
Rád počúvam nášho slovenského policajného prezidenta. Štýl jeho vyjadrovania vo mne vzbudzuje dobrú náladu a dramatickosť jeho pózy spomienky na moju mladosť, spojenú aj so sledovaním talianskeho seriálu „Chobotnica". Postava komisára Cattaniho, veľkého bojovníka s mafiou, je určite mnohým známa.
Jaroslav Spišiak tvrdí, že ho jeho podriadení nenávidia. Ja tvrdím, že to by bol ešte ten lepší prípad. Podľa mňa si z neho robia srandu. Z jeho osoby, nového hodnotiaceho systému a najnovšie aj z inkriminovaného nápisu na policajných autách.
Minimálne tomu nasvedčuje najnovší vývoj udalostí v kauze fotenia policajta občanom, ktorý sa mylne domnieval, že príslušník zboru fajčí v priestoroch vyhradených pre nefajčiarov. Keď dáme bokom fakt, že pokus o občiansku odvahu zrejme zatienil schopnosť triezveho zhodnotenia situácie, zostáva nám tu spolu s cigaretovým dymom, ešte jeden zápach.
Následná reakcia odfoteného policajta a jeho kolegov nemala totiž nič spoločné so slovami „pomáhať a chrániť", ale skôr „zastrašovať a buzerovať".
Aj keď odhliadneme od skutočnosti, že legitimovanie fotografa zaváňalo účelovosťou, jeho následné predvedenie na policajnú stanicu už možno nazvať šikanovaním, spôsobeným urazenou samoľúbosťou „ochrancu zákona". Existovali totiž aj iné a miernejšie postupy na overenie totožnosti, ak aj vôbec o toto v skutočnosti išlo.
Ak to všetko doteraz vyzeralo, ako zlý vtip, tak jeho pointa vás zamrazí. A ak nie vás, tak minimálne toho občana, ktorý sa „odvážil" odfotiť policajta. Ten nielenže nebol za svoje konanie doteraz nijako postihnutý, ale dokonca podal na občana trestné oznámenie za ohováranie. Posolstvo verejnosti je týmto viac než jasné...
Sú ľudia, ktorí nájdu svoju identitu až keď sa oblečú do nejakej uniformy. Sú aj takí, čo získajú životnú odvahu až vtedy, keď majú za opaskom pištoľ a obušok. A najstrašnejšie je, ak týmto ľuďom dáte moc nad inými. Oni potom krédo „Pomáhať a chrániť" pokrčia a hodia do popolníka spolu s nedofajčenou cigaretou.
Foto: www.cas.sk