Rušenie výhrady svedomia zdravotníkov - dôrazne protestujem!

Len nedávno, keď sme na Slovensku diskutovali o Zmluve o výhrade svedomia, to vyzeralo tak, že nemáme problém so samotnou výhradou svedomia, ale s tým, že ide o Zmluvu so Svätou Stolicou. Niektorí sa obávali, že by takáto zmluva ohrozovala slobodu jednotlivca, z dôvodu zásahov náboženskej ideológie do svedomia človeka. Neprebehli ani dva roky od spomínanej diskusie a Ministerstvo zdravotníctva predkladá novelu zákona, v ktorej ruší samotnú možnosť výhrady svedomia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (155)
Obrázok blogu

Dáva tak za pravdu tým, ktorí žiadali prijatie Zmluvy o výhrade svedomia, z dôvodu ochrany náboženského presvedčenia, pred svojvoľnými zásahmi moci. Stále môžeme diskutovať o tom, ako to zabezpečiť spôsobom, ktorí neohrozí svedomie iných, ako o tom hovorí vo svojom príspevku v dnešnom SME Oľga Pietruchová, ktorá uznáva právo na výhradu svedomia, aj keď ju určite nemožno označovať za katolícku aktivistku a stojí skorej na druhom brehu.

Ministerstvo sa však vracia o osemnásť rokov dozadu, do časov rozkvitajúceho komunizmu, k budovaniu lepších zajtrajškov, o ktorých zavádzanie sa samozrejme nechce s nikým deliť a samo najlepšie vie ako majú vyzerať, neváhajúc šľapať po svedomí jednotlivca. Argumentom dokonca nemôže byť ani to, že každá nemocnica má tieto zákroky zabezpečiť. Keď si v nemocnici výhradu svedomia uplatní dobrovoľne celý personál, tak potom má primár niekoho prinútiť, aby vykonával to, čo nechce? Argument, že gynekológ si môže vybrať, medzi tým, aby robil potraty, alebo nebol gynekológom, je tiež prednovembrového dáta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po novele zákona o sociálnom poistení, z dielne Ministerstva práce, ktorý navrhuje zrušenie prispievania mamičkám na materskej do druhého dôchodkového piliera, je toto druhý hrubý zásah tejto vlády, do integrity rodiny, zásah proti deťom. Žiada sa mi položiť otázku: „Čo vám tie deti urobili?“, ale rozumiem, že tu ide primárne o lekára a zdravotnícky personál, ktorí sa rozhodujú, akým spôsobom budú rešpektovať svoje svedomie. Svedomie, ktoré majú tak veriaci, ako aj deklarujúci sa neveriaci, ako uznávam spolu s pani Pietruchovou. Aj neveriaci lekár si môže podľa súčasnej úpravy uplatniť výhradu svedomia na (ne)vykonávanie interupcie, lebo nikto sa ho nepýta na to, či si ju chce uplatniť kvôli tomu, že je veriaci alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

Právo výhrady svedomia, ktoré je deklarované v našej Ústave, vychádza z medzinárodných dokumentov, ako je napr. Deklarácia OSN z r. 1948 a je základným pilierom demokracie, musí byť rešpektované, ak sa ešte za demokratickú spoločnosť chceme pokladať. Iba, že by už alebo zasa nie. V tejto súvislosti by som chcel položiť aj provokujúcu otázku do vlastných cirkevných radov. Je táto vláda ešte stále najlepšia od pádu komunizmu?

Martin Šabo

Martin Šabo

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Svet a ľudia okolo mňa mi nie sú ľahostajní. Som katolícky kňaz, chcem slobodne uvažovať a písať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéHistóriaZamysleniaPodolínecCirkev a štátSpoločnosťOsobnosti viery

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu