Chlebíčkový Dubaj

Blog trocha o chlebíčkoch a viac o Dubaji. A najviac o malomeštiactve…

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak máte v priečnom reze okolo päťdesiat letokruhov, tiež si to pamätáte… 

Osemdesiate roky minulého storočia. Prichádza návšteva a v kuchyni sa chystajú chlebíčky. V potravinách sa zaobstaral dojem hojnosti. Veka, niečo na spôsob šunky, kápia, vajcia, tvrdý syr... Čím menej kvalitných surovín, tým viac zdobnosti a farieb. Z dvoch klobás, horčice a dvadsaťpäť deka čohokoľvek sa vytvorí ilúzia vznešenosti, karikatúra hors d'oeuvres, paródia na luxus. „Naj ľudze vidza“, ako sa hovorilo (a hovorí) tu na východe. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezdobené chlebíčky boli vtedy základom večera. Každá rodina mala svoj chlebíčkový erb. Podľa neho sa dala oceniť domácnosť - moravské mäso kúpené po známosti?... domáce uhorky?... kvapka worcestershire na KAŽDOM koliesku vajíčka? 

Chlebíčky sú fajn, nechápte ma zle. Ale už ich len objednávame. Zo zvyku, veď z priemerného platu dokážeme zaobstarať onakvejšie veci. Všetky suroviny sú dnes bezcenné. Ako môže mať pečivo skutočnú hodnotu, ak ste sa ráno o šiestej nešli postaviť do radu pred potraviny? Ako môžu byť servítky s kvetinovým vzorom vzácne, keď ste ich nezískali tak, že ste Anke z papiernictva zaobstarali kontakt v autoservise?

SkryťVypnúť reklamu

Filisterský* inštinkt obyvateľa Stredovýchodnej Európy v nás ostal, ale normalizačnými chlebíčkami už neohúrime. Veď poznáme kozí syr s čučoriedkami, vyšľahanú medovú ricottu, alebo krokety pimento (všimnite si radosť mojej malomeštiackej duše, keď sa môže maznať so zvláštnymi slovami). 

Ako svet bol svetom, chudobný vždy núkal to posledné. Malomeštiacki a priemerní, teda takmer my všetci, predkladali extra veci navyše. Niečo muselo nahradiť chýbajúcu vnútornú integritu, slobodu a obsah. Draho pôsobiaca čokoláda, káva a cinzano, šperky, pašované hodinky, auto z dovozu a diapozitívy z Juhoslávie. Decká mali poklady v podobe digitálok s kalkulačkou, nášiviek adidas, fotiek Winnetoua z kolotoča, lepších angličákov a znalosti kiwi. 

SkryťVypnúť reklamu

Teraz tu už nefunguje. 

Oslí mostík k Dubaju

Našťastie, máme tu iné farebné perie a iné chlebíčky. Sú ďaleko väčšie a maskujú desivo prázdnu púšť tisíckrát krajším spôsobom. 

Napríklad Dubaj. Navštíviť ho, a mať odtiaľ sefíčko, dnes Slovákov možno láka najviac. Aj našich ctihodných výbohných podnikateľov, čo sa zaslúžili o rozkvet tejto zeme. 

Úprimne, Dubaj je prenádherný. Je to zázrak, ktorý prudko vyrástol na mieste, kde bolo malé rybárske mestečko. Celkom ako obdivovaný Singapur (nie úplne slobodný raj obchodu), ako Las Vegas (vybudovaný zo zisku nelegálne predávanej pálenky, drog a odborárskych fondov), ako Los Angeles (postavený na snoch a ilúzii). A takmer ako Periklove Atény (žartujem). 

SkryťVypnúť reklamu

Presnejšie vyjadrené, Dubaj vyrašil ako hnisavá vyrážka na nose pubertiaka. 

V súvislosti s Dubajom nebudem spomínať architektonické zázraky s nevyriešeným kanalizačným systémom. (Toto je internetová zajačia nora. Vyvážali sa hovná  z viacerých budov donedávna cisternami? Alebo je to len súčasť sporu pro- a anti-dubajských frakcií?). Nemienim sa zaoberať Palmovým polostrovom a ničením ekosystému pri jeho budovaní, ani náhodnými mrakodrapmi každého tvaru a architektúry. Nejedno mesto má kontroverzné základy.

Treba ale povedať, že Dubaj nemá žiadnu historickú tradíciu. Je to lego skladačka veeeeľmi bohatého dieťaťa. Ale nie je to jediný červ v dejinách, ktorý znenazdajky rozďavil papuľu zpod piesku. Tá megalopolis ma zaujala iným spôsobom. Dubaj si získal moju pozornosť tým, že láka malomeštiakov turistov všetkých krajín (8 a pol milióna v prvom kvartáli 2023) a mojich ficoidných spoluobčanov. 

A je zaujímavý tým, že je postavený na otroctve, krvi a špinavých peniazoch. Mnoho ľudí si myslí, že za jeho zdanlivou prosperitou je ropa, to však už pradávno nie je pravda (ropa je tam dnes pod 1 percento HDP, opravte ma ak sa mýlim). 

Otrocká práca sa nedá tolerovať a tú tému nemožno odložiť bokom. Konkrétne skúsenosti ľudí, ktorí tam pracovali, sú dobre zdokumentované. Podobne, ako podmienky, za akých tam robotníci z Indie, Bangladéša, Barmy a Pakistanu budovali (a budujú) pozlátko luxusu

Chlebíček Dubaj má aj inú pikantnú príchuť. Jeho trestný zákon je ako domáci chren, nie tak lahodný, ale oči veru zaslzia. Implementuje zvratky takzvaných posvätných textov. V tej súvislosti mi príde iba smiešne, že Slováci, ktorí sa klepú strachom pri vyslovení slova „šaría“, žerú Dubaj tak oddane, vychutnávajú ho s privretými očami, až im eidamová strúhanka padá za košeľu.

Pýtate sa, kto som ja, aby som posudzoval morálku Dubaja? 

Nie ja, ale správa Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) 2018 tam odhalila slobodné finančné pôsobenie Ruslana Bajsarova, kadyrovského bohatiera, Alexandra Borodaja, samozvaného premiéra vymyslenej Donetskej  republiky,  Romana Ljabikova, Dmytria Rubolovjeva a iných sankcionovaných mierotvorcov. Chcete mená aj mimo kremeľského okruhu? Wael Abdulkarim (Syria), Hassain Gomez (Mexico), Kambiz Mahmoud Rostamian (Irán), Altaf Khanani (Pakistan), Hossein Pournaghshband (Iran), Kamel Mohamad Amhaz (Libanon), Rami Makhlouf (Syria). Drogy, terorizmus, obchodovanie s bielym mäasom. V zázračnom Dubaji žiadne peniaze nesmrdia. A čo je najlepšie, Spojené arabské emiráty nemajú formálnu zmluvu o vydávaní kriminálnikov do USA, UK, ani EÚ (hoci vydajú zločinca, keď láskavo uznajú za vhodné). 

Viete, kto dostáva najprísnejšie tresty v Saudskej Arábii? Ľudia ako Salma al-Shehab, ktorá sa domáhala reformy, ľudských práv a práv žien (napríklad práva šoférovať). Veru, nebolo o ňu postarané, ako o youtuberov a influencerov, čo si nechajú zaplatiť za propagandu. Dostala 27 rokov a civilizovaný svet žiada o jej prepustenie.


Ale odpustite mi rozhorčenie, nechal som sa uniesť. Veď zápach skazenej šunky sa dá zachrániť opražením a polevou z majonézy. Papajme svoje mňam dvojhubky, svet tam vonku je príliš zložitý. Poďme všetci do Dubaja! Tam, na okraji mesta, je otroctvo a neúrodný piesok, ale prostred bubliny si urobme selfíčko, nech vznikne aspoň dojem plnohodnotného života.

Ak smiem poprosiť milovníkov fasád, masiek, chlebíčkov a Dubaja… mohli by ste tam aj ostať?

*filister -tra m. konzervatívny malomeštiak; spiatočník, obmedzenec;


—--

Zaujímavé odkazy:


https://medium.com/@sohaibwaheed06/explaining-dubais-poop-problem-fcc62cd11890

https://www.occrp.org/en/investigations/dubai-uncovered-data-leak-exposes-how-criminals-officials-and-sanctioned-politicians-poured-money-into-dubai-real-estate

Human Rights Watch:

https://www.hrw.org/news/2023/12/03/questions-and-answers-migrant-worker-abuses-uae-and-cop28


Harvard International Review:

https://hir.harvard.edu/taken-hostage-in-the-uae/


The Guardian:

https://www.theguardian.com/global-development/2020/sep/03/i-am-starving-the-migrant-workers-abandoned-by-dubai-employers


… atakďalej.

Martin Pollák

Martin Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  3 710x

Som človák a otec, vyrezávam z dreva a avokádových kôstok, tvorím kreslené vtipy a píšem poviedky. A na všetko mám názor, samozrejme. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť a politikaPoviedkyKreslený humorKnihyViera nevieraSúkromnéNezaradenéFejtón

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu