Chorvátsko? Báť sa?

Návod na bezpečnú dovolenku v zahraničí v tomto covid čase neexistuje. Slovenské more však dáva istú šancu prežiť ju bezpečne. A možno bezpečnejšie ako doma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Premiér Igor opakovane varuje, že ísť na dovolenku do cudziny je "malý zločin" a štátni pandúri si vinníka nájdu a potrestajú podľa zásluh. Trochu sa bojím.

Kolega Miloš z rodinnej dovolenky na Liptovskej Mare varuje, že Liptov kolabuje z predtým nikdy nevyskúšanej a neotestovanej 120 %-nej obsadenosti. Ani trochu nebanujem.

V mysli dávam úprimnú sústrasť ešte "mojim" - roky pred tým aj bez vírusu ťažko skúšaným a žiaľ "polosprostituizovaným" (cena versus služba versus pôžitok) - Tatrám a rozhodnem sa definitívne dovolenkovať s rodinou v úradne "zazelenanom" Chorvátsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

CESTA:

K Jadranu jazdíme 16 rokov a vždy je to tá nejnechutnejšia časť dovolenky. Zápchy na hraničných priechodoch, kolabujúci Zahreb a mýtne stanice, kde v opačnom smere je služba zdvojená, no v našom polovica personálu na neplatenom voľne. Fujtajbl.

Prvý júlový víkend 2020 však prefičíme z Devínskej Novej Vsi do Trogiru za osem hodín aj s nepochopiteľnou manuálnou "ťuki-ťuk" registráciou colníčky pri vjazde do cieľovej krajiny i s pedantne naplánovanou cik-pauzou. Dôležitá zásada je posádke vozidla obmedziť príjem tekutín a zastavovať čo najmenej. Žiadne benzínové pumpy alebo odpočívadlá, na ktorých sa zbavuje svojich metabolitov v rôznych skupenstvách polovica strednej Európy. To je pre nás priveľké riziko. Krátka zastávka vo Varaždine, hneď v prvej minúte otváracej doby nákupného centra kúsok za mestom, je presne to, čo potrebujeme. Nikde nik a o 10 minút už frčíme smerom na výjazd na Zahreb a ďalej na jadranskú magistrálu.

SkryťVypnúť reklamu

Ten fujtajbl už " hold není, co bejvával"...

Hvala Hrvatska.

POBYT:

Trogir je poloprázdy. Nedeľná hlavná pláž na ostrove Ciovo je takmer bez ľudí. Lepšie anti covid opatrenie nevymyslíš. Dávam o tom hneď správu domov na Slovensko, pretože viem, že takéto Chorvátsko už nikdy nezažijem. Dobré správy sa šíria rovnako rýchlo ako vírusy. A asi práve pre ne mám každý nový deň pocit, že som to mal robiť s menším nadšením a že ľudí postupne pribúda. Cupkanie skoro ráno s uterákmi na pláž, aby som ukoristil najlepší flek v tieni pod borovicami a na dohľad od kamarátov Karlovačko a Ožujsko, už potrebné nie je. Miesta a piva, hoci radšej v plechovkách, je dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Hvala Hrvatska.

Prázdna pláž v Trogire - ostrov Ciovo
Prázdna pláž v Trogire - ostrov Ciovo (zdroj: autor: Martin Špaček)

LOGISTIKA:

Social distancing, či ako sa tomu teraz nadáva. Zásada, ktorá riadi naše prežitie na mieste. Na pláži. Na promenáde. Sem tam sme ako mimozemšťania, skoro nik sa tu tým neriadi. My však radšej nechodíme do reštaurácií, žiadny sladoled (úúúú, trpíme, pravá jadranská robí predsa pravé leto), žiadne kapučínko a k nemu vychladená orandžína. Urobili sme hneď na začiatku velikánsky nákup a z neho sa čaruje pod dohľadom hlavy rodiny v sukni (viem, viem - v bikinách) dva týždne jednoduché denné menu. Slnečná teraska v apartmáne, výhľad na more, literatúra podľa gusta čitateľa, stiahnutý film, tona zemiakových lupienkov a dezinfekcia z Božkova pre dámy či vzdialenejšieho Írska pre pánov. To je dovolenka pre uvedomelého Slováka v Chorvátku v čase epidémie.

SkryťVypnúť reklamu

Hvala Hrvatska.

RIZIKÁ:

Na Balkáne, s pravidlami alebo bez nich, sa vždy bude na systém, predpis a príkaz z vysoka kašľať. Tento balkánsky "mfp" gén je zasiaty trochu aj v nás a dosť v cudzineckých kolóniách v Nemecku a Holandsku, ktoré vyrazili na juhovýchod miesto Baleárov. Aj keď v konečnom dôsledku ide a pôjde všetkým "vo kejhák". Zdravotný, finančný, existenčný. To je môj dôvod, prečo sa chránim. A dôvod, prečo v obchode s rúškom vyzerám viac ako pacient s TBC s pridruženou psychickou poruchou. Našťastie je obchod zrkadlom ulice, zíva prázdnotou.

Omnoho viac ma však rušia (vždy ma rušili) fajčiari na pláži, ktorí svoje ožužlané vajgle tlačia do piesku a štrku. A zároveň akútny hygienický a zdravotný problém. Žiaľ fenomén skoro všetkých pláží sveta. Aj na našej Mare, aj na ich Hvare. Vo vyspelejšej časti planéty fajčenie na verejných plážach už zakázali alebo sa snažia pred novým dňom a novou šichtou všetko to svinstvo vyzbierať. Balkán však na ten poriadok stále ešte akosi nedozrel. Extrémista môjho razenia propaguje a preferuje zákaz fajčenia na pláži. No vzbura, najmä tej militantnej sekcie fajčiarov spolu so strachom o každú kuničku či centík miestnych, ktoré by sa odkotúľali, by spustila určite ničivé tsunami.

Obrázok blogu
(zdroj: autor: Martin Špaček)

ZHRNUTIE:

Toto nie je reklama na Chorvátsko, ani na dovolenku v zahraničí.

Ide to však. Byť zodpovený voči sebe aj iným. Na Slovensku aj pri slovenskom mori. Vírus nepozná súradnice ani rovnobežky. Ľahšie sa mu útočí, kde kvitne blbosť a ľahostajnosť. Miestna aj zahraničná. Hádam si s takouto kvitnúcou záhradou úspešne poradia obe krajiny.

Hvala Hrvatska. Hvala Slovačka.

Martin Špaček

Martin Špaček

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ešte málo rokov na to, aby sa z môjho optimizmu stal pesimizmus. A dosť na to, aby som vedel, že sa tak asi stane. Povolaním pôvodne učiteľ, aktuálne úradník. Mojou srdcovou záležitosťou, koníčkom a niekedy aj čiernou morou je volejbal, ktorý som hrával i trénoval. A (dočasne) opustil. Odpusť! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu