
Strávila som nejaký čas pozorovaním detí v internetovej kaviarni, kde mohli hrať počítačové hry ako napríklad MEDAL OF HONOR, či COUNTER-STRIKE . Ide o hry, kde je hlavnou úlohou zabiť nepriateľa. Úplne sa vžívali do role vojakov. Miestnosťou sa celý čas ozýval detský krik. Keď dohrali a vyšli na ulicu, zapálili si cigaretu a rozprávali sa o tom, akým "krásnym" spôsobom sa im dnes podarilo zabiť svojho protihráča. Zažila som aj takú situáciu, keď do kaviarne prišiel chlapec s fľaškou Fernetu pod mikinou. Oslavovali narodeniny. Asi o hodinu sa vrátil aj s kamarátmi a všetci mali veľmi vážne problémy s rovnováhou. Od iných som si vypočula "zábavné" príbehy o tom, ako sa im podarilo "pekne" opiť, alebo ako museli svojho kamaráta doslova niesť domov, pretože bol taký opitý, že nevládal stáť na vlastných nohách. Týto chlapci nemali viac ako 13 rokov.
Je veľa učiteliek či učiteľov, ktorí sa už aj na základnej škole stretli s agresiou u detí. Slovné napádanie, dokonca fyzické násilie. Počuli sme už aj o prípadoch detí, ktoré vraždili. Najznámejšie sú asi prípady z USA. Prečo sú dnešné deti také agresívne?
Mohla by som sa veľa rozpisovať o tom, čo by mohlo byť príčinou agresívneho správania detí. Televízia, internet, počítačové hry, časopisy a noviny, ulica . . . všade tu, dokonca aj v škole a vo vlastnej rodine sa deti môžu zoznamovať s rôznymi podobami násilia. Mnohí ročičia sa veľmi nezamýšľajú nad správaním svojich detí. Agresiu pripisujú dnešnej dobe.
Kde máme hľadať liek proti agresivite? Ako pred ňou chrániť deti? Dobre vieme, že zákazy veľa nevyriešia, pretože zakázané ovocie najviac chutí. Musíme sa len zamyslieť nad tým, ako sa k deťom správame a aké im dávame podnety. Treba mať na pamäti, že deti sa nás často snažia napodobňovať.
Asi nezabránime tomu, aby boli deti v kontakte s násilím. V dnešnej dobe je to takmer nemožné. Ale mali by sme s nimi o tom komunikovať. Nemôžeme dopustiť, aby si mysleli, že agresivita je prirodzená. Je na nás, ako budú deti vnímať násilie.