Najnebezpečnejšia politická misia premiéra?

Ficov plán „Krasnaja rvota“ (červené zvratky) sa mi nepáči. Neviem to definovať presne, ale radšej sa báť, ako zľaknúť

Najnebezpečnejšia politická misia premiéra?
Poutiera sa krv peniazmi? (Zdroj: AI model: Stable Diffusion)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak je niečo, čo je potrebné pozorovať obzvlášt ostražito, tak je to Ficova „zahraničná politika Slovenska“. Práve teraz sa odohráva čosi, čo môže mať na našu vlasť nedozierne následky, a diskusia o tom je tu prislabá. Nie som expert na geopolitiku a ekonomické čachre veľkých hráčov a to ma štve. Ibaže pocitu, že nám niečo zásadné uniká, sa neviem zbaviť – nazvite ma kľudne konšpirátorom, paranoikom. Možno priveľa čítam o diktátorských režimoch a technológii moci. Whatever. Ak sa mýlim, dobre pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Domáca scéna

Na takmer nič z toho, čo premiér predvádza na domácej scéne, nemá mandát ani od vlastných voličov. (Tým je to ale „buřt“.) Mnohé kroky si osobne dešifrujem nasledovne: Išlo a ide mu o 

  • odvrátenie možného trestného stíhania, zabezpečenie, aby sa už nemohli sponzori, vysokí úradníci a sudcovia ocitnúť na dosah nezávislých orgánov činných v trestnom konaní. (Stále si myslím, že nám celkom nedošlo, ako blízko bol Fico v jednom momente k zatknutiu.)

  • demontáž dôležitých inštitúcií, postupnú konsolidáciu moci a utlmenie hrozby občianskej neposlušnosti, 

  • prípravu pôdy pre stranícku omladinu. 

Opakovane si však kladiem otázku – o čo mu ide ďalej? Pretože politické tančeky a ohňostroje pre vlastných voličov ma nezaujímajú. Dokonca ani kitseevovičovské premety, huliakovské bludy, Jamkatého tliachanie. Aj na tom, čo sa interpretuje ako koaličná kríza, vidieť, že premiér je vysmiaty a nemyslím si, že sa cíti ohrozene. Pôsobí na mňa tak, že ho nijako netrápi ani politická cena tzv „konsolidácie“. Dokonca akoby ho nezožieral ani postoj Európskej komisie, či tvorenie bezpečnostných stratégií EU bez našej účasti. Naopak, ešte si dovolí proaktívne útočiť na našich spojencov a potvrdzovať, že nie sme dôveryhodný partner pre spojenecké tajné služby. Akoby sa čosi iné, pre neho ďaleko podstatnejšie, pieklo v pozadí. 

SkryťVypnúť reklamu

Úvaha o ceste do rozprávky

Ficov výlet po Rusku a Číne na pohľad nedáva celkom zmysel. Jasné, Hranol by mohol byť ten typ, ktorý naozaj verí v posvätnú úlohu Ruska, zlý Západ, Čínsky recept na šťastie a také pindy pre masy. Na to, aby som tomu veril, ho mám až príliš navnímaného. Veď prakticky nikdy v celom politickom živote nevyslovil nič, čo by malo stopu po nejakom obsahu, hodnotách alebo presvedčení – ešte aj tá hra na klaňanie Husákovi je taká… no proste divadelná. Z Kuciakových prác a práce vyšetrovateľov PRESNE vieme, čo budoval v tejto krajine.

Ale prečo sa odrazu doslova plazí kanalizáciou ruskej propagandy a bohviečo dohaduje v Číne? Najprv si nejako zosumarizujme, čo sa stalo doposiaľ (Prosím, buďte trpezliví, budem stručný):

SkryťVypnúť reklamu
  • JÚL 2024 : 

    • Orbán navštevuje Rusko, lídri EU su znechutení
      Krátko predtým Zoltán Kovács, Orbánov medzinárodný hovorca, novinárom záhadne povie, že Orbán je „off the grid“. "Nepovieme vám dopredu, čo chystá," odpovedá v Budapešti na otázku, či je v pláne cesta do Moskvy. Keď sa tam maďarský spasiteľ naozaj vyskytne, ohradia sa voči tomu Borrell, nemecká ministerka zahraničných vecí Baerbocková, Tusk a prakticky každý, kto v Európe rozpoznal ruskú hrozbu. Estónska premiérka Kaja Kallas dokonca povie, že Orbán „využíva pozíciu predsedníctva EÚ na rozsievanie zmätku.“ Orbánovi nevadí ani vyhrotenie vzťahu so Scholzom, s ktorým nonšalantne zruší stretnutie.
      Fico vyslovuje (5.7.) obdiv maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že navštívil Kyjev aj Moskvu. "Keby mi to môj zdravotný stav umožňoval, veľmi rád by som sa k nemu pripojil. Mierových rokovaní, mierových iniciatív nie je nikdy dosť…“ (Presne vtedy aj prezentuje úvahy o úprave Ústavy SR, aby sa postavila hrádza proti liberalizmu.) Akoby vravel „Juuuj, aj jaaa chceeem z koláčika.“

    • Orbán navštevuje Organizáciu turkických štátov (OTS)
      V nej je Maďarsko „pozorovateľom“ od 2018. Členovia: Azerbajdžan, Kazachstan, Kyrgystan, Turecko, Uzbekistan. Od roku 2023 je pozorovateľom aj Euroázijská politická a ekonomická medzivládna organizácia ECO, kam už ale patrí aj Irán, Pakistan, Afganistan (momentálne neviem, či oficiálne).
      „V záujme Maďarska je udržiavať otvorené, mierové a dynamické hospodárske vzťahy s krajinami sveta,“ twituje Orbán zo summitu v Azerbajďžane. POZN.: Akoby som počul bubny práčok peňazí, ale môže to byť mnou.

    • Orbán navštevuje Peking
      Čínske ministerstvo zahraničných vecí sucho oznámi, že lídri budú na schôdzke „hĺbkovo“ preberať otázky spoločného záujmu. Orbánova cesta do Číny sa koná niekoľko dní pred summitom Severoatlantickej aliancie ohľadom poskytnutia ďalšej podpory Ukrajine. Zároveň nasleduje po tom, ako Európska komisia potvrdila, že na dovoz elektrických vozidiel vyrobených v Číne uvalí clá až do výšky 37,6 percenta. (Scholz je mimochodom tiež jemne v opozícii voči týmto clám, zatiaľčo Baerbocková razí drsnejší postoj voči Číne a Rusku).
      Tu je zaujímavé, že v predpandemickom čase Macron, Merkel a spol uzavreli s Xi Jinpingom Komplexnú dohodu o investíciách (CAI) a jestvoval pomerne ostrý nesúlad vo vnútri EU ohľadom rokovaní s tyranským režimom. 

  • OKTÓBER 2024

    • Fico sa dychtivo vrhá po ruských stopách svojho maďarského idolu.
      Zachádza ešte omnoho ďalej, ako Orbán, keď najprv vysiela svojho dvorného klauna do služieb propagandy a sám sa podujme na rozhovor s Oľgou Skabejevovou. Táto „železná bábika Putinovej TV“ je na sankčných zoznamoch EU, keďže je zodpovedná za aktívnu podporu alebo vykonávanie činností alebo politík, ktoré narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny, ako aj stabilitu a bezpečnosť na Ukrajine. (Okrem iného popiera preukázaný masaker civilistov v Buči.)
      Jeho plazenie sa zvratkami je až nepochopiteľne zahanbujúce. Najlepšie to vystihuje česká europoslankyňa Danuše Nerudová na X (30.10.): „Slovenský premiér Fico svým tragickým mudrováním v pořadu ruské propagandy, ve kterém hosté posílají atomovky na Evropu, oslavují bombardování ukrajinských nemocnic a tvrdí, že Praha bude jejich, opět potvrdil, že je ohrožením bezpečnosti Evropy a česká vláda udělala dobře, když s jeho vládou přerušila společná jednání. Pane Fico, styďte se!“
      Premiérov výkon na mňa pôsobí, akoby sa snažil niečo si zaslúžiť a odpracovať. Normálne ponižuje seba aj Slovensko pred celým svetom. Až na samé dno. Prečo?

    • Fico predvádza tančeky v Číne
      Matej Šimalčík Výkonný riaditeľ nezávislého think-tanku Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS) na to konto hovorí: takzvaná zahraničná politika „štyroch strán“ je eufemizmus, ktorý znamená „zapájať sa do ekonomických vzťahov s akoukoľvek krajinou bez toho, aby sa brali do úvahy politické hodnoty, ľudské práva alebo bezpečnostné hľadiská.“
      Máme tu pod nosom informácie o túžbe po čínskych prachoch na PPP pri dopravných, aj iných „veľkých verejných projektoch“.
      „No a čo,“ poviete si. „Súdruh ústredný tajomník Premiér chce zabezpečiť prosperitu, prácu a mier a o pôvode peniažtekov nech si filozofujú kaviarenskí povaľači.“ Ak takto uvažujete, neberiem vám to, voľte ho ďalej. Mne to smrdí. A to ani netušim, čo je tekvicové latté. Zato viem, čoho sú komunisti schopní a mám z nich úprimný ľudský strach. A hej – treba sa pozrieť, ktorí „biznismeni“ boli v slovenskej delegácii. Určite by to bolo zaujímavé čitanie a vopred obdivujem odvahu akéhokoľvek novinára, ktorý sa na to pozrie bližšie. Tentokrát by som mu dal ochranku, či by ju chcel, alebo nie. Jánov osud sa snáď nezopakuje.

Záver

Ja ako laik nemám dostatok relevantných informácií pre to, aby som podoprel svoju obavu z čínskych záujmov. Viem ja vôbec, či má finančný pochod Číny súvis s ruským a stredoázijským biznisom? Nie. Ale svrbí ma podozrenie, že čínsky biznis prichádza perfektne vhod slovenským malomeštiakom s výkonnou mocou, niktošom a obyčajným zlodejom, ktorí nemajú absolútne žiadne škrupule ohľadom bezpečnosti a budúcnosti vlastnej krajiny. (Všimnite si, že kecy o mieri, štyroch svetových stranách a hospodárskej spolupráci s rôznymi krajinami blabla papagájuje každý populista široko ďaleko.)

Už v roku 2018 experti na na ďaleký východ upozorňovali, že Európa zaostávala v téme analýzy vzťahov s Čínou. V Austrálii, na Novom Zélande, aj USA už dlhšie skúmajú vplyv Zjednoteného frontu, oddelenia Čínskej komunistickej strany (CCP) zodpovedného za čínske záujmy v zahraničí, a Konfuciových inštitútov na univerzitách. EU si v roku 2017 všíma, že Čína rýchlo zvyšuje svoje investície do priemyselných odvetví s vysokým inovačným a technologickým obsahom, kde je EÚ tradične silnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Ohľadom „peniažkov na kávu“ investigatíva ponúka zjavne len čriepky – Reuters v roku 2017 odhalila pranie špinavých peňazí prostredníctvom čínskej banky ICBC v Španielsku, politico sa v tom čase zamýšľal nad činnosťou Luigi Gambardella a jeho pročínskej lobby. Nedávno sa EÚ zamerala na čínsku nákupnú platformu Temu kvôli obavám, že stránka robí príliš málo na to, aby zastavila predaj nelegálnych produktov, v júli 2024 francúzske a španielske úrady zasiahli proti čínskemu gangu na pranie špinavých peňazí, v októbri odhaľuje Európska prokuratúra v Taliansku čínsku podzemnú bankovú sieť podozrivú z podvodov s DPH v hodnote 113 miliónov eur, atď atp.

Moja malá konšpirácia o záujmoch Hranola a jeho Rodiny na prísune ázijských/ruských peňazí (pre nich masívnom) by vysvetľovala obrovské množstvo javov a groteskných postavičiek na domácej scéne, ktoré sú v porovnaní s geopolitikou tak malicherné a smiešne.

Existuje na Slovensku odborná diskusia na tému Číny a má sem dosah žurnalistická  investigatíva, alebo zistenia Európskej prokuratúry? Každú zaujímavú informáciu privítam v komentároch. Je to príliš dôležitá téma, než aby sme si ju nevšímali. O tom som presvedčený. Ide tu o budúcnosť našich detí. Čoskoro sa nás ony a ich deti budú pýtať, či sme boli slepí, alebo čo.

Bohuš sa uškŕňa do kamery a hovorí: „A teď si vás koupím... Všecky.“

Martin Pollák

Martin Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  3 704x

Som človák a otec, vyrezávam z dreva a avokádových kôstok, tvorím kreslené vtipy a píšem poviedky. A na všetko mám názor, samozrejme. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť a politikaPoviedkyKreslený humorKnihyViera nevieraSúkromnéNezaradenéFejtón

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu