Dialóg je dôležitý, aj v náboženstve

Dôležitosť dialógu v medziľudských vzťahoch je všeobecne známa. Či už ide o vzťahy osobné, ale aj pracovné. Dnes by som chcel zdôrazniť, že dialóg je dôležitý aj v náboženstve, čo sa žiaľ neberie ako samozrejmosť. Potrebu dialógu budem ilustrovať, na krátkom úryvku z evanjelia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)
ísť spolu a viesť dialóg
ísť spolu a viesť dialóg (zdroj: archív autora)

Ide o text Jn 14, 1-6, ktorý sa dnes číta pri katolíckych bohoslužbách: „Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nech sa vám srdce nevzrušuje! Veríte v Boha, verte aj vo mňa. V dome môjho Otca je mnoho príbytkov. Keby to tak nebolo bol by som vám povedal, že vám idem pripraviť miesto? Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja. A cestu, kam idem, poznáte.“ Tomáš mu povedal: „Pane, nevieme, kam ideš. Akože môžeme poznať cestu?“ Ježiš mu odpovedal: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je úryvok z evanjelia, kde sa apoštol Tomáš pýta Ježiša na cestu, o ktorej hovoril, lebo neporozumel Ježišovým slovám. Tomáš je opäť ten, ktorý ide úprimne s kožou na trh, takisto ako v prípade, keď priznal svoju pochybnosti vo viere slovami: „Pokiaľ neuvidím, neuverím.“ Tomáš je tipom úprimného človeka, ktorý svoje otázky nekladie kvôli tomu, že chce druhého vytočiť, zmiasť, alebo ponížiť, ale kvôli tomu, aby sa skutočne dozvedel úprimnú odpoveď na svoju otázku.

A Ježiš mu jeho odvahu a zároveň dôveru opätuje, keď veľmi krátko a zrozumiteľne odpovedá: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa.“

SkryťVypnúť reklamu

Na Tomášovom príklade vidíme, že kladenie otázok má miesto aj v náboženstve a že toto miesto je veľmi dôležité. Je zlé, keď si niekto v náboženstve zvykne na skutočnosť, že rozdáva len odpovede, bez toho, aby mu boli kladené otázky a je potrebné priznať, že sa to niektorým stáva. Ak vznikne takéto prostredie v širšom rozmere, dokonca sa môže stať, že kladenie otázok sa začína považovať za provokáciu, čo potom zastrašuje tých, ktorí by ich chceli klásť a vedie ich to k alibizmu, čiže prispôsobeniu sa danej situácii a využívaniu výhod, ktoré z nej plynú.

Ježiš však ako vidíme podporuje slobodný, úprimný dialóg, z ktorého plynie veľké požehnanie pre toho, kto sa pýta otvorene a s cieľom počuť a prijať pravdivú odpoveď, ktorá pozitívne zasiahne do jeho života. Určite máme, nielen v náboženských spoločenstvách, ale aj v spoločnosti, stále deficity v praktizovaní úprimného dialógu, ktorý vedie k ozajstnému zlepšovaniu kvality nášho života.

Martin Šabo

Martin Šabo

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Svet a ľudia okolo mňa mi nie sú ľahostajní. Som katolícky kňaz, chcem slobodne uvažovať a písať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéHistóriaZamysleniaPodolínecCirkev a štátSpoločnosťOsobnosti viery

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu