Svet okolo nás (1988)

Trochu by som sa pridal k akcii marec mesiac knihy. Tento článok by som rád venoval knižke z názvu, ktorú som svojho času žral. Vyšla v roku 1988 a bola určená pre deti predškolského veku. V rôznych kapitolách bolo veľa obrázkov a ku každému z nich jedna veta alebo jej časť, ktorá kresbu opisovala. Vďaka nej som sa dozvedel takmer všetko o svete, do ktorého som prišiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

 

Hneď druhá kapitola mala názov poď sa so mnou hrať a tam medzi obrázkami hračiek boli moje dve vytúžené - raketa a nákladné auto. Chodil som ako zasnený a stále myslel, ako by som sa hral s raketou. Musím podotknúť, že sa jednalo o výsostne obrannú raketu, lebo útočné rakety boli u nás podpultovým tovarom. Raketu som dostal, až keď som mal šesť rokov a bola to stolnotenisová. Hrával som s ňou s dedom pimpong na písacom stole, keď mama nebola doma, lebo bola striktne proti tomu. Namiesto sieťky sme mali leporelo. Zato nákladné auto som dostal. Bol to nádherný celokovový model BELAZu v žltej farbe, ktorý vyklápal korbu. V otcovej knižke Naj, naj, naj... (socialistickej Guinesske) bol aj vyfotený s poznámkou, že unesie 180 ton, dokonca s dodatočnou zadnou osou až 250. Nevedel som si to ani predstaviť. Ani 250 ton ani dodatočnú nápravu, ale muselo to byť niečo úžasné. Prednedávnom v jednom dokumente ukazovali vysielanie bieloruskej televízie. Alexander Lukašenko sedí v najmodernejšom BELAZe, hrá hokej a dáva gól, navštevuje kravín, píše knihu, zdraví vojakov, betónuje priehradu, recituje básne a napokon nabehne monoskop.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšia obľúbená kapitola sa volala U nás doma. Na jej konci sa nad jedným obrázkom písalo: Potom ideme spať a naši pozerajú televíziu. Samozrejme, že som chodil spať hneď po Večerníčku. Iba keď som bol na prázdninách s mojou tetou, tak tomu tak nebolo. Pred príchodom domov ma podrobne inštruovala, že mám hovoriť, že som chodil do postele skoro. Prídeme domov a mama sa pýta: „Maťko a spať si chodieval kedy?" „Skoro, mama, skoro." „Aj telku ste tam pozerali?" „Áno, niekedy." „A čo ste pozerali?" „24 hodín vo svete." A viac som s tetou na prázdniny nemohol, lebo tá relácia chodila o desiatej večer.

SkryťVypnúť reklamu

Aká si mi krásna, ty rodná zem moja. Patrí nám všetkým: Čechom a Slovákom. Kedysi nebývalo u nás dobre. Boháči mali všetko, chudobní nemali nič. A obrázok plného mešca, v ktorom neboli peniaze, ale automobil. Ani prácu. Strih - hladní ľudia pred bránou továrne. Komunistická strana Československa bojovala za spravodlivý život a zvíťazila. Strih - Obrázok siedmych po zuby ozbrojených vojakov. V ČSSR je veľa miest. Bratislava je hlavné mesto Slovenskej socialistickej republiky. Strih - Manderlák. Vtedy som nemal predstavu, že by mohlo byť ešte niečo vyššie ako budova televízie, kde pracovala moja mama. V Plzni sa vyrábajú lokomotívy a pivo. Strih - Lokomotíva a Prazdroj. To boli ešte časy, keď som bol nadšený viac z tej lokomotívy. V Ostrave sa dobýva uhlie. Že je to kraj so stotisícmi nafetovaných ľudí, o tom ani slovo. Všetkých nás chránia pohraničníci... Strih - chlap so samopalom a vlčiakom. Že bez varovania strieľajú sa tu nespomína. ...a armáda - naši vojaci. Strih - Ťažká ideologická chyba. Obrázok zachytáva našu pýchu, ako útočí. „A kam útočia?" „To je iba cvičenie, v skutočnosti nikam neútočia." „A prečo potom cvičia útok, keď nechcú útočiť?"

SkryťVypnúť reklamu

Strana 264 a atómový ľadoborec. Pána Fera, to je niečo. Istú dobu som chcel byť kapitánom atómového ľadoborca. V otcovej knihe je aj fotka, veď ten by sa na Dunaj nezmestil. Doteraz si pamätám ich mená - Arktika, Lenin a Sibír, ich výkon je vyšší ako výkon všetkých ostatných ľadoborcov na svete dovedna. Tí Sovieti sú ale borci! Lenže knižka píše aj viac. Tonáž československej zaoceánskej flotily je 184 000 ton a loď Vítkovice má dokonca 209m. Bolo pre mňa nepochopiteľné, že hoci nemáme more, máme také veľké lode. Raz ma zobrala teta na bratislavské letisko, kde pristál Ruslan - najväčšie lietadlo na svete. Asi tri hodiny stála so mnou v rade, aby som sa ja dal do plaču a odmietol do neho nastúpiť. Bál som sa, že vzlietne aj so mnou. Podobne to bolo, keď známy zdržoval vlak a chcel ma posadiť do rušňa.

