Lofoty sú súostrovie v Nórsku a tvorí ich viac ako 80 ostrovov. Medzi najväčšie ostrovy patria Austvågøy, južná časť ostrova Hinnøy, Skrova, Gimsøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy, Værøy a Røst. Lofoty sú cestovateľským snom a cieľom mnohých cestovateľov a fotografov. Myslel som, že sa sem dostanem už pri mojej prvej návšteve Nórska. Nórsko je však veľká, členitá a dopravne ťažšie prístupná krajina. Navyše je to krajina veľmi malebná, bohatá na prírodné krásy, čo cestovateľa zaujme a v dobrom slova zmysle zdržuje, berie čas. Preto som sa na Lofoty pri mojej prvej ceste do Nórska nedostal. A tak moja druhá cesta aj s priateľom Jarom viedla priamo sem. Na Lofoty sa dostanete trajektom buď z mesta Bodø alebo z mesta Skutvik. Ďalšou možnosťou je cestná komunikácia, ta je zdĺhavá a vedie z mesta Narvik. My sme zvolili asi najlepšiu trasu, a to trajekt z mesta Bodø, kam lietajú aj pravidelné nízkonákladové linky z Osla. Trajekt z Bodø do Moskenes trvá viac ako 2 hodiny.

Cestou k Moskenes, kde sa naša púť po Lofotách začala, sa nám pred očami začali dvíhať majestátne hory. Z Moskenes sme sa cez Sørvågen dostali do dedinky s najkratším názvom na svete, a to “Å”, kde sa konči cesta A10, ktorou sa dajú prejsť celé Lofoty. Názov Å pochádza zo starej nórčiny a znamená “malá rieka”. Nájdeme tu pár tradičných nórskych rybárskych domčekov rorbu, ktoré sú veľmi malebné, a múzeum rybárstva tørrfis. Dedinka je perfektný východiskový bod pre turistov.







Z Å sme putovali už len na západ. Naším ďalším cieľom bola dedinka Reine. Pôvodne rybárska osada, v ktorej v súčasnosti žije asi 320 obyvateľov, je najikonickejšie miesto súostrovia, ale aj Nórska. Vyskytuje sa na všetkých prospektoch a katalógoch o Lofotách, ktoré nás pozývajú panorámou tejto dedinky. V súčasnosti je viac turistická ako rybárska, ale aj tak sa v jej okolí sušia tresky, možno len pre oko turistov 😊. Reine býva skoro každoročne vyhlasovaná za najkrajšiu obec v Nórsku a svoje viacnásobné prvenstvo si udržuje aj v rámci Európy. Reine má ešte jednu zaujímavosť. Pretože jej obyvatelia žijú len na rozlohe 0,28 km2 , má hustotu obyvateľstva viac ako 1120 obyvateľov na km2. Podobnú hustotu obyvateľstva má napríklad Bratislava.




Nakoľko v čase našej návštevy dedinky intenzívne pršalo, museli sme naše turistické plány zmeniť, a tak sme pravidelnou linkou podnikli okružnú plavbu do Kjerkforden. Počas plavby na húpajúcich vlnkách sme obdivovali majestátne vrcholky hor, kam sme sa pôvodne chystali vydať.








Pretože sa tu počasie mení asi tak často ako príliv a odliv, ďalší deň nás v Reine už vítal katalógovo. Gýčové počasie s modrou oblohou, ktorá už nemohla byť modrejšia.



Človek by tu vydržal kochať sa a čerpať energiu aj niekoľko dni, ale bol čas vyraziť ďalej. Ďalšia zastávka bola rybárska opäť veľmi fotografovaná dedinka Hamnøy - klasické výhľady na červené rorbu a v pozadí hory. Naša cesta ďalej viedla cez Mølnarodden a Fredvang. Často zastavujeme a fotografujeme, pretože všetko je tu fotogenické. Obdivujeme neuveriteľné krásy, výtvory prírody. Zastavujeme sa až na malom parkovisku, ktoré je východiskovým bodom u surférov obľúbenej pláži Kvalvika Beach.









Kalvika Beach je krásna, drsná, vetrom ošľahaná pláž s pasúcimi sa ovečkami na trávnatom zvlnenom pobreží. Pláž je prístupná cez hrebeň asi hodinovou prechádzkou z parkoviska. Napriek tomu, že to je známe a populárne miesto, turistov sme tu napočítali na prstoch jednej ruky.






Po návrate k autu pokračujeme ďalej na západ. Pred nami sú opäť drsné, ostré hory a krásne fjordy, plesá, len sa v nich okúpať, škoda, že má voda len asi 15 stupňov celzia. Hory okolo nás majú len do 1000 m n. m. hoci vyzerajú vyššie 😊. Celý horský masív Lofót formoval pevninský ľadovec, ktorý pokrýval celý Severný ľadový oceán. Po jeho ústupe zostali po ňom chrbty, údolia, plesá, podobne ako v našich Tatrách. Pri dedinke Ramberg je pekná piesočná pláž Rambergstranda. Krajšia je však neďaleká pláž Skagsanden beach, ktorá nás zaujala a zanechala v nás silnejšie dojmy.





Prvá časť nášho putovania sa skončila v malej dedinke Nusfjord v polkruhovom zálive. Sú tu len tradične rybárske domčeky a obchodík zo suvenírmi. Romantika a poézia tohto miesta je však nezameniteľná...





Pokračovanie čoskoro v druhom diely nášho putovania po Lofotách.
Použitá Fototechnika: Fujidilm X-E1 + Fujinon XF 10-24 mm F4 R OIS + Fujinon XF 18-55mm F2,8-4 R LM OIS + Fujinon XF 55-200mm F3.5-4.8 R LM OIS