Martin Sičák
Politika Likvidácia rusínského školstva?
Rusínska škola v Klenovej tento rok dostala od štátu o 8 000 EUR menej ako minulý rok! Takto štát pomáha menšinovému školstvu?
Rusínska škola v Klenovej tento rok dostala od štátu o 8 000 EUR menej ako minulý rok! Takto štát pomáha menšinovému školstvu?
Koniec roka bol dlho očakávaný čas pre všetkých poctivých zamestnancov, ktorí sa snažili mať počas roka ukážkovú dochádzku bez vymeškaných dní. No odmena za to neprišla.
Na Slovensku máme 15 štátnych sviatkov za rok. Pre každého zamestnávateľa je to zvýšený mzdový náklad vo forme vyšších odvodov.
Strana VLASŤ je tu pre všetkých ľudí, ktorí si želajú, aby sa Slovensko zmenilo z korupčného štátu, ktorý si pre seba a „svojich ľudí“ ukradla privilegovaná politická kasta a jej mafiánski mecenáši.
Sčítanie ľudí sa konalo 21. mája. 2011, prvé výsledky sme sa dozvedeli až takmer 11 mesiacov neskôr. Niektoré pre spoločnosť zaujímavé výsledky boli publikované v médiách, iné zostali bez povšimnutia. V tomto článku sa pokúsim pozrieť a komentovať výsledky z pohľadu Rusína, člena národnostnej menšiny SR a neveľkého východoslovanského národa, ku ktorému patrím aj ja sám.
Nenormálne tycho..... Zimnyj večur, tycho je i sňih, kotryj prykryl poľa i dorohu do obida, no teper už nekurit. Iši i vitor pišol spaty. „Što ša dije?“ Otvorju dvery, vyjdu na dvir. „Čujete to? Zvoňat zvony.... Bože.... zajs chto
Všetky prevratné udalosti v dejinách vplývali aj na vznik a rozvoj národnoemancipačného procesu, a to bez ohľadu na konkrétny národ alebo etnickú skupinu. Najvýznačnejšie revolučné udalosti v Európe v 19. a 20. storočí vplývali aj na proces národnej emancipácie Rusínov žijúcich na severovýchodnom Slovensku a v susednom Zakarpatsku, v bývalej Podkarpatskej Rusi, ktorá bola súčasťou Československa do r. 1945.
Uplynulé 20. storočie bolo minimálne nepriaznivé pre Rusínov, keď za „podivných okolnosti a udalostí“ resp. cieleným a účelovým spôsobom bol tento národ ničený. Ešte pred začiatkom 20. storočia, čo nie je ani 150 rokov, žilo na území Rakúsko-Uhorska takmer pol milióna príslušníkov tohto etnika.
Tento dvoj-týždeň bol veľmi úspešný hlavne pre Rusínov a ich sympatizantov. Stretli sa, aby sa zabavili, zatancovali a zaspievali si svoje tradičné rusínske piesne. Aj keď na prvý pohľad Košice a Bratislava sa nejavia, ako typické rusínske mesta, početná komunita Rusínov sa v nich aspoň zdržiava, kôli práci alebo štúdiu.
Pohľad na grafy cenných kovov ako sú zlato, platina, paládium a striebro ma zarazil. Všimol som si zvláštnu vec. Všimnite si vývoj týchto kovov do vypuknutia hospodárskej krízy v roku 2008, všimnite si vývoj, týchto kovov po roku 2009 a poďme spolu analyzovať.
Tento týždeň bol zaujímavý pre Slovensko tým, že padla slovenská vláda. Ale môžeme byť pokojný, Euroval II. aj tak náš parlament odsúhlasí. Hra, ktorá sa začala, však pokračuje. Všetci ľudia by mali pochopiť, že o záchranu Grécka, Eura, eurozóny, či Európskej únie neide. O čo vlastne potom tu naozaj ide?
A nastalo ticho....ticho pred búrkou.... neviem či ste si to všimli, ale ďalšia kríza prichádza, pomaly a ticho. Zakráda sa ako predátor za svojou korisťou. Do kedy tento stav bude trvať?
V týchto dňoch sa neďaleko Budapešti v obci Pilisszentkereszt (Mlynky), koná už 11. Svetový kongres Rusínov. Tento kongres sa koná každé 2 roky, a vždy v inom štáte. Stretávajú sa tam delegácie z celého sveta, z krajín kde žijú Rusíni.
Napadlo ma, si zistiť a porovnať Slovensko s inými vybranými krajinami Európy, že ako stojíme na tom oproti ostatným s výškou minimálnej mzdy, mierou nezamestnanosti a počtom obyvateľov. Niektoré čísla ma prekvapili, a určite prekvapia aj Vás.