SkryťVypnúť reklamu

Človek sa nebojí. Kozmonaut nastupuje do rakety a kozmická loď letí vesmírom. Môj najväčší hrdina bol v škôlke na nástenke venovanej idolom mládeže. Volal sa Vladimír Remek. Pred ním boli vo vesmíre iba Sovieti a Američania. Vedľa fotky Remeka boli ďalší geroji, ktorých som chcel nasledovať. Svetlovlasý poľský kozmonaut Hermaszewski, v modrej kombinéze pracujúci Sigmund Jähn, ktorý uskutočnil náročný prechod zo Sojuzu 31 do Sojuzu 29. Mongolský kozmonaut Gurragčá, ktorý na fotke vyzeral vydesený, akoby ho práve vytiahli z jurty a on musí letieť kamsi do kozmu. Vietnamský Pham Tuan, o ktorom nám vychovávateľka rozprávala, že vraj vo vesmíre dopestoval ryžu. Až neskôr som sa dozvedel, že bol stíhací pilot, s niekoľkými zostrelmi amerických lietadiel. Absolútny outsider na nástenke bol Bulhar Georgi Ivanov, ktorý sa pre poruchu hlavného motora po dvoch dňoch z vesmíru predčasne vrátil.

Túto časť som miloval, kvôli nádherným obrázkom. 1. máj je sviatok práce. Vyzdobujeme okná... Nikdy som ich nevyzdoboval. ...robíme si mávačky... V živote som žiadnu nevidel. ...ocko pripravuje transparent... Otec to nikdy nerobil. Deti v škôlke mali zážitky zo sprievodov, ja som na žiadnom nikdy nebol. 9. máj je výročný deň nášho oslobodenia Sovietskou armádou. Ten obrázok so spriatelenými sovietskými tankistami, hrajúcimi na harmoniku a v delovej hlavni fialový orgován bol nádherný. Janko sa teší na vojenskú prehliadku. Na tribúne sú významní pracovníci a vzácni hostia. Tento obrázok vo mne vyvolával množstvo otázok, na ktoré som dostal zaujímavé odpovede. Kto je tento tu v strede v uniforme s vyznamenaniami? - Súdruh Leonid Iljič Brežnev (v tej dobe už po smrti) - A vedľa neho tá žena? - Súdružka Litvajová, on si prial, aby vedľa neho sedela nádherná žena - A tento po jeho pravici? - To je Gusto, toho máte aj v škôlke, veď on má rád deti. - A tento vedľa súdružky Litvajovej? - Neviem presne. Tu píšu, že tam sedia významní pracovníci. Toto bude asi nejaký krajčír. - Aha, pozri, tento tu z tretieho radu niekam pozerá ďalekohľadom. - To je súdruh Lorenc. Hrá vojenská hudba, pochoduje pechota, pohraničníci a Ľudová milicia.. Na Ľudovej milícii ma fascinovali ich baretky. ... idú motorizované jednotky (nuda), ťažké delostrelectvo (to je niečo!) tanky (chýbal už iba ten rachot) a raketové zbrane... Na priblblú kresbu ťahača so žltou raketou s nápisom 28 PX by som vtedy dokázal hľadieť hodiny. ...letia stíhačky. Stíhačky boli lietadlá MiG 17, z ktorých som mal aj model. Oslavujeme výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. A obrázok tmavej siluety akéhosi parníka s troma komínmi a jedným delom. Vtedy som nechápal, že prečo sa to tak oslavuje, veď u nás také parníky nie sú. Janko si robí lampión, 7. novembra pôjdeme do sprievodu.

Na záver ešte posledná veta knihy. Najprv budem iskra, potom pionierka - ak sa budem dobre učiť a napokon, keď narastiem, členka Socialistického zväzu mládeže. Asi som sa zle učil a málo rástol.

Martin Marušic

Martin Marušic

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Profesionálny tunelár"Slovo tunelář vymysleli bývalí kvazikomunisté jako součást své předvolební populistické kampaně."Viktor Kožený Zoznam autorových rubrík:  Prihodilo sa miTunelovanieVodné dielaPlanéta ZemHistoria est lux veritatisSlovenská sosajety (vážne)Odpočutékrížom-krážom64 políSlopeme s monitoromMostySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu