24.septembra predniesla Zuzana Čaputová prejav v sídle OSN v New Yorku. V ňom sa pani prezidentke podarilo chytiť ma za srdce jednou stručnou pasážou, hodnou veľkého štátnika:
"Viac, než kedykoľvek predtým, potrebujeme zodpovedné vlády, ktoré budú odvodzovať svoju legitímnosť od dôvery občanov. Vlády, ktoré sa zdržia populizmu a udržia pod kontrolou svoje vlastné ego. Potrebujeme Vlády, ktoré dajú občanom nádej, že stále existuje spravodlivosť a oplatí sa hrať podľa pravidiel. Pretože naša budúcnosť je závislá od našej schopnosti napraviť naštrbenú dôveru."
Veľkosť jej slov by nemal znižovať ani fakt, že si len pár minút po ich vyslovení nedopatrením sadla k obednému stolu so známym tiež-podnikateľom Jozefom Gálom. Tým Gálom, ktorý vo veľkom štýle točil pochybný biznis s exministrom Počiatkom a legendárnym daňovým podvodníkom Bašternákom. Slúži jej ku cti, že pani prezidentka sa s príslušníkmi Smerodajnej mafie nepozná vôbec, a že problém by mala aj takto vizuálne... Ostáva už len veriť, že poradca pani prezidentky, ktorý ju mal pred takýmto trápnym momentom ochrániť, sa na svojej pozícii neohreje dlho. Slová z prejavu pani prezidentky ma naopak naďalej hriali pri srdci a celkový dojem z jej reprezentácie Slovenska vo svete ostal pozitívny.
4.októbra, pár dní po návrate pani prezidentky spoza veľkej mláky, bolo o to väčšie moje sklamanie po prečítaní nasl. správy: "Politici získajú opäť právo na odpoveď. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala v piatok novelu tlačového zákona z dielne poslanca Dušana Jarjabka (Smer-SD), ktorá tento inštitút znovu zavádza. Právo na odpoveď aj pre verejných funkcionárov bolo do slovenského právneho poriadku zavedené od 1.júna 2008, teda v čase prvej vlády Roberta Fica. V roku 2011, počas pôsobenia kabinetu Ivety Radičovej bol tento inštitút pozmenený, čím toto právo ostalo len fyzickým osobám. Prezidentkou podpísaná novela to vracia do pôvodného stavu. Nová legislatíva má byť účinná od 1.novembra 2019, práve včas pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami."
Či mohla pani prezidentka urobiť niečo inak? Vari mohla vo svojej funkcii konkrétnymi skutkami postrčiť poslancov vládnej koalície smerom k naplneniu jej veľkých slov, iba nedávno prednesených na pôde OSN? Odpoveď sa núka v texte Ústavy SR:

Čl.102 odst.(1) písm.(o): Prezident môže vrátiť Národnej rade SR zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona.
Čl.87 odst.(2): Ak prezident SR vráti zákon s pripomienkami, Národná rada SR zákon opätovne prerokuje a v prípade jeho schválenia musí byť taký zákon vyhlásený.
Čl.84 odst.(3): Na vyslovenie súhlasu s medzinárodnou zmluvou... a na prijatie zákona vráteného prezidentom SR podľa čl.102 odst.(1) písm.(o) je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Pani prezidentka však svoje ústavné právo veta nevyužila. Zákon iba rutinne podpísala, tentokrát bez reči hodnej veľkého štátnika. Naopak, doslova bez slova.
Viem, že pani prezidentka slová toho džentlmena, ktorého idem teraz citovať neberie vždy smrteľne vážne, ale aspoň v týchto dvoch veršoch by mohla urobiť výnimku a hlbšie sa nad nimi zamyslieť. Ten múdry Pán totiž onehdy povedal: "Chráňte sa falošných prorokov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci. Poznáte ich po ovocí. Veď či oberajú z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy?"
Populárna tragikomická stránka Zomri sa zase určite poponáhľa vystaviť pani prezidentke vysvedčenie s ich osvedčenou (para)frázou: "Ak by ju platil Smer, nerobila by to inak."
Nuž tak...