Šutry Malé Fatry

Nadpis mého článku není žádna náhla změna v mém živote, nýbrž vzpomínka na Malou Fatru, kde jsem potkal více Moraváku a Čechů jak Slováků. Tak jsem se rozhodl, že začnu po česky. Nemějte obavy, zbytek bude ve slovenštině. Kromě toho, po slovensky by se ten nadpis nerýmoval...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Skôr než začnem samotnú ukážku poviem čo-too geologických dobách. My sa budeme pohybovať prevažne v druhohorách(mezozoikum 251 mil. - 65mil. rokov dozadu) - v ére veľkých jašterov. Tieto sa delia na tri veľké časti:najstarší je trias, potom jura a najmladšia je krieda. Trias trval od 251 až do 199,5 miliónov rokov. Vznikali uholné sloje, rozpadol sa prakontinent Pangea, svetlo sveta uvideli korytnačky a krokodíly. Jura trvala po triase približne do 145 miliónov rokov dozadu. Táto sa delí ešte na tri oddelenia - lias (199,5-175 mil), dogger (175-160) a malm (160-145). Zvláštnosťou je, že tieto názvy vymysleli anglickí kamenári, ktorí takto v lomoch pomenovali druhy hornín, ktoré ťažili. Krieda je najmladšia a trvala od 145 mil. do 65,5 miliónov rokov. Jej koniec je definovaný pomerne presne vrstvou hornín obsahujúcou irídium, ktorá sa nachádza po celom svete. Táto vrstva podporuje teóriu nárazu meteoritu do Zeme, ktorý spôsobil úhyn dinosaurov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malá Fatra patrímedzi tzv. jadrové pohoria. Najstaršie horniny sú z prvohôr a súreprezentované magmatickými žulami (granitmi) a granodioritmi. Najväčšiučasť ale pokrývajú treťohorné sedimentárne (usadené) horniny. Sú to hlavne vápencea potom dolomity, sliene, pieskovce, ílovce, zlepence a iné. Tieto saradia k trom rôznym geologickým celkom. Buď sú súčasťou krížňanského príkrovu (podľa Krížnej) alebo chočskéhopríkrovu (podľa Veľkého Choča). Samozrejme niekde sa nachádzajú aj mladšiehorniny (hlavne zeminy), ale tým sa nebudem venovať, kedže sa nenachádzajú nahlavnom hrebeni.

Exkurziu do neživého sveta Malej Fatry začíname na Staromhrade. Tu sa nachádzame v najstaršej predmezozickej časti pohoria. Tieto kamenesú z prvohôr, to znamená, že vznikli skôr, ako sa na Zemi objavilidinosaury. Spoločnosť nám robia biotitické žuly, čo sú vyvreté horninyvzniknuté priamo zo zemskej magmy, ktorá sa dostala na povrch a vychladla.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Smerom na Suchý sa presúvame do druhohôr, konkrétne dotriasu a časti zvanej anis. Spoločnosť nám robia tmavosivé vápencegutensteinského typu. Tieto vznikli na dne morí ako usadeniny, ktoré sa počasdlhých rokov premenili na pevný kameň. Môžem vám povedať, že keď prídete nachatu pod Suchým, ukážete na nejaký kus skaly, ktorý tam je a nahlasvyhlásite, že je to vápenec gutensteinského typu, hneď sa stanete stredompozornosti všetkých hostí.

Obrázok blogu

Za Suchým nám spoločnosť robia svetlosivé ľavicovité dolomitystále z triasu. Dolomity aj vápence majú rovnaký pôvod. Dolomity bývajúzväčša čisto biele a od vápencov sa líšia tým, že majú ostré hrany, kdežtovápence ich majú zaoblené. Podľa tohoto sa dajú celkom jednoducho rozoznať.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dole v Belianskej doline môžeme naraziť na krinoidnévápence z obdobia jury. Jedná sa o časť, ktorá patrído krížňanského príkrovu. Vyzvdihnuté morské usadeniny sa pri horotvornýchprocesoch značne polámali a ich časti kde-tu zostali na povrchu.S krížňanským príkrovom sa ešte stretneme, nemajte obavy.

Obrázok blogu

Pri výstupe na Malý Fatranský Kriváň šliapeme okrem inéhoaj na rôzne zlepence s veľkým zastúpením kremeňa. Zlepence sa poznajú podatoho, že v kameni zreteľne vidíte nesúrodé zrná kedysi samostatnýchkamienkov spojené akýmsi tmelom.

Obrázok blogu

Iný gutensteinský vápenec, tentokrát medzi Kriváňmi.

Obrázok blogu

Stretneme aj kremenné pieskovce zo spodného triasu. Keď sapíše spodný, znamená to šutre zo staršieho obdobia triasu, ktoré by sateoreticky mali nachádzať nižšie ako tie mladšie z vrchného. Ovšem z tohotopravidla je toľko výnimiek, že sa to také jednoduché zase nie je. Prihorotvorných procesoch sa totiž veľmi často horniny neskutočne premiešajú.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Teraz sme síce stále medzi Kriváňmi, ale darí sa miobjaviť aj iné druhy vápencov, pochádzajúce z krížňanského príkrovu, ktorýsa tu znova trochu zamiešal do tatrika. Vápencov je veľa druhov a môžu byťrôznych farieb. Prevažne ale bývajú biele alebo do modra.

Obrázok blogu

Zo spodného triasu sa aj priamo na chodníku zjavujúružovkasté ílovité bridlice. Ílovce sa poznajú podľa toho, že po rýpnutínechtom vám na dlani ostanú veľmi malé ílové zrnká. S týmito sa stretávamedenne. Všetky ženské šminky a mejkapy sa robia z veľmi jemných ílov,ktoré sa iba nafarbia. Keď sa dostanú do styku z vodou, vznikne z ílovneskutočne lepivé bahno. Z takých istých sa vyrába mazľavá hrnčiarskahlina. Predpokladám, že teraz sa všetky čitateľky prestanú maľovať, keď sadozvedeli, z čoho sa to vyrába :-).

Obrázok blogu

Zvláštny kameň priamo na Veľkom Kriváni, pri identifikáciiktorého si nie som celkom istý. Bolo ich tam iba niekoľko a všetkypribližne rovnakej veľkosti. S najväčšou pravdepodobnosťou ideo organogénny vápenec, pozostatok nejakých koralov alebo podobnýchmorských živočíchov.

Obrázok blogu

Na tráve položený gutensteinský vápenec, posledný na trase. Ja som ho tamnepoložil, takto je vyfotený originál v svojom prostredí, pravdepodobne satam dokotúľal z vyšších polôh. Už sa presúvame z Veľkého Kriváňa naChleb, kde končí tatrikum a dostávame sa do súvislej vrstvy krížňanskéhopríkrovu.

Obrázok blogu

Kameň zložený z vápenca (modrá a šedá časť) a dolomitu(svetlobiela časť).

Obrázok blogu

Pri ceste na chatu pod Chlebom sa kúsok od chodníka nachádza žltý šuter,ktorý ma hneď priláka. Jedná sa o pekný kúsok pieskovca. Keď do nehozarýpnete nechtom, ostane vám na ruke jemný piesok.

Obrázok blogu

Vápence krížňanskéhopríkrovu. Pravdepodobne najkrajšie šutre po ceste. Poskáčeme po nich, keďpôjdeme z chaty pod Chlebom na Steny. Biele vlásky sú tvorené kremeňom,pochádzajú z jury z obdobia malm.

Obrázok blogu

Slienité bridličnatévápence krížňanského príkrovu, pochádzajúce z jury z liasu, ešte konkrétnejšie z časti toark. Ak už v tom máte zmätok, nič si z thoo nerobte, aj ja :-). Nachádzajú sa od južného vrcholu Stien až po Poludňový grúň. Slieň sa odvápenca trochu ťažšie rozoznáva. Slieň je totiž tvorený vápencom a ílom, približne pol na pol. Vápenec má ílov tak do 5%. Preto je slieňov viacero druhov, podľa zastúpenia ílov. Keď sa nechce goelógovi zisťovať, čo je to vlastne zač a koľko je tam ílu, napíše jednoducho slienitý vápenec :-).

Obrázok blogu

Aj na Stohu sa dajú nájsťkamene, hoci vyzerá ako jedna veľká lúka. Sú to mladšie horniny pochádzajúcez barému, čo je obdobie kriedy. Konkrétne toto sú slienité vápence ažsliene.

Obrázok blogu

Pri bývalej chate podRozsutcom môžete nájsť aj slienité bridlice z vrchného barému (stálekrieda). Bridlicou nazývame všetko, čo má tzv. bridličnatú vrstevnatosť - jednavrstva leží na druhej a podľa týchto plôch odlučnosti sa dajú ľahko lámať.

Obrázok blogu

Veľký Rozsutec je tvorenýChočským príkrovom reprezentovaným dolomitmi. Pochádzajú z triasua toto sú konkrétne sivé masívne dolomity z vrchného anisu. Inak povedané, sú staršie ako horniny na Stohu.

Obrázok blogu

No a toto sú tieisté, ibaže z Malého Rozsutca.

Obrázok blogu

Tu výlet ukončím. Dúfam,že sa vám neživé kráľovstvo krivánskej Malej Fatry páčilo. A kto nie je dokonale popletený z geologických období, nech napíše do diskusie a dostane špeciálnu prémiu :-).

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu