenčnom laboratóriu vo Zvolene, naďalej prebiehajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vytýčenie územia
Vytýčenie územia (zdroj: ŠVPS SR)

Aj napriek tomu, že od 12.8.2019 bubnujem na poplach, nič konkrétne sa nedeje. Dozvedeli sme sa, že sa bude odškodňovať, ale odškodnenie sa vzťahuje len na registrovaných chovateľov, ktorý si splnili legislatívne požiadavky. Nahlásenie infikovaných zvierat štátnemu alebo súkromnému veterinárnemu lekárovi je mimoriadne dôležité na zamedzenie šírenia nákazy do ďalších oblastí Slovenska.

Potom prišla prosba pani ministerky : Ak držiteľ zvierat doposiaľ nenahlásili chov ošípaných miestnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, prosíme, aby tak bezodkladne urobil

Opakovať svoje články nebudem, ale takto amatérsky riadiť krízu som už dlho nevidel. Hlavný veterinár potrebuje zvýšiť kompetencie a zabezpečiť, aby celá vytýčená zóna podliehala jeho riadeniu a kontrole. Nie je mi úplne jasné, prečo sa robia tak zásadné rozdiely medzi diviakom, ktorý vírus prenáša a domácim chovom. Za každého uloveného diviaka štát rád zaplatí. Pre diviaky sú okamžite vyrobené a distribuované chladiace boxy. Chovateľovi ošípaných ostanú oči pre plač. Nebol registrovaný, tak nemá nárok. Súhlasím, že obchádzať registráciu nie je správne, ale za podstatne nesprávnejšie považujem toto selektívne právo SNS a jej ministerky Matečnej.

SkryťVypnúť reklamu

Tak si to spočítajme. Ak poľovné združenie odovzdá vzorku uhynutého zvieraťa, dostane 40 Eur, za odovzdanie vzorky z uloveného diviaka, dostane 10 Eur, za ulovenú diviačicu a lanštiačicu dostane 40 Eur. Ak je ulovený diviak uložený v chladiacom boxe, čaká sa na výsledok vyšetrenia. Ak je negatívny, môže sa mäso diviaka použiť ďalej. Čiže sa predá za plnú trhovú cenu. Ak však v boxe, ktorý je stavaný na 10 ks diviačej zvery, je čo i len jediný pozitívny diviak, musí sa zlikvidovať všetkých 10 a box riadne vyčistiť. Ako a kto to skontroluje? Nikto. Ak sa diviaky majú prepravovať v nepriedušných vreciach, prečo sa nezvážajú do kafilérie, ale sa zakopávajú? Ak je diviak vyvrhnutý a výsledky testov ešte nie sú známe, ako sa likviduje vývrh, ktorý môže byť zdrojom šírenia nákazy? Nikto netuší.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa však pozriete na to, ako sa činí RVPS v oblasti ošípaných, ten rozdiel už začína byť zaujímavý a zarážajúci. Do domu chovateľa príde celé komando, ktoré ošípanú usmrtí, zoberie vzorky a rovno zlikviduje v pripravenom vozidle. Žiadne chladničky, žiadne čakanie na výsledky. Všetky ošípané sú zlikvidované. Prečo je ten rozdiel? 

No preto, lebo podľa ministerky Matečnej sú malí farmári a chovatelia nepriateľ štátu. Nemajú také silné lobby skupiny ako poľovníci. Pre nich sa nenájde ani 1 Euro na odškodnenie a o miliónových investíciách na chladničky len taktne pomlčím.

Diviak a jeho premnoženie je hlavná príčina šírenia tohto ochorenia. Za poľovné revíry zodpovedá pani ministerka, tak hádam nebude kopať do vlastných. Pri domácich chovateľoch šikana, inde sa s úsmevom nájdu peniaze na všetko. Prižmúri sa očko, nebude sa trvať na riadnej eliminácii rizika a povolí sa predaj mäsa z diviaka, vozidlá dezinfikovať netreba, to isté platí o nekontrolovaných vývrhoch a dezinfekcii zúčastnených.

SkryťVypnúť reklamu

A nesmieme zabudnúť na zelenú naftu, pripomína ministerka. Aj tá pomôže v boji proti AMO. Ako? Neviem, nie som tak odborne zdatný, aby som pochopil toto hlúpe tvrdenie. Čo ale viem je to, že takýmto štýlom túto vojnu nevyhráme a okrem stavu vnímavých zvierat = 0 ks nám ostane trh zaplavený "zdravým" diviačím mäsom a uplakanými drobnochovateľmi. Toto je skutočný ciel?

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  202
  •  | 
  • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu