
Ako informuje radiovatikana.cz, občiansky preukaz v Egypte obsahuje kolónku o náboženskom vyznaní. Hegaza konvertoval na kresťanstvo pred niekoľkými rokmi, spolu so svojou ženou a o zmenu v občianskom požiadal pred pol rokom. Súd žiadosť zamietol s odôvodnením, že Hegaza nepostupoval podľa zákona a odchýlil sa od národnej tradície. Treba v tejto súvislosti podotknúť, že islamské právo šariá je súčasťou Egyptskej ústavy. Presné odôvodnenie súdu je toto: „monoteistické náboženstvá boli Bohom zoslané v chronologickom poradí.. Následkom toho je zvláštne prechádzať od toho nového k tomu, ktoré ho predchádzalo.... Osoba, ktorá sa tak chová, odbočila zo správnej cesty a ohrozuje princípy, hodnoty a pravidlá islamu a Egyptskej tradície.“ Je zaujímavé, že štátny súd argumentuje pravosťou náboženstva a ako jediný argument uvádza chronologické poradie. Podľa tejto logiky je správne všetko nové a staré tým pádom automaticky stráca autenticitu.
Ďalšou zaujímavosťou prípadu je, že konverzia z kresťanstva na islam je v dokumentoch automaticky menená. Hrozným záverom však je, že aj keď štátne zákonodarstvo zrušilo trest smrti za apostázu od islamu, rektor fakulty islamských štúdií na najprestížnejšej štátnej univerzite Al Azhar v Káhire vyhlásil na Hegaza fatwu, čo znamená rozsudok smrti podobne ako v prípade Salmana Rushdiho, na ktorého ju vyhlásil iránsky veľký ajatolláh Chomejní za jeho Satanské verše. Hegaza však nikoho neurazil, iba sa slobodne rozhodol zmeniť svoj náboženský postoj. Teraz musí žiť v utajení a strachu o život.
Ja sa pýtam, ako chcú predstavitelia islamu zmeniť vnímanie západnej spoločnosti na seba, keď zákonodarstvo vo väčšine islamských krajín stále nerešpektuje náboženskú slobodu a ani univerzitný profesor nie je schopný rešpektovať ani ten malý pokrok, ktorý sa v zákonodarstve dosiahol, že bol zrušený trest smrti za konverziu? Tak kto to je vlastne diskriminovaný?