
Je tiež pravdou, že tento sviatok bol vtedy dosť ideologicky podfarbený a možno práve z tohto dôvodu je v dnešnej dobe u nás dosť zaznávaný. Cez more k nám síce v posledných rokoch priplával sviatok zamilovaných "Valentín" , ale to je predsa len trochu iná káva.
Myšlienka oslavovať Medzinárodný deň žien vznikla na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných továrni, ktorý sa konal v roku 1908 a na ktorom bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Prvé oslavy sviatku sa uskutočnili presne pred sto rokmi v Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku.
Naozaj dosť ironicky preto vyznieva snaha nášho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny o zavedenie 11-hodinového pracovného času. Návrat o sto rokov je viac než symbolický. Doplnok, že sa to bude týkať len tých, ktorí to budú chcieť, svedčí skôr o tom, že kompetentní nemajú veľmi prehľad o zamestnávateľsko-zamestnaneckých vzťahoch, hlavne v niektorých regiónoch na Slovensku. V praxi to skôr bude znamenať, že za tie isté peniaze budú chcieť viac muziky. Keď chcú dať ľuďom viac zarobiť, nech lepšie ohodnotia terajší pracovný čas a tam kde peniaze na mzdy nie sú teraz, nebudú ani po jeho zvýšení.
Medzinárodnému dňu žien bolo v minulosti tiež vyčítané, že spoločnosť a muži si na ženy spomenuli len v tento jeden deň v roku a aj to trochu svojsky. Je fakt, že doniesť manželke kytičku len v tento jeden deň evokuje myšlienku, akoby sa všetky ženy narodili 8. marca. Samozrejme to tak nie je a doniesť našim krajším polovičkám kvietok, by sme mali určite častejšie. A každodenne by sme ich mali obdarovať našou galantnosťou, úctivosťou a úprimným záujmom.
Matky, manželky a dcéry tvoria iný svet. Plný kvetov a emócií, ktorý mi muži asi nikdy úplne nepochopíme, ale mali by sme ho, čo najčastejšie navštevovať. A možno práve to, by sme si mali zajtra 8. marca, najviac uvedomiť.