
Ak sa pozrieme na všetky tieto 4 grafy, je hneď jasne a viditeľné, že pred vypuknutím krízy ceny prudko vzrástli a náhle potom sa prepadli. Najlepšie je to vidieť na cene paládia a platiny, najmenej na zlate. Čo však viac zarážajúce je, je vývoj cien za posledné 2 roky. A ja sa pýtam, čo spôsobilo takýto prudký rast cien všetkých 4 cenných kovov? Iba tak kvôli predstave, ročne sa na svete vyťaží 2500 ton zlata. Ani tento objem nie je dostatočná brzdná páka k tomu, aby rast ceny zastavil, resp. aspoň výraznejšie spomalil.
S určitosťou za tým bude zvýšený dopyt po týchto kovoch, ktorý tlačí cenu týchto kovov hore. Čiastočne tento rast by mohol byť spôsobený obavami pred budúcnosťou, pretože kríza stále ešte nepominula a blíži sa nová. Lenže samotný dopyt by k takému prudkému rastu ceny neviedol. Podľa môjho názoru tento prudký rast cien je spôsobený oveľa viac faktom pumpovania peňazí do obehu. Len si spomeňme na problémy USA, keď kongres odklepol navýšenie štátneho dlhu nad 14,3 bilióna USD, ktoré sa udialo začiatkom augusta. Týmto krokom sa dal súhlas k vytvoreniu ďalšich fiktívnych miliard USD, čím celkový objem USD na svete znovu stúpol.
Druhý závažný faktor je v Európe. Je mi naozaj ľúto, že EÚ sa uberá tým istým smerom ako USA. Myslím teraz konkrétne na Euroval. Tým, že sa schváli Euroval, ECB vytvorí miliardy EUR, za ktoré sa splatia dlhy a úroky problémových krajín. V konečnom dôsledku sme okradnutý dva-krát, pretože celkový objem EUR na svete sa zvýši (čiže reálna hodnota EUR, ktoré máme sa zníži v dôsledku inflácie) a navyše budeme musieť splatiť nie len úver, ktorý sme si požičali, aby sme požičali, ale aj úroky zaň.
Lenže cena cenných kovov rásť nebude donekonečna. Zastaví sa, a prudko pôjde dole po vypuknutí druhej krízy. Vtedy, keď sa cena zastaví, príde správna chvíľa na predaj cenných kovov, uvoľnenie obrovského objemu USD a EUR a tým spôsobené prehriatie finančného systému a následny kolaps. Potom, keď cena cenných kovov poklesne, za peniaze z gréckych štátnych dlhopisov, úrokov a ďalších krajín, a tak tiež za peniaze obdržané za predané cenné kovy nakúpi niekto oveľa väčšie objemy cenných kovov ako mal pred krízou.
Čo som tým chcel povedať? Možno sa mýlim, ale všimnite si pokles ceny cenných kovov v posledných dňoch. Podľa môjho názoru, ich cena kulminovala v období augusta, keď už bolo jasné, že kongres USA navýši štátny dlh nad 14,3 bilióna USD a začalo sa hovoriť o Eurovale II. Začala sa fáza uvoľňovania peňazí za cenné kovy do obehu, následne sa celý finančný systém prehreje. Ideálny čas hodiť už len do toho rozbušku v podobe predaja obrovských množstiev cenných kovov. Pripomína mi to auto, ktoré ide veľkou rýchlosťou. Vtedy má obrovskú spotrebu, no niekto zapne ešte k tomu navyše dusík. Auto zrýchli ešte viac a zákonite skôr či neskôr havaruje. Je úplne jedno, či z dôvodu toho, že niektorá zo súčiastok nevydrží ten tlak, alebo vodič nezvládne riadenie. Mohol by aj autu dojsť benzín, to by následky boli omnoho menej bolestivé. No vďaka „zachraňovaniu“ toho čo by malo dávno krachnúť (dolievaním benzínu) sa tak nestane.
Zoznam skratiek
USA - Spojené štáty americké
EUR - mena euro
USD - mena americký dolár
ECB - Európska centrálna banka
EÚ - Európska únia