Technológie prekonali dobu. Štát musí pochopiť, že môže z toho vyťažiť.

Ľudia si už na to zvykli. Na to, že pomaly každá oblasť ekonomiky je regulovaná. Pritom sa zabúdajú pýtať na základnú otázku. „Prečo?“ Každá regulácia má svoj pôvod, svoje opodstatnenie alebo minimálne svoje zdôvodnenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Či už ovplyvnené záujmovými skupinami, úrovňou technologického rozvoja alebo spoločenskými náladami, s postupom času môžu tieto dôvody slabnúť. Vtedy je čas na zmenu. Štát sa však často postaví na opačnú stranu. Začne chrániť existujúci stav. V tomto blogu chcem predstaviť hlavné dôvody, pre ktoré by sa štát mal pridať na stranu zmeny. Zdieľaná ekonomika priniesla dôvody na takúto zmenu. Množstvo oblastí dostalo technologické možnosti na rozvoj, avšak často narazili na regulácie, zaseknuté v minulosti. Pričom dôvody na tieto regulácie už často neexistujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na scénu prichádza zdieľaná ekonomika. Tá so sebou prináša viacero silných benefitov najmä pre bežných obyvateľov. V tomto blogu by som chcel predstaviť základné dôvody, prečo práve zdieľaná ekonomika je tou technologickou a podnikateľskou revolúciou, ktorá spochybní viacero tradičných oblastí regulácie. A prečo by sa štát mal o ňu zaujímať.

Prvou a najzásadnejšou oblasťou je poskytnutie nových možností zamestnávania pre bežných obyvateľov a tým pádom aj zlepšenie stability pre celú ekonomiku. Aj v období, kedy sa ekonomike darí, ako aj v období, kedy sa jej nedarí, je dobré, aby vláda podporila rozvoj nových podnikateľských projektov najmä pre malé a stredné podniky. Malé a stredné podniky sú chrbtovou kosťou ekonomiky z hľadiska ich stability a môžu pomôcť krajine znášať ekonomické šoky v prípade krízy. Okrem toho, aj v období ekonomického rastu a pokoja, zdieľaná ekonomika poskytuje nové možnosti zárobku ako aj využívania existujúcich zdrojov. V prvom rade, to povedie k vyššej konkurencií a následnému zlacneniu služieb pre bežných občanov. Na základe toho budú mať bežní ľudia aj vyššie úspory a zdroje na ďalšie tovary a služby. Všetky tieto zmeny z dlhodobého hľadiska podporujú stabilitu ekonomiky a znižujú záťaž na sociálne systému.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonomické zapájanie ľudí vedie k druhému dôležitému benefitu pre krajinu a tým je sociálna situácia v krajine. Zapájanie bežných obyvateľov do fungovania komunít, v ktorých pôsobia, môže výrazne posilniť dôveru v rámci komunít ako aj dôveru voči inštitúciám verejnej správy. Okrem toho sa posilní aj možnosť ľudí oceniť a priamo ovplyvniť kvalitu služieb, ktoré dostávajú. Dá im to teda priamo pocit začlenenia do fungovania existujúcich štruktúr, ktoré ovplyvňujú kvalitu ich života. V neposlednom rade sociálne benefity sa prejavia cez možnosti skvalitnenia a revitalizácie oblastí, v ktorých nie sú dostatočné verejné zdroje alebo služby v súčasnosti. Zdieľaná ekonomika sa rozširuje z oblastí ako osobná preprava alebo ubytovanie do oblastí ako zdieľanie vlastných zdrojov v oblasti nástrojov, napríklad zdravotníckeho vybavenia, alebo vytvárania ekoprojektov, ako spoločných záhrad, kompostov alebo iných projektov združujúcich ľudí s podobnými záujmami. To môže mať významný pozitívny spoločenský dopad, z ktorého môže čerpať štát ako aj bežní ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný aspekt, kde zdieľaná ekonomika môže priniesť pozitívne výsledky pre krajinu, je oblasť environmentálneho rozvoja. Prvý spôsob bol spomenutý vyššie. Zdieľaná ekonomika podporuje rozvoj mnohých environmentálnych projektov prinášajúcich zlepšenia v oblasti potravín, odpadu alebo starostlivosti o životné prostredie. Druhým a dôležitejším aspektom je čo najefektívnejšie využívanie ekonomických zdrojov, vrátane recyklácie, zdieľania existujúcich zdrojov, čo znamená zníženie potreby vytvárania nových výrobkov. V neposlednom rade v praxi zdieľanie automobilov môže pomôcť nie len znížiť emisie výfukových plynov ale následne znížiť nápor na mestá a pomôcť k zmene myslenia z hľadiska využívania vlastných automobilov.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke, zdieľaná ekonomika pomáha, nie len vám alebo mne, keď ideme do zahraničia a máme lacnejšie cestovanie alebo ubytovanie, ale aj v oblastiach, na ktoré priamo nemyslíme, keď sa o zdieľanej ekonomike rozprávame. Mal by však na to myslieť štát, ktorý dokáže z tejto technologickej revolúcie vyťažiť viac, než si často pripúšťa. A ak je to ten aktér, ktorého treba presvedčiť na víťazstvo v tejto bitke, je čas dať karty na stôl a začať diskusiu.

Martin Reguli

Martin Reguli

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Analytik so zameraním na ekonomiku či sociálnu a zahraničnú politiku. Svoje poznatky zdieľam pod hlavičkou Inštitútu moderného spotrebiteľa či Nadácie F. A. Hayeka. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu